Góry Kaczawskie – co warto zobaczyć w regionie?

Na niepowtarzalny urok Gór Kaczawskich składa się wiele czynników. Jednym z nich jest z pewnością ich położenie na wyjątkowym w skali kraju obszarze. Kolejne to niezapomniane atrakcje dla dzieci i dorosłych, wspaniała przyroda, ciekawa historia regionu, a także niezwykła otwartość lokalnych podmiotów na podróżujących. Podpowiadamy, co warto zobaczyć w Górach Kaczawskich.

Gdzie leżą Góry Kaczawskie?

Góry Kaczawskie – inaczej Kraina Wygasłych Wulkanów – to pasmo górskie na Dolnym Śląsku, położone w północno-zachodniej części Sudetów. Określa się je także jako „500 milionów lat historii ziemi na 1300 kilometrów kwadratowych”.  Znajdziemy tu przepiękną faunę i florę. Niesamowite owady (np. paź żeglarz), płazy i gady (takie jak jaszczurka żyworodna czy salamandra plamista) oraz ssaki (nietoperze, wydry, kuny, borsuki, dziki) upiększają ten nietuzinkowy krajobraz. Nazwa gór pochodzi od nazwy doliny, która jest południową osią regionu (Dolina Kaczawy). W tym geologicznym raju na turystów czeka ogrom atrakcji, m.in. punkty widokowe, szlaki ze wspaniałymi widokami i rozległe rezerwaty przyrody.

bald mountain g606946a04 1920 1024x556 - Góry Kaczawskie - co warto zobaczyć w regionie?

Góry Kaczawskie – najwyższy szczyt, szlaki

Najwyższy szczyt Gór Kaczawskich to tzw. Śląska Fudżijama. Jej oficjalna nazwa to Ostrzyca Proboszczowicka. Mierzy 501 m n.p.m., co czyni ją najwyższym wygasłym wulkanem w Polsce. Zlokalizowana jest nieopodal Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Dojazd samochodem z Jeleniej Góry do Proboszczowa (gdzie znajduje się góra) zajmie Wam około pół godziny. Jakie szlaki w Górach Kaczawskich warto jeszcze odwiedzić? Ciekawą alternatywą będzie z pewnością Wąwóz Myśliborski. To bardzo łatwa do przejścia trasa, która polecana jest na spacery z dziećmi. Po drodze spotkacie tablice edukacyjne, a analiza zawartych na nich wiadomości z pewnością sprawi, że wędrówka będzie ciekawa. Będąc w Górach Kaczawskich warto udać się także na wycieczkę nad brzegiem pobliskiego Jeziora Pilchowickiego. Znajduje się tutaj słynny most kolejowy z 1906 r.

artur luczka eRMAVYibCxQ unsplash 1024x683 - Góry Kaczawskie - co warto zobaczyć w regionie?

Atrakcje Pogórza Kaczawskiego

Wśród najciekawszych atrakcji Gór Kaczawskich warto wymienić:

  • Sudecką Zagrodę Edukacyjną – jest to miejsce z którego uroków skorzysta cała rodzina. Zagroda znajdująca się w Dobkowie przedstawia historię ziemi w sposób interesujący dla wszystkich. Znajdziecie tu ruchome, interaktywne makiety, efektowne symulacje, a dla młodszych – gry edukacyjne;
  • Organy Wielisławskie – ta nietypowa formacja skalna znajduje się u stóp wzniesienia Wielisławka, nad Kaczawą. Organy to punkt, w którym startuje trasa na szczyt. U podnóża góry znajduje się stary młyn, który niedawno został odnowiony. W wyniku renowacji, w jego wnętrzu powstała restauracja;
  • Zamek Świny – zwiedzanie tej atrakcji możliwe jest wyłącznie po kontakcie z klucznikiem, gdyż obiekt jest prywatny, a na jego terenie nadal trwają prace remontowe. Pierwsze wzmianki o tym zamku pochodzą już z 1108 roku;
  • Zabytkowy wapiennik w Wojcieszowie – tutaj podróżnicy mogą poruszać się śladami dawnego górnictwa oraz hutnictwa. Wapiennik został udostępniony do zwiedzania, a na jego szczycie znajduje się punkt widokowy.

Góry Kaczawskie z dziećmi

Ogromną atrakcją dla dzieci z pewnością będzie odebranie Paszportu Odkrywcy Krainy Wygasłych Wulkanów i kolekcjonowanie w nim naklejek. Książeczkę możecie odebrać za darmo (w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej oraz pobliskich restauracjach i pensjonatach). Naklejki zbierzecie dzięki aktywnemu zwiedzaniu Gór Kaczawskich. Pytajcie o nie, gdy będziecie odwiedzać ciekawe miejsca (takie jak Ogród Doświadczeń Pszczelich w Podgórkach) i brać udział w regionalnych warsztatach (m.in. z obrabiania agatów w Nowym Kościele, wytwarzania kosmetyków naturalnych w Świerzawie, wytwarzania ceramiki w Dobkowie). Wizyty na szczytach gór, w geopunktach i przy zabytkach koniecznie dokumentujcie fotografiami. Naklejki za te miejsca otrzymacie po powrocie do Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej.

tom jur rawxIzhasmE unsplash 1 1024x681 - Góry Kaczawskie - co warto zobaczyć w regionie?

Co jeszcze warto zwiedzić w tym rejonie Polski? Dajcie nam znać!

Opublikowano:

Autor:

Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w klasie skrzypiec oraz kierunku Muzyka w mediach w łódzkiej Akademii Muzycznej. W trakcie studiów odbywała także szkolenia w zakresie: event managementu, konsultacji muzycznych w reklamie czy prawa własności intelektualnej. W Noclegowo.pl robi to, co kocha najbardziej - dużo pisze! Prywatnie pasjonatka wspinaczki górskiej, urbexu i dobrego jedzenia.


Oceń artykuł: