Pogoda na czerwiec 2022 – gdzie będzie najcieplej?

Czerwiec – miesiąc pełen okazji do krótkich i dłuższych wypadów. Pod koniec miesiąca rozpoczną się też wyczekiwane wakacje 2022. Jaka, według prognoz, będzie pogoda na czerwiec 2022? Sprawdźcie już teraz.

Pogoda długoterminowa na czerwiec 2022

Czerwiec będzie charakteryzował się piękną pogodą – uszczęśliwi wszystkich, którzy po długiej zimie czekali na słońce i ciepło. Według meteorologów, w czerwcu w Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza będzie kształtować się w granicach normy wieloletniej, jednak pojawią się dni, które będą wskazywały na temperatury poniżej normy. Na szczęście nie będzie ich zbyt wiele.

Pogoda długoterminowa na czerwiec zapowiada, że nie powinno padać więcej niż zazwyczaj, cały miesiąc będzie raczej suchy i słoneczny. Jedynie na zachodzie kraju może spaść odrobinę więcej deszczu, niż w pozostałym regionie. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w czerwcu najprawdopodobniej będzie mieścić się w normie wieloletniej.

jan gottweiss hzSkd8BOLfo unsplash 1024x681 - Pogoda na czerwiec 2022 - gdzie będzie najcieplej?

Pogoda na czerwiec 2022 – jak się kształtuje względem ubiegłych sezonów?

Z roku na rok czerwiec jest coraz cieplejszy, porównując wcześniejsze lata od 1981 roku okazuje się, że temperatura w tym miesiącu ma tendencję rosnącą. W czerwcu najniższe temperatury występujące zazwyczaj w nocy lub wieczorami. Wtedy też mogą kształtować się na poziomie 13 stopni. Najwyżej mogą sięgać średnio 23 stopni Celsjusza. W tym miesiącu pogoda jest dość łagodna, jednak na wycieczkę zawsze warto zabrać ze sobą dodatkowe ubranie (cieplejszą bluzę, kurtkę przeciwdeszczową, dłuższe skarpetki).

sasha freemind frq5Q6Ne9k4 unsplash 1024x683 - Pogoda na czerwiec 2022 - gdzie będzie najcieplej?

Jaka pogoda będzie na Boże Ciało?

Długi weekend zaskoczy piękną pogodą i temperaturami powyżej 20 stopni. Według najnowszych prognoz, pogoda na Boże Ciało będzie piękna. Raczej nie powinno padać. W niektórych częściach Polski napotkamy na umiarkowane zachmurzenie, może również pojawić się przelotny deszcz – jak na przykład w okolicach Sudetów.

Temperatura na długi weekend nie będzie spadała poniżej 18 stopni na południowym wschodzie. Na zachodzie może sięgać nawet 24 stopni! Jeśli powieje, to z kierunków wschodnich, jednak wiatr będzie raczej słaby (niekiedy umiarkowany). Temperatura na Boże Ciało będzie wahać się od 18 do 26 stopni – w zależności od regionu. Słońca powinno być znacznie więcej pod koniec weekendu. W czwartek w całym kraju mogą pojawić się przelotne deszcze, a w niektórych rejonach – burze.

nick fewings oz1sMzqIXrc unsplash 1024x683 - Pogoda na czerwiec 2022 - gdzie będzie najcieplej?

Jak określa się pogodę długoterminową? 

Pogodę długoterminową określa się według normy wieloletniej z lat 1991-2020. Jest to norma stosowana w ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, także w polskim IMGW-PIB. Określając pogodę długoterminową należy prognozować do średniej miesięcznej temperatury powietrza oraz średniej miesięcznej sumy opadów dla danego miesiąca, w odniesieniu do normy z lat 1991-2020.

Wartości temperatury i opadów z okresu 30 lat sortuje się od najniższej do najwyższej i klasyfikuje w ten sposób:

  • poniżej normy – 10 najniższych wartości,
  • powyżej normy – 10 najwyższych wartości,
  • w normie – 10 środkowych wartości.
niklas hamann Cxjh4S2Pmt8 unsplash 1024x683 - Pogoda na czerwiec 2022 - gdzie będzie najcieplej?

Opublikowano:

Autor:

Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w klasie skrzypiec oraz kierunku Muzyka w mediach w łódzkiej Akademii Muzycznej. W trakcie studiów odbywała także szkolenia w zakresie: event managementu, konsultacji muzycznych w reklamie czy prawa własności intelektualnej. W Noclegowo.pl robi to, co kocha najbardziej - dużo pisze! Prywatnie pasjonatka wspinaczki górskiej, urbexu i dobrego jedzenia.


Oceń artykuł: