Najciekawsze szlaki zimowe w górach dla początkujących

Górskie wycieczki są w Polsce bardzo popularne. Rok w rok, tłumy wędrowców i turystów wychodzą na szlaki by zmierzyć się z własnymi słabościami, podziwiać piękno przyrody i zapierające dech w piersiach widoki. To wszystko dotyczy jednak przede wszystkim sezonu letniego. A co z zimą?

Większości kojarzy się raczej z szusowaniem na nartach lub desce snowboardowej. Mimo pozornych trudności, zima może okazać się świetnym okresem na wycieczkę pieszą. Szlaki są ciche i spokojne, a mamy w zanadrzu wiele ciekawych tras, które pokonamy nie czując się jak na Evereście.

Za nim przejdziemy do konkretnych propozycji szlaków dla początkujących, pamiętajmy o odpowiednim ekwipunku. Warto mieć ze sobą kijki trekkingowe, stuptuty lub raczki. Nie są obowiązkowe, ale na pewno ułatwią nam chodzenie w często wysokim śniegu. Gdy już odpowiednio się przygotujemy, czas wybrać odpowiedni rejon.

Karkonosze

Na pierwszy ogień możemy polecić KarkonoszePosiadają świetną infrastrukturę turystyczną, z masą szlaków, licznymi schroniskami i eksploatowanymi trasami biegowymi dla narciarzy. Za punkt startowy warto wybrać Karpacz, z którego wychodzi kilka szlaków na Śnieżkę. Najciekawszym z nich jest szlak niebieski, którego długość wynosi ok. 11 km. Czas wędrówki to około 3 godziny. Wycieczka dostarcza pięknych widoków na Świątynię Wang i Dolinę Małego Stawu. Po drodze możemy zajrzeć do legendarnego schroniska „Samotnia”, gdzie można odpocząć i ogrzać się. Drugą ciekawą drogą na najwyższy szczyt Karkonoszy, będzie szlak czarny. Jego długość to 9 km i pomimo początkowej monotonii, po pewnym czasie odpłaca się pięknymi widokami. A końcu szlaku możemy podziwiać panoramę Karpacza i Jeleniej Góry oraz koronę Śnieżki.

Poszukując noclegu w Karkonoszach, można zdecydować się na Willę Petrus. Położona jest w samym centrum Karpacza, dzięki czemu mamy piękne widoki obok siebie oraz nie tracimy czasu na zbędne dojazdy.

karkonosze - Najciekawsze szlaki zimowe w górach dla początkujących

Masyw Snieżnika

Kolejnym propozycją będzie Masyw Śnieżnika. Dzięki bliskości Stronia Śląskiego i pobliskich wiosek, możemy podjechać stosunkowo blisko szlaku. Trasa wynosi około 15 km, co powinno zająć około 4 godzin. W przerwie wędrówki warto zajść do Schroniska pod Śnieżnikiem, skąd roztaczają się piękne widoki Samo podejście na szczyt nie jest przesadnie trudne, a dostarcza niezapomnianych wrażeń dzięki pięknej panoramie.

Zajrzyj na naszego facebooka!

Beskidy

Dobrym przetarciem dla początkujących powinny być też Beskidy. Co prawda wypad na Babią Górę czy Pilsko jest raczej poważnym wyzwaniem (grozić nam mogą nawet lawiny!), ale generalnie to świetne miejsce na zapoznanie się na pierwsze spacery. Możemy zacząć od prostego i wydeptanego szlaku od Przełęczy Kubalonki do Schroniska Stecówka lub skusić się na spacer doliną Białej Wisełki. Obie te trasy nadają się też do wyjścia z dziećmi!

W Beskidach wygodny nocleg znajdziemy U Hryców. Mieszczą się 500m. od centrum w pobliżu wyciągu narciarskiego Stajkowa oraz źródła wód mineralnych. Do dyspozycji gości są pokoje 2 oraz 3-osobowe.

banner 3127 - Najciekawsze szlaki zimowe w górach dla początkujących

Tatry

Teraz przejdziemy do Tatr, które na pierwszy rzut oka wydają się być dosyć niebezpieczne, szczególnie dla początkujących. Prawda jest jednak taka, że również tam znajdziemy kilka ciekawych i łatwo dostępnych szlaków. Godne polecenia jest wejście na Halę Gąsienicową, szlakiem czarnym z Brzezin. Droga jest raczej udeptana, a sama Hala oferuje piękne widoki na otaczające ją szczyty. Bezpieczna jest też trasa na Rusinową Polanę i z niej na Gęsią Szyją, ale trzeba wziąć pod uwagę warunki pogodowe by nie ominęły nas widoki.

W Tatrach polecamy przytulny apartament z kominkiem w bliskiej odległości od Doliny Kościeliskiej. Apartament pomieści 3 osoby.

landscape 3517197 960 720 - Najciekawsze szlaki zimowe w górach dla początkujących

Wybierając szlaki zimowe zwracajmy uwagę na ich stan zimą. często letnie szlaki zmieniają trasy lub są zamykane ze względu na zagrożenie lawinowe. Jeśli weźmiemy to pod uwagę i odpowiednio przygotujemy nasz ekwipunek, z pewnością pokochamy góry w ich zimowej odsłonie.

 A w międzyczasie polecamy udać się do jednego z najlepszych uzdrowisk w Polsce – sprawdź TOP 10!

Opublikowano:

Autor:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Prowadzisz wynajem na doby?

Ten ebook jest dla Ciebie!

Pobierz darmowy ebook