Spływ kajakowy – najlepsze rzeki w Polsce

Daj się ponieść nurtom rzeki i wybierz się w najpiękniejsze zakątki Polski! Spływ kajakowy to pomysł na relaks w naturze dla każdego. Kajakarstwo to jedna z najtańszych form letniej aktywności Nie trzeba mieć specjalnych kursów, ani też wyjątkowej kondycji fizycznej. Dodatkowo w Polsce mamy wyjątkowe warunki do uprawiania sportów wodnych! Sezon trwa od kwietnia do października.Tysiące rzek, jezior i kanałów wodnych czeka na odkrycie. My wybraliśmy 3 najpiękniejsze miejsca na spływ dla każdego. Sprawdzą się nawet dla początkujących!

Spływ kajakowy – Czarna Hańcza i kanał Augustowski

Czarna Hańcza to jedna z największych atrakcji Podlasia i Suwalszczyzny. Rzeka jest lewobrzeżnym dopływem Niemna i jej długość na terenie Polski to aż 110 km. Spływ kajakowy można zacząć niemal na dowolnym odcinku, ale najczęściej kajakarze startują z przepięknego jeziora Wigry. Z Wigierskiego Parku Narodowego trasa wiedzie spokojnymi, zielonymi meandrami, aż do wsi Rygol. Dalej szlak rozdziela się w stronę Białorusi lub słynnego Kanału Agustowskiego. Największą atrakcją dla kajakarzy są tutaj XIX wieczne śluzy do pokonania na trasie. Kanał Augustowski, łączący Wisłę i Niemen, powstał bowiem w zamyśle jako odcinek handlowy z wykorzystaniem naturalnych zbiorników i cieków wodnych połączonych ze sobą urządzeniami hydrotechnicznymi regulującymi poziom wody. Kajakiem w ciągu kilku dni dopłynąć można niemal do samego Augustowa.

1000 F 259406754 YQq5LcZydGYpvUgYLRtUkjEDMcNo5tzT - Spływ kajakowy - najlepsze rzeki w Polsce
1ee42fee38a2e4821b91b1e167c3cd266e8ac12a 1024x683 - Spływ kajakowy - najlepsze rzeki w Polsce

Brda kajakiem – Bory Tucholskie

Spływ Kajakowy Brda to jeden z najpopularniejszych szlaków na północy kraju. Przepływa przez Bory Tucholskie – ogromny kompleks leśny pełen sosen, jagód i grzybów. Całość szlaku to 233 km, ale Brda popularna jest w różnych konfiguracjach – od spływów kilkugodzinnych po wielodniowe. W swoim górnym biegu rzeka zachowuje się niemal jak górska. Uważać trzeba na konary i wystające kamienie. Ta część zadowoli z pewnością bardziej doświadczonych kajakarzy. Początkujący startują zazwyczaj nieco niżej w Nowej Brdzie. Tam bieg rzeki stanowczo zwalnia, a szlak staje się jednym z najprzyjemniejszych w całej Polsce. Bory Tucholskie to przecież ostoja spokoju. Jedynym trudniejszym elementem na trasie, aż do Bydgoszczy jest tzw. „Piekiełko”. Zwężenia rzeki, w którym do pokonania są konary i kamienie nie należy się zbytnio obawiać. Jego pokonanie to w wodnym świecie pasowanie na prawdziwego kajakarza. 

brda - Spływ kajakowy - najlepsze rzeki w Polsce

Wybierając się na kajaki, pamiętaj o kamizelce, a także o ubezpieczeniu sportowym. Jeśli podczas spływu wpadniesz do wody i będziesz potrzebował pomocy lub doznasz urazu, ubezpieczyciel zapewni Ci wsparcie tylko, jeśli będziesz miał polisę z odpowiednim rozszerzeniem o ryzyko związane z uprawianiem sportu.

Spływ Dunajcem – spływ kajakowy z dzieckiem

Spływ kajakowy to najlepszy pomysł na podziwianie pienińskiej przyrody i krajobrazów. Dunajec wyżłobił w wapiennych skałach wąwóz zwany Przełomem Dunajca. Od wieków spławianiem tratw, obecnie głównie z turystami, zajmują się tutaj tzw. filsacy. Proponujemy jednak zmierzyć się z Dunajcem samodzielnie pontonem (rafting) lub kajakiem. Choć to rzeka górska, może być świetną przygodą dla całej rodziny. Spływ z reguły zaczyna się w Sromowcach, a kończy w Szczawnicy lub Krościenku. Można wybrać opcję na 2-3 godziny.

pieniny 1012233 1920 1024x686 - Spływ kajakowy - najlepsze rzeki w Polsce

Opublikowano:

Autor:

Studentka dziennikarstwa UJ oraz turystyki przygodowej AWF w Krakowie. W Noclegowo łącze swoje pasje - radość z pisania i odkrywania wyjątkowych miejsc na mapie Polski. W wolnym czasie podróżuję, pochłaniam dobre reportaże, a przy sprzyjającej pogodzie wspinam się w górach i ruszam na skitury lub windsurfing.


Oceń artykuł: