Najciekawsze trasy spływów kajakowych na weekend

Spływ kajakowy to sposób na trochę ruchu i obcowanie z przyrodą z niecodziennej perspektywy, z dala od miejskiego zgiełku. Kajakiem mamy sposobność dotrzeć do miejsc niedostępnych drogą lądową. Dodatkowo to forma aktywności, która nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności, kursów, ani adonisowej muskulatury, by poradzić sobie na trasie. To świetna zabawa dla każdego.

Łatwy spływ kajakowy Pilicą

W Polsce nie możemy narzekać na brak szlaków odpowiednich na tego typu eskapady. Rzeka Pilica – najdłuższy lewobrzeżny dopływ Wisły. Klasyfikowana jako łatwa do pokonania, z miejscowymi utrudnieniami. Fragmenty rzeki należą do Zespołu Nadpilicznych Parków Krajobrazowych. Czysta woda zachęca do kąpieli, dlatego chętni bez oporów mogą ochłodzić się w rzecznym nurcie. W trakcie spływu uczestnicy nie mogą narzekać na brak miejsc do biwakowania. Z ponad 200 km szlaku każdy znajdzie najbardziej dla niego odpowiadający odcinek.

Piękny spływ kajakowy Krutynią

Jednym z najczęściej uczęszczanych szlaków kajakowych jest rzeka Krutynia. Przepięknie usytuowany, przebiega przez Puszczę Piską oraz częściowo przez Mazurski Park Krajobrazowy. Rzeka liczy sobie 108 km i przepływa przez 18 jezior. Spływy zwykle rozpoczynają się w miejscowości Sorokwity. W trakcie podróży napotkać można wiele gatunków zwierząt jak wilki, rysie, orły bieliki czy puchacze. To także miejsce występowania rzadkiej flory. W sezonie ścisłym jest oblegana przez turystów, jednak każdy kto ceni sobie ciszę i spokój poza sezonem znajdzie tu skrawek raju na ziemi z wiosłem w ręku.

Zachwycający spływ Szlakiem Konwaliowym

Godnym uwagi jest „Szlak Konwaliowy”. Liczy sobie 41 km i prowadzi przez jeziora znajdujące się w obrębie Przemęckiego Parku Krajobrazowego. Wszystkie jeziora połączone są ze sobą, nie będzie więc problemu, by podróżować między nimi. Nazwa wywodzi szlaku wywodzi się od rezerwatu przyrody „Wyspy Konwaliowej”, gdzie rośnie rzadki gatunek konwalii o różowym zabarwieniu. Jeśli wybierzemy ten urokliwy szlak, nie będziemy mieć większego problemu z obraniem najbardziej odpowiadającego nam odcinka. Cały szlak nie wymaga opuszczania kajaka celem jego przeniesienia przez przeszkody.

Spływ kajakowy Rawką dla doświadczonych

Kolejną propozycja jest dla osób, które lubią wyzwania i nieokiełznaną dziką przyrodę. Rawka, prawy dopływ Bzury o długości 95 km, jest rzeką, która w całości zachowała swój naturalny charakter. Silnie meandruje, na trasie znajdują się liczne przeszkody w postaci powalonych drzew (również za sprawą zamieszkujących tam bobrów) i grobli. Przepływa przez tereny Bolimowskiego Parku Krajobrazowego i stanowi rezerwat przyrody. Wybór dla doświadczonych kajakarzy.

Opublikowano:

Autor: Patrycja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *