Zamek w Chęcinach

W Chęcinach oddalonych od Kielc o 16 km znajdziemy ruiny zamku królewskiego z przełomu XIII/XIV wieku, wznoszące się dumnie na wzgórzu. Brak jest dokładnych źródeł dotyczących założenia zamku. Przypuszczalnie budowę warowni rozpoczęto pod koniec wieku XII. W roku 1306 król oddał go biskupowi krakowskiemu Janowi Muskacie. Później, co ciekawe, wykryto spisek przeciwko królowi i cofnięto to nadanie. W zamku odbywały się zjazdy możnowładców i rycerzy wielkopolskich oraz małopolskich. Budowla była również ważnym punktem zgrupowania wojsk przed wymarszem na wojnę z Krzyżakami.

Król Kazimierz Wielki około 250 lat temu rozbudował zamek, podwyższył wieże i wzmocnił mury zamkowe, dzięki czemu był on jednym z najbardziej niedostępnych twierdz średniowiecznej Polski. Mieszkały w nim: druga żona Kazimierza Wielkiego o imieniu Adelajda, a następnie żona Władysława Jagiełły, Zofia Holszańska oraz żona Zygmunta Starego, królowa Bona. W bardziej mrocznym okresie swej historii, zamek w Chęcinach pełnił funkcje więzienia. Nawet wtedy były z nim związane losy wielkich postaci. Po bitwie pod Grunwaldem został tu osadzony Michał Küchmeister.

1607 rok okazał się jednym z najczarniejszych w historii zamku. W efekcie Rokoszy Zebrzydowskiej zburzone zostały fortyfikacje i spalono zabudowania zamku. Jednak dzięki staraniom starosty chęcińskiego, zamek wrócił do swej świetności, ale niestety historia go nie oszczędziła. Podczas potopu szwedzkiego w 1655 roku doszczętnie zniszczono twierdzę.

Po drugiej wojnie światowej odbudowano wieże zamku, a jedna z nich została przekształcona w punkt widokowy. Zamek był położony w dość malowniczej okolicy na kamiennym wzgórzu. Dziedziniec był otoczony murami, które sięgały nawet 9 metrów.

Warownie podzielono na dwie części: zamek dolny z obszernym dziedzińcem i czworokątną basztą oraz zamek górny położony między dwiema basztami i bardzo grubym murem. Obok wieży wjazdowej znajdował się dwupiętrowy budynek, w którym najprawdopodobniej mieścił się skarbiec. Kiedyś do zamku prowadził most zwodzony, ale dziś jest to już standardowy most stały.

Z ciekawostek można dodać, iż nieopodal zamku kręcono sceny batalistyczne do filmu Pan Wołodyjowski. Krążą też legendy, że duch królowej Bony często zjawia się na zamkowych murach.


Oceń artykuł: