Wspinaczka – jak się za nią zabrać, od czego zacząć?

Spędzanie wolnego czasu w aktywny sposób staje się ostatnio bardzo popularne. Wiele osób twierdzi, że nie ma to jak wypoczynek z odrobiną sportu, zwłaszcza w dzisiejszym świecie, gdzie spędzamy wystarczająco dużo czasu w biurach czy uczelniach. Wspinaczka dzięki rozrastającym się centrom sportowym zyskuje coraz szersze grono wyznawców. Poniekąd jest to sport ekstremalny, ale interesują się nią nie tylko młodzi i pełni energii ludzie.

Teoretycznie może nam się wydawać ze wspinaczka jest dla każdego. Niestety każdy sport ma swoje wymagania, które ograniczają w pewien sposób jego dostępność. Bez odpowiedniego sprzętu jak i przygotowania wspinaczka może okazać się dla nas za dużym orzechem. Tak wiec jak należy się przygotować?

Przygotowanie się do wspinaczki możemy podzielić na dwa etapy. Po pierwsze, należy zadbać o swoją formę, po drugie o psychikę. Jeśli uprawiamy regularnie sport, nie powinniśmy mieć problemów z kondycją potrzebną do wspinaczki. Jeżeli zaś wolimy siedzący tryb życia, zalecam jogging, tenis lub pływanie. Oczywiście, można również zapisać się do klubu sportowego, gdzie powinny znajdować się specjalnie przygotowane ścianki wspinaczkowe, na których możemy przetestować swoją sprawność i technikę pod czujnym okiem profesjonalistów.

Przygotowując się do wspinaczki wysokogórskiej, czy skałkowej, należy zapoznać się ze  sprzętem, jaki będziemy używać. Nim zaczniemy swoja przygodę ze wspinaczką warto poćwiczyć zakładanie i zdejmowanie naszego sprzętu oraz wiązanie węzłów, czy wpinanie i wypinanie uprzęży.

Pamiętajcie, że sprzęt asekuracyjny nie może przeszkadzać. Ma wpływać pozytywnie na nasze bezpieczeństwo i sprawić, że nie będziemy zestresowani. Warto oswoić się z nim, bo to nasz najbliższy przyjaciel podczas naszych zmagań. Jeśli myślimy naprawdę profesjonalnie o tego typu aktywności, to specjaliści są w stanie nas nauczyć wielu technik asekuracyjnych, dzięki którym pokonamy naprawdę trudne ściany.

Jeśli chodzi o wyposażenie, najbardziej podstawowym są: lina oraz czekan. Lina jest częścią systemu asekuracyjnego, ale asekuracja to nie wszystko. Służy ona także do amortyzacji, pochłania energie podczas upadku czy zeskoku. Czekan jest wykorzystywany w każdym rodzaju wspinaczek i pomaga szybko zahamować w przypadku nagłego ześlizgnięcia się, a dodatkowo może służyć do podpierania się.

Gdzie można wybrać się na wspinaczkę? Dla początkujących zdecydowanie najbezpieczniejsza będzie niezobowiązująca ścianka wspinaczkowa w pobliskim klubie. Powszechnie uważa się, że Polska nie jest krajem stworzonym do uprawiania tego typu sportu. Wprost przeciwnie. Najlepszymi miejscami na tego typu zabawę są: Jura Krakowska- Częstochowska, Góry Sokole, Dolina Kościeliska, Dolina Pięciu Stawów w Tatrach oraz podkrakowskie Dolinki.


Oceń artykuł:

2 komentarze

ClickWeek

Bardzo przydatny wpis dla osób, które zaczynają swoją przygodę ze wspinaczką. Ja przez bardzo długi okres spędzałem swój czas chodząc po górach, ale teraz zamierzam zapisać się do jakiegoś klubu wspinaczkowego. Mam nadzieję, że podołam wyzwaniu i za niedługo będę mógł już jeździć na różne wyjazdy z kolegami.

Zuzanna Maciejewska

Super! Mamy nadzieję, że uda się podołać temu wyzwaniu :)

Comments are closed.