7 cudów Polski 2016

W Polsce jest mnóstwo zachwycających miejsc, aż ciężko wybrać najpiękniejsze. Czytelnicy National Geographic Traveler wybrali 7 atrakcji zasługujących na miano cudów Polski. Sprawdź tegorocznych faworytów.

Ścieżka Geoturystyczna, Łęknica

Na siódmym miejscu rankingu znalazła się Ścieżka Geoturystyczna znajdująca się w obszarze dawnej, podziemnej eksploatacji węgli brunatnych. Trasa liczy około 5 kilometrów długości. To jedyne miejsce umożliwiające podziwianie niezwykle rzadkiego w naszym kraju krajobrazu pokopalnianego. Obok budowli i wyrobisk górniczych znaleźć można parki i przepiękne okazy przyrody. Można ją przebyć pieszo lub rowerem. W okolicy znajdują się liczne szlaki turystyczne przedstawiające rozwój Doliny Nysy Łużyckiej.

Roztoczańskie Szumy, Roztocze

Uważane za jeden z najpiękniejszych szlaków na Roztoczu – Szlak Szumów również został doceniony. Najbardziej malownicze krajobrazy można podziwiać pokonując go od strony potoku Jeleń. Na początku mijamy największy, pojedynczy szum, następnie kilka mniejszych, aż dochodzimy do serii przepięknych wodospadów.

Mural Opowieść Śródecka, Poznań

Śródka – część Poznania ma bardzo bogatą i długą historię. Jest jednym z najbardziej urokliwych zakątków miasta, dodatkowo od niedawna zdobi ją trójwymiarowy mural. Na kamienicy znajdującej się na Rynku Śródeckim powstał zachwycający obraz wykonany w technice 3D przez fundację Artystyczno-Edukacyjną Puenta. Nawiązuje on do przedwojennych pocztówek i ma swoją własną nazwę – „Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle”.

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki, Toruń

Kolejne miejsce zajął wielofunkcyjny obiekt o nowoczesnej, futurystycznej architekturze – Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki. To właśnie tu odbywają się m.in. koncerty symfoniczne, rozrywkowe, widowiska teatralne, operowe, targi czy konferencje. Budynek otrzymał nagrodę jako najlepszy projekt kulturalny przyszłości podczas Światowego Festiwalu Architektury (WAF) w Barcelonie. W tym roku uznano go za jeden z 7 Cudów Polski.

Jordanki sala koncertowa - 7 cudów Polski 2016

Szlak Kościołów Drewnianych Regionu Kozła, Kosieczyn

Szlak Kościołów Drewnianych Regionu Kozła to wyjątkowa i klimatyczna atrakcja. Z pewnością zainteresuje zwłaszcza miłośników architektury ludowej. Podczas przebywania trasy mijamy świątynie w Klępsku, Chlastawie i Kosieczynie. Szlak ma długość około 23 kilometrów i corocznie przyciąga rzesze turystów z całego świata. Nie bez powodu znalazł się na podium tegorocznego rankingu.

Hydropolis, Wrocław

Hydropolis, czyli jedna z najnowocześniejszych interaktywnych ekspozycji w kraju. To centrum wiedzy o wodzie, w którym poza zdobyciem informacji dotyczących jej życiodajnych wartości i niezwykle ważnej roli można zobaczyć eksponaty zwierząt, wyglądające jak żywe okazy. Niektóre wystawy prezentują stworzenia zamieszkujące niedostępne, morskie zakamarki, inne okręty i statki, jeszcze inne mówią o tym, dlaczego woda jest tak ważna i niezbędna w funkcjonowaniu całej planety, a nawet kosmosu. Hydropolis mieści się w zabytkowym XIX-wiecznym zbiorniku czystej wody o powierzchni 4000 m2. Wejście przesłania kurtyna wodna, która znika, gdy tylko się do niej zbliżymy i pozwala nam przejść suchą stopą. Ekspozycja podzielona została na 8 stref tematycznych, w których działają aż 64 interaktywne urządzenia. W każdej sali odkrywamy nowe zagadnienia.

Planetarium EC1 Łódź

Pierwsze miejsce zajęło najnowocześniejsze planetarium w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej – łódzkie EC1. To miejsce nie tylko dla miłośników astronomii, każdy znajdzie tam coś interesującego dla siebie. Na zwiedzających czeka wyjątkowy sferyczny ekran z osiem razy lepszą niż HD jakością obrazu , umieszczony na kopule o średnicy 14 metrów. Pod nią znajduje się 110 rozkładanych do pozycji półleżącej siedzeń.

1280px EC1 former power station Łódź 2013 05 - 7 cudów Polski 2016

Oto siedem tegorocznych liderów, których śmiało można nazwać Cudami Polski. Każde z tych miejsc jest inne, ale bez wątpienia cechą wspólną wszystkich 7 atrakcji jest ich niepodważalna wyjątkowość.

Opublikowano:

Autor:


Oceń artykuł: