Parki Narodowe Polski – które są najchętniej polecane?

W lutym 2020 roku aplikacja Google Maps obchodziła swoje 15 urodziny. Z tego też powodu ta najpopularniejsza wyszukiwarka postanowiła uczcić swój jubileusz, przyznając 16 miejscom w Polsce, po jednym w każdym województwie, Złotą Pinezkę. Jest to wyróżnienie przyznawane najlepiej ocenianym przez użytkowników atrakcjom turystycznym. W tym roku również zdecydowano się wznowić ten konkurs, jednak laureatów wyłoniono spośród obiektów przyrodniczych. Były to m.in. parki narodowe.

Złote Pinezki Google 2022

Idea przyznawania Złotych Pinezek opiera się na wyłonieniu najciekawszych i najbardziej atrakcyjnych miejsc. Niekoniecznie są one najpopularniejsze i powszechnie znane, ale według odwiedzających są godne polecenia. To właśnie opinie zamieszczane przez użytkowników są częstym kryterium, którym kierujemy się przy planowaniu przebiegu naszych podróży. Jest to więc świetna inspiracja, co warto zobaczyć na kolejnej wyprawie. Ponadto, akcja ta pokazuje, że nie trzeba wyjeżdżać poza granice Polski, by zobaczyć coś ciekawego. 

Tegoroczna edycja skupiła się na wyłonieniu najbardziej polecanych parków narodowych i krajobrazowych, a także rezerwatów przyrody. Lista laureatów prezentuje się następująco: 

 • Karkonoski
  Park Narodowy
 • Ojcowski
  Park Narodowy
 • Pieniński
  Park Narodowy
 • Słowiński
  Park Narodowy
 • Bieszczadzki
  Park Narodowy
 • Park Krajobrazowy
  Beskidu Śląskiego
 • Bielańsko-Tyniecki
  Park Krajobrazowy
 • Kaszubski
  Park Krajobrazowy
 • Ślężański
  Park Krajobrazowy
 • Bolimowski
  Park Krajobrazowy
 • Rezerwat przyrody
  Wąwóz Homole
 • Rezerwat przyrody
  Kadzielnia
 • Rezerwat przyrody
  Wodospad Wilczki
 • Rezerwat przyrody
  Kępa Redłowska
 • Rezerwat przyrody
  Skamieniałe Miasto

Najpiękniejsze parki narodowe w Polsce

Tereny parków narodowych co roku przyciągają wielu turystów. Obszary, w których ślad działalności człowieka jest zerowy bądź niewielki, zachwycają swoją niezwykłością oraz różnorodnością flory i fauny. W Polsce znajdują się 23 parki narodowe, a każdy z nich ma swoją unikalną historię i ekosystem. Przedstawimy 5 z nich, które zostały najlepiej ocenione przez odwiedzających.

Karkonoski Park Narodowy

To właśnie tutaj znajduje się największy wodospad polskich Sudetów, czyli Wodospad Kamieńczyka. Warto wybrać się także jednym z wielu dostępnych szlaków i podziwiać malownicze tereny Kotliny Jeleniogórskiej bądź wspiąć się na szczyt Gór Izerskich. Obowiązkowym punktem wycieczki jest oczywiście wyprawa na Śnieżkę i położone nieopodal Śnieżne Kotły. Warto też dodać, że park można zwiedzać z psem.

giant mountains g22436c9bc 1920 1024x576 - Parki Narodowe Polski - które są najchętniej polecane?

Ojcowski Park Narodowy

Choć najmniejszy ze wszystkich parków narodowych, zachwyca położonymi na jego obszarze historycznymi zamkami, składającymi się na Szlak Orlich Gniazd oraz formacjami skalnymi, tworzącymi przeróżne kształty. Najbardziej rozpoznawalnym tego typu obiektem jest oczywiście Maczuga Herkulesa. Tło dla tego niezwykłego tworu natury stanowi malownicza Dolina Prądnika.

rock g8efbb7fb7 1920 1024x504 - Parki Narodowe Polski - które są najchętniej polecane?

Pieniński Park Narodowy

Jest najstarszym parkiem narodowym w Polsce i drugim na świecie obszarem chronionym. Z jednej strony ze szczytów na Sokolicy i Trzech Koronach możemy podziwiać rozciągającą się panoramę leżących w oddali Tatr, a z drugiej z kolei nasze oczy kusi widok meandrującego Dunajca, który dodatkowo zwiedzić możemy podczas licznych spływów kajakowych. Fanom wycieczek rowerowych z pewnością przypadnie do gustu szlak Velo Czorsztyn.

pieniny g83f66220e 1920 1024x686 - Parki Narodowe Polski - które są najchętniej polecane?

Słowiński Park Narodowy

Ruchome wydmy w Łebie, największe w Europie, to z pewnością niezapomniany widok, przywodzący na myśl odległe, pustynne tereny. Wycieczka w te rejony to świetny sposób na uatrakcyjnienie pobytu nad morzem. Niecodziennego widoku dopełniają także wystające z piasku pnie drzew niedaleko Czołpina – pozostałość po rosnącym tam niegdyś lesie.

dune ge3e1184f7 1920 1024x683 - Parki Narodowe Polski - które są najchętniej polecane?

Bieszczadzki Park Narodowy

Z pewnością warto czasem “rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady”, aby zanurzyć się w ciszy i spokoju, jaka panuje na tym dzikim terenie. Położony na południowo–wschodnim krańcu Polski sprawia niekiedy wrażenie, jakby był ostatnim niezamieszkanym obszarem. To idealne miejsce dla tych z Was, którzy uwielbiają podziwiać niebo nocą. Warto zobaczyć także połoniny – niezwykłe górskie łąki, a także wybrać się na wędrówkę szlakiem prowadzącym na najwyższy, bieszczadzki szczyt – Tarnicę.   

bieszczady gd15269429 1920 1024x682 - Parki Narodowe Polski - które są najchętniej polecane?

Opublikowano:

Autor:

Absolwentka Turystyki i Rekreacji UAM w Poznaniu. W Noclegowo łączy wiedzę wyniesioną ze studiów z zamiłowaniem do wyszukiwania ciekawych miejsc na mapie Polski. W wolnych chwilach dużo czyta, ogląda horrory i lubi przygodowe gry komputerowe.


Oceń artykuł: