Świnoujście – jak dojechać i co zwiedzać? Kraina 44 wysp bez tajemnic

W województwie zachodniopomorskim jest wiele miast, które przyciągają podróżnych jedynym w swoim rodzaju klimatem. Jednym z ciekawszych jest z pewnością to, które od reszty naszego kraju w całości oddziela cieśnina – Świnoujście. Jak dojechać i co zwiedzać w krainie 44 wysp?

seagull 1317003  480 - Świnoujście - jak dojechać i co zwiedzać? Kraina 44 wysp bez tajemnic

Gdzie leży Świnoujście?

Świnoujście często zwane jest inaczej krainą 44 wysp. Określenie pochodzi od rzeczywistego ułożenia terenu w tym miejscu Polski, będącego pozostałością po procesach klimatycznych, występujących około 12 tysięcy lat temu. O strukturze miasta zadecydował więc okres lądolodu, ale także – bliższe naszym czasom – wydarzenia historyczne na tym obszarze. Tak naprawdę Świnoujście obejmuje trzy duże, zamieszkałe wyspy: Karsibór, Uznam i Wolin. Pozostałe 41 to małe wysepki okalające. Centrum północno-zachodniego końca Polski oddzielone jest od naszego kraju Świną, czyli cieśniną łączącą Zalew Szczeciński z Morzem Bałtyckim. To właśnie od uchodzącej w tym miejscu rzeki, utworzono nazwę miasta.

baltic sea 2687131 1920 1024x682 - Świnoujście - jak dojechać i co zwiedzać? Kraina 44 wysp bez tajemnic

Świnoujście – jak dojechać? Ze Szczecina do Niemiec

Jak wiecie z poprzedniego akapitu, centrum Świnoujścia jest całkowicie oddzielone od reszty kraju wodami rzeki. Jak więc dostać się do tego malowniczego zakątka? Do wyboru macie dwie drogi. Pierwsza z nich prowadzi przez Republikę Federalną Niemiec. W okolicach Szczecina należy skierować się na zachód i (przemierzając DK10) minąć Mierzyn, a następnie przekroczyć granicę. Dalej, w tym samym kierunku podążamy drogą B104, by w miejscowości Pasenwalk odbić na północ (B109). Po około 40 minutach, w Anklam, zmieniamy kurs na wschodni i trasą B110 wracamy do Polski.

car 932455 1920 1024x681 - Świnoujście - jak dojechać i co zwiedzać? Kraina 44 wysp bez tajemnic

Świnoujście – jak dojechać? Przeprawa promowa

Innym wariantem dotarcia do Świnoujścia jest dojazd od strony Polski. Na tej drodze spotkają Was ciekawe widoki. Podróżując od wschodu najpierw trzeba przekroczyć most nad Dziwną. Następnie na turystów czeka… przeprawa promowa. :) Na tę chwilę bowiem Wyspy Uznam – a tym samym centrum miasta – nie łączy z resztą kraju żaden most. W ofercie Żeglugi Świnoujskiej funkcjonują dwa promy: Bielik i Karsibór. Pierwszy przeznaczony jest dla mieszkańców, drugim mogą natomiast podróżować wszyscy zainteresowani. W przypadku obydwu zaproponowanych tras trzeba dobrze przygotować się na wycieczkę. Jadąc przez ziemie naszych sąsiadów nadłożymy nieco drogi. Decydując się na prom trzeba natomiast wziąć pod uwagę jego ograniczoną ładowność i związany z nią czas oczekiwania.

ferry 2028373 1920 1024x677 - Świnoujście - jak dojechać i co zwiedzać? Kraina 44 wysp bez tajemnic

Świnoujście – co można zwiedzić?

Miasto bogate jest zarówno w cuda przyrodnicze, jak i atrakcje powołane do życia przez człowieka. Natura dała okolicom Świnoujścia: najszerszą na całym polskim wybrzeżu plażę, Woliński Park Narodowy, a także – niespotykaną nigdzie indziej – florę i faunę wyspy Karsibór. Atrakcje, które warto odwiedzić będąc w tym punkcie Polski, to z całą pewnością:

  • owiany legendą wiatrak Stawa Młyny,
  • najwyższa w kraju, ceglana Latarnia Morska,
  • łącząca dwa państwa Promenada Transgraniczna,
  • Podziemne Miasto na wyspie Wolin,
  • forty: Zachodni, Anioła, Gerharda,
  • aquapark Baltic Park Molo by Zdrojowa.

Można także wybrać się na molo, do Labiryntu Luster, Bałtyckiego Parku Miniatur lub planetarium w pobliskich Międzyzdrojach. Jedno jest pewne: podczas urlopu w Świnoujściu nie sposób się nudzić!

Opublikowano:

Autor:

Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w klasie skrzypiec oraz kierunku Muzyka w mediach w łódzkiej Akademii Muzycznej. W trakcie studiów odbywała także szkolenia w zakresie: event managementu, konsultacji muzycznych w reklamie czy prawa własności intelektualnej. W Noclegowo.pl robi to, co kocha najbardziej - dużo pisze! Prywatnie pasjonatka wspinaczki górskiej, urbexu i dobrego jedzenia.


Oceń artykuł: