Gdzie na wyprawy kajakowe – najpiękniejsze trasy na spływy w Polsce

Czemu to właśnie kajakiem warto odkrywać nowe tereny? Odpowiedź jest prosta. Jest to stosunkowo tania forma podróżowania, nie wymagająca też świetnej formy fizycznej. Woda, spokój, natura – po za tym można podróżować w kilka osób i wspólnie przeżywać przygody lub rozkoszować się samotnością i oddać się w pełni magii kajakarstwa.

Krutynia na Mazurach
Pozostaje zadać jedno pytanie: w jakie trasy warto się wybrać? Jedną z najpiękniejszych tras w Polsce, ale także w Europie, jest szlak Krutynia na Mazurach. Długość tego szlaku to 102 km, wokół nieskażonej ludzką ręką przyrody. Daje on nawet możliwość poczucia się rozbitkiem na bezludnej wyspie. Po drodze możemy zobaczyć niezwykłe gospodarstwo Adama Szubskiego w Zgonie z naturalnymi, kolorowymi rzeźbami ludzi przy swoich codziennych obowiązkach, rezerwat „Zakręt” – uznawany za najpiękniejszy moment szlaku, oglądany przez licznych turystów z zagranicy. Do wartych uwagi należy również Klasztor Filiponów w Wojnowie, Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie czy leśniczówka „Pranie”, w której tworzył sam Konstanty Ildefons Gałczyński. Możemy tu spotkać też niecodzienne krwawe kamienie. 60 km tej trasy to woda stojąca i płytka, zatem jest łatwa do przepłynięcia i polecana nawet dla rodzin z dziećmi! Idealnie, prawda?
https://www.noclegowo.pl/noclegi/mazury/

Czarna Hańcza na Suwalszczyźnie
Na tym spływie do pokonania jest 90 km. Szlak zaczyna się na Pojezierzu Wschodniosuwalskim, gdzie można zaobserwować ślady procesów, które wymodelowały teren północnej części kraju. Obowiązkowym elementem kajakarza na tej trasie jest głazowisko Bachanowo, Wigierski Park Narodowy, Puszcza Augustowska tzw. „kawałek tajgi w Polsce” oraz zwiedzanie pokamedulskiego klasztoru kamedułów w Wigrach na półwyspie klasztornym Jeziora Wigry. Można tu nie tylko obejrzeć barokowy kościół i przyklasztorny ogród, ale także spędzić noc w jednym z eremów pozostałych po mnichach – pustelnikach. Spływ nie jest uciążliwy i łatwy do pokonania. Wybierając jednak tę trasę należy pamiętać, że przepłynięcie rezerwatu Czarna Hańcza wymaga wcześniej uzyskanego pozwolenia.
Brda 1 300x251 - Gdzie na wyprawy kajakowe - najpiękniejsze trasy na spływy w Polsce

Brda
Szlak, który zdecydowanie nie należy do amatorskich to Brda. Jest to najdłuższy spływ mierzący aż 233 km! Zdarzają się tu liczne płycizny, zakręty, drzewa oraz wartki nurt, zwłaszcza na początku trasy. Jednak miłośnicy przyrody przyznają, że widoki są tego warte. Każdy kto zdecyduje się na tę wyprawę jest w stanie zobaczyć między innymi Jezioro Koronowskie, o niezwykle urozmaiconej linii brzegowej, z licznymi, głębokimi zatokami, otoczone niemal ze wszystkich stron lasami. Znaczny odcinek szlaku zlokalizowany jest w otulinie Parku Narodowego Bory Tucholskie oraz na terenie Zaborskiego i Tucholskiego Parku Krajobrazowego. To właśnie zjawiskowe widoki oraz urozmaicony krajobraz przyciągają w te regiony najwięcej fanatyków kajakarstwa.

W Polsce nie brakuje pięknych miejsc dla kajakarzy, tych bardziej wyludnionych gdzie można pobyć sam na sam z przyrodą, jak i tych, gdzie możemy spotkać wielu ludzi. Wszystko zależy od naszych oczekiwań i umiejętności jakie posiadamy.

Opublikowano:

Autor:

W Noclegowo od 2018 roku zajmuje się marketingiem oraz PR. Dzięki zgromadzonej wiedzy, wspiera klientów w zagadnieniach optymalizacji oferty czy najmu krótkoterminowego. Prywatnie pasjonuje się makijażem oraz tańcem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Prowadzisz wynajem na doby?

Ten ebook jest dla Ciebie!

Pobierz darmowy ebook