Z czego słynie Toruń? Co warto tu zobaczyć?

Wyjątkowe miasto w województwie kujawsko-pomorskim, będące miejscem urodzenia Mikołaja Kopernika oraz stolicą wypieku pierników, przyciąga wielu podróżujących. Dziś krótko nakreślimy Wam z czego słynie Toruń – kolejne obowiązkowe miasto do zwiedzania na mapie Polski.

Pierniki toruńskie. Żywe Muzeum Piernika w Toruniu

Prawdziwą kopalnią atrakcji w Toruniu są okolice Starego Miasta. To właśnie w sercu rynku mieści się między innymi Żywe Muzeum Piernika. Tutaj nie tylko dowiesz się wiele o historii i kulturze miasta, ale również – a może przede wszystkim – dotkniesz tradycji. To wszystko dzięki możliwości własnoręcznego przygotowania piernika, według legendarnej receptury. Pod okiem mistrzów przejdziesz przez cały proces tworzenia przysmaku – od mieszania składników, po dekorowanie. Istotną zaletą instytucji jest dążenie do przystosowania atrakcji dla każdego z gości. Z myślą o niewidomych, w muzeum przygotowano specjalne wersje prezentacji, wykorzystujące audiodeskrypcję.

torun 3817096 1280 1024x682 - Z czego słynie Toruń? Co warto tu zobaczyć?

Ruiny zamku krzyżackiego w Toruniu

Wpisane na listę UNESCO, wraz ze Starym i Nowym Miastem, ruiny zamku krzyżackiego, to kolejny punkt, którego nie możecie pominąć podczas wycieczki do Torunia. Dziś pomnik historii, a niegdyś – potężna warownia, na terenie której Krzyżacy budowali swoje państwo. W roku 1454 zaatakowana została przez toruńskich mieszczan. Incydent stał się jedną z bezpośrednich przyczyn rozpoczęcia wojny trzynastoletniej. Po ustąpieniu zakonu, natychmiast zdecydowano się na rozebranie kojarzonej z represjami budowli. Jej ponowne odkrycie i uporządkowanie nastąpiło dopiero w 1966 roku. Dziś, dzięki przeprowadzonym pracom konserwacyjnym, możemy zgłębiać historię zamku oraz podziwiać rozwiązania architektoniczne, które zdołały oprzeć się mijającym wiekom, w tym wieżę (Gdanisko) czy też gotycką bramę.

torun 3711032 1280 1024x682 - Z czego słynie Toruń? Co warto tu zobaczyć?

Planetarium w Toruniu

Centrum Popularyzacji Kosmosu to zbiór fantastycznych atrakcji, zarówno dla młodych, jak i starszych odwiedzających. Poza klasyczną salą obserwacji nieba, gdzie wyświetlane są różnorodne tematycznie pokazy, znajdują się tu również specjalne, interaktywne wystawy. Dzięki Geodium zrozumiecie prawa rządzące Ziemią, a także poznacie mechanizmy występowania zjawisk, takich jak: wybuch wulkanu, tornado, zorza polarna. Ostatnim, ale nie mniej inspirującym projektem na terenie toruńskiego Planetarium jest Baza MARS#17. W tej nowoczesnej przestrzeni znajdziecie namiastkę próby życia poza naszą planetą. Czeka tu na Was nie tylko świetna zabawa, ale również spora dawka wiedzy. Planując wycieczkę koniecznie pamiętajcie, że obiekt pozostaje zamknięty w poniedziałki.

torun 4829622  480 - Z czego słynie Toruń? Co warto tu zobaczyć?

A Wy, jakie miejsca w Toruniu odwiedziliście? Co jeszcze warto zobaczyć? Nie zapominajcie o naszym fanpage’u, gdzie możecie podzielić się z innymi swoimi wrażeniami z odbytych podróży! :)

Opublikowano:

Autor:

Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w klasie skrzypiec oraz kierunku Muzyka w mediach w łódzkiej Akademii Muzycznej. W trakcie studiów odbywała także szkolenia w zakresie: event managementu, konsultacji muzycznych w reklamie czy prawa własności intelektualnej. W Noclegowo.pl robi to, co kocha najbardziej - dużo pisze! Prywatnie pasjonatka wspinaczki górskiej, urbexu i dobrego jedzenia.


Oceń artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *