Zamek Tykocin – atrakcje Podlasia

Gdzie leży Tykocin? Udając się na Podlasie i Suwalszczyznę nie sposób pominąć to niewielkie miasteczko. Tykocin leży zaledwie 30 kilometrów od Białegostoku i nazywany jest perłą baroku. Wyjątkowo malowniczy, był tłem dla znanych i lubianych polskich filmów. Co warto zobaczyć w Tykocinie?

Rynek w Tykocinie – atrakcje

Tykocin nazywany jest również “wrotami Podlasia”, bo jest to jedna z najpopularniejszych atrakcji województwa podlaskiego i faktycznie od tego miejsca warto rozpocząć wycieczkę w ten unikatowy, pełen dzikiej przyrody rejon. Miasto leży w otoczeniu Narwiańskiego Parku Narodowego, Biebrzańskiego Parku Narodowego oraz Puszczy Knyszyńskiej. Oznacza to, że krzyżuje się tutaj wiele atrakcyjnych turystycznie szlaków pieszych i rowerowych.  Jest to również historycznie miasto królewskie – Tykocin to jeden z najstarszych i najpiękniejszych ośrodków w regionie. Liczy sobie około 600 lat. Nazywany bywa perłą baroku, bowiem zwiedzać można tu cudne XVIII-wieczne zabytki właśnie tego typu. Reprezentacyjny przykładem jest imponujący Kościół p.w. Trójcy Świętej.  Obok stoi zespół klasztorny. Na Rynku w Tykocinie widnieje natomiast pomnik Stefana Czarneckiego i jest to drugi najstarszy pomnik świecki w Polsce. Miasteczko było też tłem dla kultowych ekranizacji “U Pana Boga..” i tu warto odwiedzić chociażby słynną restaurację i noclegi u Struzikowej

5149628144 8483750186 k 1024x683 - Zamek Tykocin - atrakcje Podlasia
15957246271 d6a07fba1d k 1024x683 - Zamek Tykocin - atrakcje Podlasia

Zamek Tykocin i Kiermusy

Nad północnym brzegiem Narwi góruje pięknie odrestaurowany zamek Tykocin. Choć już wcześniej istniała tutaj warownia, to w XVI o budowie i umocnieniu tutejszego zamku zadecydował sam król August II Mocny. Za jego panowania zamek stanowił rezydencję królewską z arsenałem konnym, skarbcem i biblioteką. Na zamku przebywały tak znane historyczne osobowości jak Janusz Radziwiłł, Stefan Czarniecki i Jan Klemens Branicki. Zabytek został kilkakrotnie zniszczony, zarówno przez ludzi, jak i pożary. Od 2005 roku zamek jest otwarty dla turystów. Odbywają się tutaj różnego rodzaju imprezy. Wspaniałą rodzinną lekcją historii będzie również pobyt w pobliskich Kiermusach. Poznacie tutaj sarmackie zwyczaje i szlachecką historię m.in w Muzeum Oręża Polskiego im. Jerzego Hoffmana i zwiedzicie zagrodę żubrów.

castle 1599179 1920 1024x664 - Zamek Tykocin - atrakcje Podlasia
car 1057541 1280 1024x685 - Zamek Tykocin - atrakcje Podlasia

Flisakpark, Wioska Bociana i rejsy po Narwi

Miejscem do zabawy dla całej rodziny będzie z pewnością ogród edukacyjny Flisakpark Tykocin. FlisakPark podzielony jest na trzy części: przyrodniczą z figurami gigantycznych owadów, historyczną z Muzeum Narwi i rekonstrukcją dawnych urządzeń portowych oraz część przeznaczoną do wypoczynku z przystanią tramwaju wodnego. W tym miejscu możecie wypożyczyć kajaki i udać się samodzielnie na spływ Narwią lub wybrać się w rejs po Narwi z przewodnikiem, który zabierze was do najbardziej bogatego ekologicznie, pełnego ptaków odcinku rzeki. Ciekawostką jest też unikatowa atrakcja dla turystów – wieś bociania z kilkudziesięcioma gniazdami tych ptaków. Atrakcja znajduje się w Dworku Pentowo, niedaleko Tykocina.

stream 1450951 1280 1024x685 - Zamek Tykocin - atrakcje Podlasia

Opublikowano:

Autor:

Studentka dziennikarstwa UJ oraz turystyki przygodowej AWF w Krakowie. W Noclegowo łącze swoje pasje - radość z pisania i odkrywania wyjątkowych miejsc na mapie Polski. W wolnym czasie podróżuję, pochłaniam dobre reportaże, a przy sprzyjającej pogodzie wspinam się w górach i ruszam na skitury lub windsurfing.


Oceń artykuł: