TOP 10 krajów najbardziej przyjaznych rowerzystom

Udając się na kolejną wyprawę naszym dwukołowym pojazdem zwykliśmy szukać tras najzdrowszych, najbardziej zielonych, z malowniczymi widokami oraz o jak najmniejszym natężeniu ruchu, by wycieczka dała nam jak największą przyjemność. Czy w Polsce znajdziemy wiele taki tras?

Istnieje wiele powodów, dla których wyjazd za granicę w poszukiwaniu idealnych dla rowerów miejsc może inspirować. Dobra infrastruktura i istota kultury jazdy będzie dla nas niewątpliwie czynnikiem dającym ten temat do rozważenia.

Trzeba pamiętać, że jak większość sportów, jazda na rowerze może być przyczyną kontuzji i wypadków. Warto zatem przed wyjazdem zadbać o to, aby w razie takiego zdarzenia móc liczyć na pomoc m.in. w pokryciu kosztów leczenia i opłaceniu naprawy uszkodzonego roweru. Takie wsparcie zapewni towarzystwo ubezpieczeniowe w ramach polisy turystycznej z rozszerzeniem o ryzyko związane z uprawianiem sportów. Oferty ubezpieczeń na taki wyjazd można nabyć w kalkulatorze ubezpieczeń na https://mubi.pl/kalkulator-ubezpieczenia-turystycznego/.

Oto nasza lista 10 krajów poza granicami Polski, będących najbardziej przyjaznych rowerzystom:

Indie

india - TOP 10 krajów najbardziej przyjaznych rowerzystom

Rowery to nadal bardzo ważne, a wręcz konieczny środek transportu na terenie Indii. Jazda na rowerze pozwala poczuć istotę hinduskiej tradycji z bliska. Prawie każda część tego kraju, oferuje znakomite fragmenty dróg.

Norwegia

500x331xnorway1.jpg.pagespeed.ic.yDi3 VjYjg - TOP 10 krajów najbardziej przyjaznych rowerzystomnorway - TOP 10 krajów najbardziej przyjaznych rowerzystom

Europa jest doskonały miejscem dla rowerzystów i Norwegia z pewnością jest miejscem godnym polecenia. Oczywiście w większej części roku jest tu zimo, ale norweskie miasta mają fantastycznie rozbudowaną infrastrukturę rowerową. Szczególnie takie miasta jak Sandnes i Trondheim.

Kolumbia

kolumbia - TOP 10 krajów najbardziej przyjaznych rowerzystom

Kolumbia jest liderem wśród krajów Ameryki Łacińskiej jeśli chodzi o infrastrukturę, co jest szczególnie widoczne w Bogocie. Istnieją tu nawet regularnie odbywające się imprezy noszące nazwy „Ciclovía”, podczas których główne drogi są całkowicie zamknięte dla samochodów.

Niemcy

niemcy - TOP 10 krajów najbardziej przyjaznych rowerzystom

Berlin obecnie przeżywa prawdziwy rowerowy boom i jest na pewno jednym z najlepszych miast świata jeśli chodzi o jazdę na rowerze. Jednak również pozostała część kraju jest łatwa, przyjemna i dobrze przygotowana pod względem nawigacyjnym dla tego typu pojazdów. Zobacz też oferty na sylwester w Niemczech

Australia

australia - TOP 10 krajów najbardziej przyjaznych rowerzystom

W zasadzie większość miast Australii jest łatwych dla przejazdu rowerem, ale Perth w zachodniej części kraju, jest niewątpliwie klejnotem. Znajduję się tu ponad 700 km tras przeznaczonych wyłącznie dla rowerów.

Dania

denmark - TOP 10 krajów najbardziej przyjaznych rowerzystom

W samej Kopenhadze szacuję się, że około jedna trzecia pracowników dojeżdża do pracy rowerem. Znacznie więcej problemów stwarza tu poruszanie się samochodem i tak naprawdę rower wydaję się być tu jednym prawdziwym sposobem na pobyt w tym pięknym mieście.

Francja

france - TOP 10 krajów najbardziej przyjaznych rowerzystom

To tu odbywają się znane na całym świecie zawody rowerowe Tour de France. Ponad to znajduję się tu również miejsce zwane Vélib, czyli największa na świecie wypożyczalnia rowerów. Co ciekawe dla rowerzystów to nie Paryż, a francuskie wsie będą najatrakcyjniejsze. Zobacz również oferty sylwestrowe w Paryżu.

Chiny

china - TOP 10 krajów najbardziej przyjaznych rowerzystom

To prawda! Na ulicach Pekinu ruch rowerzystów jest nieco przesadzony co nie może być dobrym sposobem na zwiedzanie malowniczych krajobrazów. Jednak Chiny prawdopodobnie mają najwięcej rowerów będących w użytku niż gdziekolwiek indziej na świecie. To sprawia, że infrastruktura w tym kraju stoi na bardzo wysokim poziomie.

Hiszpania

spain - TOP 10 krajów najbardziej przyjaznych rowerzystom

Potężny program rowerowy, Bicing, który powstał w Barcelonie szybko staje się znany na całym świecie. Co roku, pod koniec maja odbywa się tu także tzw. Bike Week, który ma zachęcić Hiszpanów do jazdy na rowerze. Sprawdź także oferty na sylwester w Hiszpanii.

Holandia

netherlands - TOP 10 krajów najbardziej przyjaznych rowerzystom

Chyba każdy wiedział już z wyprzedzeniem, że na szczycie tej listy znajdzie się właśnie Holandia. I nie zawiedziecie się. W wielu częściach Amsterdamu, ale i nie tylko, rower jest jedynym środkiem transportu. Istnieje tu masa ścieżek wyodrębnionych tylko dla rowerów! Niemal każda z nich posiada własne oznakowanie oraz sygnalizację! Co więcej! Tu, rowerzysta niemal zawsze ma pierwszeństwo! To chyba wystarczające argumenty by powiedzieć, że Holandia jest niekwestionowanym liderem jeśli chodzi o jazdę na dwóch kółkach.

A na którym miejscu światowego rankingu umiejscowilibyście Polskę? Czym byście przekonali innych by nie wyjeżdżali za granice w poszukiwaniu przygód i zaczęli zwiedzać nasz kraj? Czy my również moglibyśmy się pochwalić czymś szczególnym jeśli chodzi o jazdę na rowerze?

Opublikowano:

Autor:


Oceń artykuł: