TOP10 Festiwale w Polsce 2022

Co roku w Polsce odbywa się wiele wydarzeń i festiwali. Po dwuletniej, pandemicznej przerwie zaczynają na dobre wracać wszystkie możliwości przyjemnego, artystycznego spędzania czasu. Proponujemy ranking najważniejszych, najciekawszych i największych festiwali. Mamy nadzieję, że nasza lista „TOP10: Festiwale w Polsce 2022” pomoże w dokonaniu wyboru i w zaplanowaniu festiwalowych wypraw.

OFF Festival

Muzyczne festiwale w Polsce to jedne z imprez, które gromadzą największą publikę. W dniach od 5 do 7 sierpnia 2022 roku w Katowicach odbędzie się festiwal, którego twórcami są Artur Rojek i jego żona, Anna. Historia wydarzenia sięga 2006 roku, a już w 2015 OFF Festival trafił na listę 10 najlepszych festiwali muzycznych w Europie miesięcznika „Guardian”. Rok 2022 jest wyjątkowym rokiem dla OFF-u. Festiwal obchodzić będzie bowiem swoje 15. urodziny.

Artyści, których zobaczymy na scenie to: Iggy Pop, Central Cee, Metronomy, Rina Sawayama, Bikini Kill, $NOT, DIIV, ROMY, Papa Dance gra „Poniżej krytyki”, Alyona Alyona, Kacperczyk, Pi’erre Bourne, Yves Tumor & Its Band, Altın Gün, Molchat Doma, Dry Cleaning, Q, WaluśKraksaKryzys, Prospa, DJ Seinfeld presents MIRRORS : LIVE, Erika de Casier, Myd (LIVE BAND), Natalie Bergman, Arooj Aftab, Makaya McCraven, Yard Act, Shygirl, Sofia Kourtesis, Ela Minus, Mdou Moctar, The Armed, Crows, Squid, Lex Amor, Duchy.

anthony delanoix hzgs56Ze49s unsplash 1024x683 - TOP10 Festiwale w Polsce 2022

Festiwale w Polsce w 2022 roku: Opolskie Konfrontacje Teatralne

Po jesiennej, podwójnej edycji Festiwal Opolskie Konfrontacje Teatralne wróci do terminu wiosennego. Wydarzenie potrwa od 27 maja do 5 czerwca 2022 roku. 46. OKT są finałem VII Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”. Organizatorem konkursu jest MKiDN, które po raz pierwszy w latach 2014 – 2015 z okazji 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce ogłosiło I konkurs na wystawienie spektaklu na podstawie dzieła klasyki polskiej literatury. Pomysł od razu spodobał się twórcom i publiczności, wzbudził zainteresowanie klasyką i zaowocował wieloma cennymi inscenizacjami.

Na widzów czeka 6 spektakli. Zagrane zostaną: „Balladyna” reż. Konrad Dworakowski z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki w Opolu, 2 produkcje z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie: „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” reż. Cezary Tomaszewski oraz „Dziady” reż. Maja Kleczewska, „Kurka wodna albo urojenie” reż. Igor Gorzkowski z Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu, „Lalka” reż. Radosław Rychcik z Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie oraz „Lilla Weneda” w reż. Grzegorza Wiśniewskiego z Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Organizatorzy konkursu festiwalowego pragną zainteresować młodych twórców dawną literaturą i skłonić ich do nawiązywania dialogu z widzami.

stefano stacchini jhPSJDhiRyQ unsplash 1024x583 - TOP10 Festiwale w Polsce 2022

Krakowski Festiwal Filmowy

Festiwale filmowe w Polsce to kolejna z grup wydarzeń kulturalnych, która może poszczycić się naprawdę dużym zainteresowaniem publiczności. Najstarszym z nich jest Krakowski Festiwal Filmowy. Nagradzane są na Nim dokumenty, filmy animowane, a także fabuły. Tradycja festiwalu to już ponad 60 lat nieprzerwanej działalności.

Na Krakowski Festiwal Filmowy w dniach 29 maja – 5 czerwca 2022 roku organizatorzy zapraszają widzów do krakowskich kin. Między 3 a 12 czerwca odbywać się będą pokazy online.

Od 1998 roku Rada Programowa Krakowskiej Fundacji Filmowej przyznaje twórcom filmów dokumentalnych i animowanych, mającym znaczący wpływ na rozwój światowego kina, wyjątkową nagrodę – Smoka Smoków. Dotychczas otrzymali Go m.in.: Piotr Dumała (2021 r.), Sergei Loznitsa (2018 r.), Witold Giersz (2017 r.), Kazimierz Karabasz (2006 r.), Werner Herzog (2002 r.), Jan Lenica (1999 r.). Kto otrzyma go w tym roku? Koniecznie zajrzyjcie na Krakowski Festiwal Filmowy!

kilyan sockalingum nW1n9eNHOsc unsplash 1024x678 - TOP10 Festiwale w Polsce 2022

Open’er Festival 2022 w Gdyni

To z pewnością jeden z najbardziej wyczekiwanych w roku 2022 festiwali muzycznych. Organizatorzy proponują bowiem naprawdę rozbudowany i zróżnicowany line-up, pełen najpopularniejszych wykonawców. Na głównej scenie zaprezentuje się między innymi zwycięzca ubiegłorocznej Eurowizji – zespół Måneskin, a także Dua Lipa, Imagine Dragons, The Chemical Brothers, Martin Garrix czy Taco Hemingway. Ponadto usłyszeć będzie można Dawida Podsiadłę, Cigarettes After Sex, Jana Rapowanie, Tove Lo, Young Leosię i wielu innych artystów.

Open’er Festival 2022 to aż 4 dni muzycznej uczty w nadmorskiej Gdyni. Event startuje 29 czerwca i potrwa do 2 lipca. W miasteczku festiwalowym, jak co roku, znajdziecie mnóstwo atrakcji, najlepsze jedzenie i wyjątkowe miejsce na relaks.

aranxa esteve pOXHU0UEDcg unsplash 1024x684 - TOP10 Festiwale w Polsce 2022

Light Move Festival 2022

Festiwale światła w Polsce nie są może tak liczne jak te muzyczne czy filmowe, ale z pewnością robią nie mniejsze wrażenie na podróżujących!

Light Move Festivl odbywa się w Łodzi, jest „festiwalem kinetycznej sztuki światła” – jak opisują go sami autorzy. Producentem festiwalu jest Fundacja Lux Pro Monumentis.

Impreza ma ukazywać piękno zabytkowej zabudowy. Różne zakątki miasta uszlachetnione i odkryte na nowo poprzez świetlne projekcje i instalacje prezentują się fenomenalnie. Festiwal odbywa się już od 2011 roku. Tegoroczna edycja, pod hasłem „Przebudzenia”, odbędzie się w dniach 23 – 25 września 2022 roku, tradycyjnie przy ulicy Piotrkowskiej i w bliskiej okolicy centrum miasta.

sora sagano C8lJ6WE5RNw unsplash 1024x683 - TOP10 Festiwale w Polsce 2022

Orange Warsaw Festival. Najlepsze muzyczne festiwale w Polsce w 2022 roku

Już 3 i 4 czerwca 2022 roku, na Torze Wyścigów Konnych Warszawa-Służewiec, odbędzie się Orange Warsaw Festival 2022. Pierwszego dnia (3 czerwca) posłuchacie takich gwiazd jak: Tyler, The Creator, Charli XCX, NAS, Żabson x Young Igi, Szczyl, Julia Wieniawa, Kinny Zimmer, Zalia. Drugiego dnia (4 czerwca) muzycznych emocji dostarczą: Florence & The Machine, Stormzy, Foals, Sigrid, Earl Sweatshirt, Kukon, Kacperczyk, Rosalie. i Kasia Lins.

Na Orange Warsaw Festiwal odnajdą się więc fani R&B, hip-hopu, popu, ale także alternatywy czy indie rocka. Przekrój gatunków jest naprawdę ogromny. Na scenie prezentują się zarówno młodzi (niekiedy debiutujący) muzycy, jak i znane gwiazdy, co sprawia, że line-up co roku satysfakcjonuje różnorodnych odbiorców. Lokalizacja festiwalu pozwala dodatkowo na eksplorację najciekawszych miejsc polskiej stolicy.

hanny naibaho aWXVxy8BSzc unsplash 1024x683 - TOP10 Festiwale w Polsce 2022

Koszaliński Festiwal Debiutów Młodzi i Film

Między 6 a 11 czerwca 2022 roku w Koszalinie odbędzie się 41 KFD „Młodzi i Film”. Jest to event, który daje szansę zadebiutowania młodym twórcom. To prawdziwa okazja na zderzenie się ich dzieł z oceną publiczności (często entuzjastycznie usposobionej do przyjmowania pierwszych, ważnych dokonań tych, którzy dopiero wypływają na szerokie wody). Nagroda festiwalowa to Jantar. Laureaci Jantarów minionych edycji to dziś doceniani i nierzadko wielokrotnie nagradzani na innych, dużych festiwalach filmowcy. W gronie znakomitych posiadaczy festiwalowej statuetki znajdują się m. in. Filip Bajon, Marcin Bortkiewicz, Jan Holoubek. Wielkiego Jantara za Najlepszy Film 40-lecia Festiwalu za film „Ostatni dzwonek” podczas 40 festiwalu otrzymała Magdalena Łazarkiewicz.

Organizatorzy Koszalińskiego Festiwalu Debiutów „Młodzi i Film” to Centrum Kultury 105 i Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

aneta pawlik h5cFbbecEuY unsplash 1024x678 - TOP10 Festiwale w Polsce 2022

ZEW się budzi – festiwale mocnych brzmień w Polsce 2022

ZEW się budzi to festiwal dla tych z Was, którzy kochają wspaniałe widoki i mocne, rockowe brzmienia. W sercu Bieszczad (Cisna), między 24 a 27 czerwca 2022 r., powstanie oryginalne miasteczko festiwalowe. Każdy znajdzie tu coś dla siebie: dla dzieci przygotowywana jest Strefa Niedźwiadka z animacjami, o dobre samopoczucie zadbacie w Barberowozie, a w Schronisku ZEW podróżnicy posłuchają ciekawych prelekcji.

Wśród gwiazd polscy artyści i zespoły: Voo Voo, Maria Peszek, Pidżama Porno, Muniek i Przyjaciele, O.S.T.R., KSU, Łydka Grubasa, Trupa Trupa, 4Szmery, Transgresja, Bitamina, Fertile Hump, Topinambur, Fabryka Snów, Punched Orange, Dylan PL, Made In Warsaw, The Postman, Alcoholica, Tripsy Train, Pled Zepchlim. Podczas koncertu 25 czerwca zaprezentują się debiutanci – zwycięzcy głosowania internetowego.

rob simmons Qfsgxw ZWR0 unsplash 1024x683 - TOP10 Festiwale w Polsce 2022

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

„Gdynia”, jak się o tym evencie mówi w środowisku filmowym, jest jak Oscary. Jeśli jest w Polsce impreza branżowa, podczas której artyści zaczynają planować z jakimi statuetkami wyjadą z festiwalu w przyszłym roku, zanim jeszcze zostanie zwinięty na dobre czerwony dywan po gali finałowej – to z pewnością jest to „Gdynia Filmowa”.

Organizowany od 1974 roku, początkowo odbywał się w Gdańsku, by w roku 1986 przenieść się na dobre do Gdyni. Jest jedną z najstarszych w Europie imprez filmowych. Na widzów czekają: projekcje, spotkania autorskie z twórcami, koncerty, kino plenerowe, wystawy i promocje książek o tematyce filmowej. Całości dopełniają branżowe spotkania i konferencje prasowe dla dziennikarzy.

W programie festiwalowym – poza sekcją konkursową – znajdą się cykle:

  • Czysta Klasyka – wybrane wybitne rodzime dzieła odrestaurowane cyfrowo,
  • Polonica – proponująca najnowsze międzynarodowe koprodukcje ze znaczącym udziałem polskich filmowców,
  • Gdynia Dzieciom.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbywa się w 4 ośrodkach: w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej, Gdyńskim Centrum Filmowym (obiekt istnieje od 2015 roku i oprócz kina, biura organizatora, księgarni mieści też Gdyńską Szkołę Filmową), w którym w sali „Warszawa” zawsze odbywają się projekcje i spotkania prasowe, w kinie Helios w CH Riwiera, które jako wielosalowy obiekt od 2019 roku pełni rolę kina dla szerokiej publiczności festiwalowej, a także plenerowo na Pl. Grunwaldzkim, rozpościerającym się pomiędzy Teatrem Muzycznym a Gdyńskim Centrum Filmowym.

jake hills 23LET4Hxj U unsplash 1024x683 - TOP10 Festiwale w Polsce 2022

Festiwal w Opolu

Nasze zestawienie „TOP10 Festiwale w Polsce 2022” zamyka klasyka. Między 17a 21 czerwca 2022 roku Opolski Amfiteatr zamieni się w stolicę polskiej piosenki. W tym roku Opolski Festiwal odbędzie się w pełnej krasie po pandemicznej przerwie. Po 3-letniej, jesiennej przeprowadzce powraca on do czerwcowego terminu.

To jeden z najstarszych i największych w kraju festiwali muzycznych. Odniesione na opolskiej scenie sukcesy, dały przepustkę do rozwinięcia skrzydeł w muzycznej karierze wielu artystom (m.in. Maryli Rodowicz, Ewie Demarczyk, Kalinie Jędrusik). Impreza odbywa się nieprzerwanie od niemal 6 dekad. Line-up 2022 jeszcze nie jest znany, ale dotychczasowe edycje pokazują, że prawdziwego fana muzyki po prostu nie może zabraknąć w Opolu!

yvette de wit NYrVisodQ2M unsplash 1 1024x683 - TOP10 Festiwale w Polsce 2022

Opublikowano:

Autor:

Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w klasie skrzypiec oraz kierunku Muzyka w mediach w łódzkiej Akademii Muzycznej. W trakcie studiów odbywała także szkolenia w zakresie: event managementu, konsultacji muzycznych w reklamie czy prawa własności intelektualnej. W Noclegowo.pl robi to, co kocha najbardziej - dużo pisze! Prywatnie pasjonatka wspinaczki górskiej, urbexu i dobrego jedzenia.


Oceń artykuł: