Jak się przygotować na kajaki? Porady dla początkujących

Wielu podróżujących w wakacje regularnie uczęszcza nad jezioro czy rzekę, by uprawiać sporty wodne. Znamy jednak osoby, dla których tegoroczny wyjazd na spływ kajakowy będzie tym pierwszym. Przychodzimy z pomocą początkującym i odpowiadamy na pytanie: jak się przygotować na kajaki?

Co zabrać na kajaki?

Pierwszą rzeczą, o jakiej zapewne pomyślicie, jest lista rzeczy, które koniecznie trzeba mieć przy sobie podczas wyprawy na kajaki. Bardzo dobrze, bo to jedna z ważniejszych spraw dla debiutanta. :) Tak jak podczas każdej aktywności w górach czy nad morzem, tak i nad rzeką, powinno się dobrze zabezpieczyć przed warunkami atmosferycznymi. Palące, sierpniowe słońce może łatwo podrażnić naszą skórę, a także doprowadzić do przegrzania. Dlatego tak istotny jest wysoki filtr przeciwsłoneczny oraz nakrycie głowy. W przypadku kajaków postawmy na komfort użytkowania – jasna czapka z daszkiem i możliwością dopasowania rozmiaru to strzał w dziesiątkę.

Nie obejdzie się też bez ubezpieczenia turystycznego, o którym więcej przeczytamy na https://mubi.pl/ubezpieczenie-turystyczne/. Jeśli w grę wchodzi spędzanie czasu na spływie kajakowym, polisę koniecznie rozszerzmy o ryzyko związane z uprawianiem sportów.

sky 2658216 1920 1024x574 - Jak się przygotować na kajaki? Porady dla początkujących

Jak się ubrać na spływ kajakiem?

Powiedzieliśmy nieco o słońcu, ale zdarza się, że kapryśna pogoda przynosi przelotne opady czy też silniejszy wiatr. Lepiej by i taki scenariusz nie zaskoczył nas nad rzeką, dlatego polecamy spakowanie kurtki przeciwdeszczowej. Zostańmy chwilę przy odzieży. :) Musicie przede wszystkim zadbać o wygodę. Idealnym rozwiązaniem byłaby odzież szybkoschnąca, ale nie zawsze mamy możliwość natychmiastowego zakupu specjalnego stroju. Warto więc wtedy rozważyć wzięcie ubrania na zmianę w razie przemoczenia, a dodatkowo – kostiumu kąpielowego. Ostatnia (ale nie mniej ważna!) część garderoby to buty. Te także muszą być praktyczne. Najlepiej zaopatrzyć się w tzw. buty do wody. Na sam moment wejścia i wyjścia z kajaka sprawdzą się natomiast kalosze.

travel bag 3256390 1280 1024x682 - Jak się przygotować na kajaki? Porady dla początkujących

Jak się spakować na spływ kajakowy?

Co jeszcze musimy mieć przy sobie, aby bezpiecznie korzystać z tej formy wypoczynku? Oczywiście nie zapomnijcie o jedzeniu i napojach. Powinniście zadbać o dobre nawodnienie organizmu. W razie kontuzji, w ostatnim kajaku powinna płynąć też apteczka z podstawowym uzupełnieniem. Nad rzeką czy jeziorem, często jesteśmy sami w promieniu nawet kilku kilometrów. Dobrze jest mieć chociaż jeden, w pełni naładowany telefon, gdyby trzeba było wezwać pomoc. To wszystko włóżcie do wodoodpornej torby. Czasami wystarczy chwila nieuwagi, aby wartościowe przedmioty utonęły. Lepiej od razu temu zapobiec! :)

krutynia 2819166  480 - Jak się przygotować na kajaki? Porady dla początkujących

Kajaki – jak zacząć?

Planując wyjazd na kajaki, warto sprawdzić, czy udostępnia je Wam osoba rzetelna. Należy także zawczasu przemyśleć kwestię transportu i parkowania w wybranym miejscu. Podczas samego spływu, ważny jest przede wszystkim wybór odpowiedniej trasy. Powinna być ona dopasowana do Waszych umiejętności. Zanim znajdziesz się w kajaku, zapoznaj się z teorią jego użytkowania. Jeśli czegoś nie wiesz – dopytaj bardziej doświadczonego członka grupy. Uważaj przy wsiadaniu i wysiadaniu – to właśnie wtedy najłatwiej o wywrócenie się sprzętu. Nie pomaga także panika, dlatego nad rzekę lepiej zabrać ze sobą spokój i pozytywne nastawienie!

paddle 3414020  480 - Jak się przygotować na kajaki? Porady dla początkujących

Czego nie robić? Kajaki – podstawowe zasady

Nie doprowadzajcie do sytuacji, w której w jednym kajaku będzie dwóch nowicjuszy! Zespoły powinny być – w miarę możliwości – mieszane. Nigdy nie pływaj też bez kamizelki ratunkowej, szczególnie gdy w wodzie nie czujesz się zbyt pewnie. Wiemy, że urlop wśród pięknych krajobrazów z fantastycznymi ludźmi zachęca do organizacji wszelkiego rodzaju imprez na świeżym powietrzu. Pamiętajcie jednak, że wsiadanie do kajaku pod wpływem nawet najmniejszej ilości alkoholu jest skrajnie ryzykowne i bardzo niebezpieczne! Z pewnością lepszym pomysłem będzie znalezienie w wybranej lokalizacji obiektu, który oferuje smaczną obiadokolację czy miejsce na grilla lub ognisko. Po spływie możecie się bawić nawet do białego rana! :)

adventure 1867074  480 1 - Jak się przygotować na kajaki? Porady dla początkujących

My gorąco polecamy wszelkiego rodzaju sporty wodne. Mamy nadzieję, że dzięki wpisowi pierwsza przygoda ze spływem kajakowym nie będzie już spędzać Wam snu z powiek, a stanie się czystą przyjemnością!

Opublikowano:

Autor:

Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w klasie skrzypiec oraz kierunku Muzyka w mediach w łódzkiej Akademii Muzycznej. W trakcie studiów odbywała także szkolenia w zakresie: event managementu, konsultacji muzycznych w reklamie czy prawa własności intelektualnej. W Noclegowo.pl robi to, co kocha najbardziej - dużo pisze! Prywatnie pasjonatka wspinaczki górskiej, urbexu i dobrego jedzenia.


Oceń artykuł: