Apel Noclegowo.pl w sprawie obostrzeń dla branży turystycznej

W związku z dramatyczną sytuacją i decyzją władz w sprawie przedłużenia obostrzeń wobec branży turystycznej, portal Noclegowo.pl wystosował apel do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W niniejszym artykule publikujemy jego treść.

List do premiera w sprawie branży turystycznej

W obliczu obecnej sytuacji, niewyobrażalnie trudnej zarówno dla obiektów noclegowych, jak i pośredników turystycznych, Noclegowo.pl nie pozostało obojętne. Portal wystosował pismo do KPRM, w którym zwraca uwagę na krytyczny stan branży, będącej jedną z najbardziej dotkniętych skutkami koronawirusa już podczas pierwszej fali zachorowań.

Całą treść wystosowanego apelu zamieszczamy poniżej:

Apelujemy w imieniu dziesiątek tysięcy polskich obiektów noclegowych, których obecna sytuacja jest dramatyczna. Planowane rozporządzenie skazuje takie podmioty na masowe zwolnienia pracowników i upadłości. Mowa tu nie tylko o dużych hotelach, ale przede wszystkim o małych, często rodzinnych, firmach, które prowadziły swoją działalność od wielu lat. 
Takie firmy nie mają dla siebie żadnej alternatywy. Naturalnie, nie mogą one oferować swoich usług noclegowych ani zdalnie, ani “na wynos”. Ich sytuacja staje się więc beznadziejna.
Już w trakcie trwania zakazu w listopadzie takie obiekty zostały pozbawione przychodów. Teraz, przy wydłużeniu tego okresu, zostałyby dodatkowo pozbawione nadziei na jakąkolwiek poprawę w kolejnych miesiącach. Tym samym zawiśnie nad nimi widmo bankructwa.
Co gorsza, takie małe obiekty noclegowe, według swojego PKD, nie są uwzględniane w żadnych programach pomocowych.
Powstaje pytanie – w czym są gorsze lub bardziej niebezpieczne pod względem epidemiologicznym te niewielkie domki wypoczynkowe lub samodzielne apartamenty, od dużych galerii handlowych, w których zagęszczenie osób jest przecież nieproporcjonalnie większe? Czy nie można w ten sam sposób pozwolić na prowadzenie działalności noclegowej przy zachowaniu rygoru sanitarnego? I czy nie temu właśnie miał służyć program “Obiekt bezpieczny higienicznie” prowadzony przez Polską Organizację Turystyczną?
Choć zapowiadane przez rząd zmiany mają stanowić “konkretny plan działań”, to w rzeczywiści budzą jeszcze więcej wątpliwości. Rozporządzenie obejmuje bowiem okres do 27 grudnia. Nie wiadomo jednak co z rezerwacjami, które już dawno zostały złożone, np. na terminy sylwestrowe, ponieważ nie jest jasne jakie ograniczenia będą wówczas obowiązywać. Jednocześnie jednak, Premier wyraźnie zakomunikował, że nadchodzące ferie zimowe również spędzimy bez wyjazdów, siedząc w domu. 
W naszej ocenie, jeśli Polacy nie będą mieli możliwości legalnie skorzystać z wypoczynku poza domem, to jedynie zwiększy to ich motywację do wyjazdów zagranicznych lub też przyczyni się do zwiększenia szarej strefy. Wskutek tego, pieniądze zostaną wydatkowane poza krajem, w każdym razie nie wrócą do budżetu w postaci podatków.
Na koniec pragniemy zwrócić uwagę na sytuację wielu firm, które pełnią rolę pośredników turystycznych i prowadzących działalność w zakresie rezerwacji. One również zostają pozbawione jakichkolwiek szans na wygenerowanie przychodów, choćby umożliwiających pokrycie bieżących kosztów i wynagrodzeń.
Zwracamy się zatem z wnioskiem o uwzględnienie powyższych kwestii w ustalaniu ostatecznego kształtu rozporządzenia, tak aby zachować jak najwięcej miejsc pracy i nie dopuścić do kolejnych bankructw.

23.11.2020 17:45

Portal udostępnił ponadto petycję, pod którą zbierane są podpisy. Aby poprzeć apel do rządu, wystarczy kliknąć w poniższy przycisk, uzupełnić swoje dane i potwierdzić e-mail.

Opublikowano:

Autor:

Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w klasie skrzypiec oraz kierunku Muzyka w mediach w łódzkiej Akademii Muzycznej. W trakcie studiów odbywała także szkolenia w zakresie: event managementu, konsultacji muzycznych w reklamie czy prawa własności intelektualnej. W Noclegowo.pl robi to, co kocha najbardziej - dużo pisze! Prywatnie pasjonatka wspinaczki górskiej, urbexu i dobrego jedzenia.


Oceń artykuł: