Podziemna Polska – co i gdzie zwiedzić?

Co warto zwiedzić w Polsce? Podziemia! Podziemne trasy, jaskinie, kopalnie.. Sprawdź co oferuje podziemna część Polski i koniecznie odwiedź te miejsca – niezapomniane przeżycia gwarantowane!

Jaskinia Wierzchowska Górna

Jaskinia znajduje się w województwie małopolskim i ma długość prawie 1 km. Podziemny labirynt budził zainteresowanie naukowców już w XIX wieku ze względu na ukształtowanie sal oraz korytarzy. Dlaczego warto ją odwiedzić? Jest to jedna z pierwszych jaskiń przystosowanych do wizyt turystów – ma najdłuższą trasę turystyczną w Polsce oraz zajęła pierwsze miejsce w plebiscycie 7 nowych cudów Polski.

Podziemna trasa turystyczna “Krzemionki“

Trasa ma długość ok. 0,5 km, zagłębia się na 11,5 m i jest chętnie odwiedzana przez turystów ze względu na świetnie zachowane pradziejowe wyrobiska kopalń krzemienia. Odbycie trasy jest z pewnością niezapomnianym przeżyciem i umożliwia obcowanie z geologią regionu. Dlaczego jest odwiedzana przez tylu turystów? Jest to jedyny obiekt na świecie otwartym dla większej publiczności – nie można z tego nie skorzystać!

Kopalnia Wieliczka

Kto był w Krakowie lub się do niego wybiera – koniecznie musi odwiedzić kopalnię soli w Wieliczce! Dlaczego jest taka wyjątkowa? Można wybrać trasę, którą chce się zwiedzić – klasyczną, górniczą czy podążać szlakiem pielgrzymkowym. Ciekawą możliwością jest nocleg w kopalni, dzięki któremu można poczuć niesamowity klimat tego miejsca i przeżyć niezapomnianą przygodę.

Podziemia Opatowskie

Podziemna trasa w Opatowie liczy prawie pół kilometra i sięga 15 metrów w głąb. Opatowskie tunele rozmieszczone są na trzech kondygnacjach i składają się z różnych komór, przejść i schodów. Jest to jedna z najciekawszych tras podziemnych w Polsce – pozwala zobaczyć jak wyglądały kiedyś piwnice używane do przechowywania towarów.

Kompleks Osówka

Podziemne miasto Osówka oferuje trzy trasy zwiedzania dla turystów – trasę Ekspedycja Riese, historyczną, ekstremalną i edukacyjną. Podczas każdej trasy można odkryć coś innego – trasa ekstremalna wiąże się z pokonywaniem fragmentu drogi na wodzie łodzią desantową, Ekspedycja Riese łączy zwiedzanie podziemnej i naziemnej części i jest najbardziej rozbudowana, trasa edukacyjna łączy zwiedzanie z rozwiązywaniem zadań podczas wyprawy, natomiast podczas pokonywania trasy historycznej przewodnik przybliża turystom obszerną historię związaną z miejscem.

Jak widać podziemia Polski mają turystom wiele do zaoferowania i to tylko kilka z wielu dostępnych propozycji. Komu polecamy odwiedziny polskich podziemi? Zdecydowanie wszystkim! To świetna wyprawa dla rodzin, dzieci, znajomych czy samotników. Każdy znajdzie formę zwiedzania odpowiednią dla siebie – a uwierzcie nam, że warto odkryć te piękne zakątki Polski!

A spragnionym niecodziennych wydarzeń polecamy przenieść się do 1410 roku i wziąć udział w oblężeniu Malborka lub udać się na spływ kajakowy!

 

 

Opublikowano:

Autor:

Absolwentka technicznego kierunku studiów a jednocześnie osobą kreatywna i pomysłowa. Świetnie odnajduje się w sferze content marketingu oraz social media. Prywatnie jest miłośniczką fotografii.


Oceń artykuł: