Koronawirus – gdzie można jechać i jak planować wypoczynek?

Po wprowadzeniu kolejnych restrykcji straciłeś nadzieję na weekendowe wyjazdy i świąteczne urlopy? Praca zdalna, po ponad pół roku w tym samym miejscu, zaczyna być utrapieniem? Jesteś przytłoczony ilością informacji, a szukanie doprecyzowania kolejnych punktów ustaw przyprawia o ból głowy? Ten artykuł powstał dla Ciebie. Zobacz, jak planować wypoczynek w dobie epidemicznych utrudnień!

Jak zaplanować wyjazd w dobie pandemii?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest to, w jakiej sytuacji możemy obecnie wynająć nocleg. Według obowiązujących norm, może wyjechać każdy, kto podróżuje w związku ze swoją aktywnością zawodową, jeśli podpisze – najczęściej przygotowane już przez właściciela obiektu – odpowiednie oświadczenie (lub też przedstawi dokument o podróży służbowej od pracodawcy). Powolna stabilizacja krzywej zachorowań na koronawirusa daje jednak nadzieję, że restrykcje te przejdą w niepamięć po 29 listopada 2020 r. Mając na uwadze boom na rezerwacje, który nastąpił po zdjęciu obostrzeń podczas pierwszej, marcowej fali pandemii, warto jednak już teraz zastanowić się nad tym, jak chcemy spędzić ferie, weekend majowy, czy nawet przyszłe wakacje. Ważny w tym zakresie jest również powrót myślami do wprowadzonego w sierpniu bonu turystycznego. Polacy do września aktywowali około 890 tysięcy bonów, a uprawnionych do skorzystania ze świadczenia jest nawet cztery razy więcej dzieci. Gdy podróżujący dostaną „zielone światło”, może się okazać, że w naszych wymarzonych obiektach, czy nawet miejscowościach, nie będzie już miejsc na zimowy lub wielkanocny wypoczynek.

Często występujący niepokój przed tak wczesną rezerwacją może zniwelować fakt, iż wielu gospodarzy wprowadza obecnie nową politykę ich anulacji. Warto zwracać uwagę na podejście właściciela do odwołania przez nas wyjazdu, a także wybierać oferty, które pozwolą na odzyskanie wpłaconej zaliczki lub jej rozliczenie w postaci vouchera. To najlepszy sposób, aby uniknąć niepotrzebnego stresu, zarówno jeśli chodzi o zainwestowane pieniądze, jak i późniejszą dostępność miejsc noclegowych.

Planowanie wyjazdu a środki ochrony osobistej

Niektórzy rozważają rezygnację z wyjazdu w obawie przed zakażeniem koronawirusem. Czy słusznie? Patrząc na wyjazd po głębszej analizie, może okazać się, że przyniesie on wiele pożytku. Obiekty noclegowe już podczas pierwszej fali epidemii musiały podporządkować się szeregowi obostrzeń, aby w dalszym ciągu prowadzić działalność. Dezynfekcja i wietrzenie pomieszczeń, zapewnienie odwiedzającym dostępu do środków antybakteryjnych, odpowiednie odstępy między stolikami w hotelowych restauracjach – to wszystko stało się już codziennością. Najwięcej wciąż zależy od nas samych. Dostosowanie się do zaleceń minimalizuje wszelkie ryzyko przenoszenia chorób. Kluczowe – również podczas wyjazdu – będzie więc zakrywanie ust i nosa w przestrzeniach wspólnych, dokładne mycie lub dezynfekcja rąk oraz nie dotykanie nimi okolic twarzy, a także zachowanie odpowieniego odstępu. Dodatkową formą zabezpieczenia, jeśli najbardziej obawiamy się kontaktów z innymi, jest wybór odpowiedniego typu noclegu. Sprawdzi się tutaj domek na uboczu, dom na wyłączność czy apartament, gdzie styczność z ludźmi jest naprawdę znikoma. Zmiana otoczenia, szczególnie gdy na pracę zdalną przeszliśmy już marcu, może okazać się terapeutyczna. Komfort psychiczny znacznie poprawia samopoczucie, a zmniejszenie poziomu stresu z pewnością korzystnie wpłynie także na nasz system odpornościowy. Piękne krajobrazy za oknem i czyste powietrze z dala od miasta pozwolą na zaczerpnięcie – tak bardzo teraz potrzebnych – chwil spokoju.

Jak zaplanować urlop? Kto pyta, nie błądzi

Najwięcej lęku budzi w nas niepewność. Właśnie dlatego, w tych niełatwych czasach, nade wszystko ważna jest rozmowa. Zasady rezerwacji lub jej anulowania są dla Ciebie niejasne? A może chcesz się dowiedzieć, co zrobić w przypadku nagłego zachorowania tuż przed zaplanowaną podróżą? Koniecznie skontaktuj się z gospodarzem wybranego obiektu. To jedyna osoba, która może w pełni rozwiać wszystkie wątpliwości oraz szczegółowo opisać, jakie możliwości otrzymujesz wraz z wyborem noclegu w danym apartamencie czy pensjonacie.

Niech zadawanie pytań będzie drogą do szybkiego rozwiązywania problemów, nie zaś przyczyną zakłopotania. :)

Opublikowano:

Autor:

Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w klasie skrzypiec oraz kierunku Muzyka w mediach w łódzkiej Akademii Muzycznej. W trakcie studiów odbywała także szkolenia w zakresie: event managementu, konsultacji muzycznych w reklamie czy prawa własności intelektualnej. W Noclegowo.pl robi to, co kocha najbardziej - dużo pisze! Prywatnie pasjonatka wspinaczki górskiej, urbexu i dobrego jedzenia.


Oceń artykuł: