Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe w Polsce

Grudzień to niezwykły czas, któremu towarzyszy radosne oczekiwanie na Święta Bożego Narodzenia. Zimowa aura, świąteczne piosenki i magiczny nastrój obecne są niemal przez cały miesiąc. Obowiązkowym punktem dla wszystkich miłośników grudniowego szaleństwa jest wizyta na Jarmarku Bożonarodzeniowym. To właśnie tutaj poczuć można prawdziwą atmosferę Świąt. Unoszący się wszędzie zapach drzewek choinkowych, grzańca i pierników z pewnością rozgrzeje serca wielu z Nas. Jest to też idealne miejsce, aby rozejrzeć się za prezentami dla najbliższych. Jarmarki Bożonarodzeniowe działają niemal w każdym zakątku Polski. Dzisiaj przybliżymy Wam 5 z nich, na które w szczególności warto w tym roku się wybrać.

Wrocław

Już po raz 15. wrocławski Rynek zamieni się w świąteczną krainę wypełnioną mnóstwem atrakcji, zarówno dla małych, jak i dużych. Znajduje się w ścisłej czołówce najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych nie tylko w Polsce, ale i Europie. Jego znakiem rozpoznawczym jest ceramiczny kubeczek w kształcie buta, który co roku różni się kolorem, napisem i opatrzony jest aktualną datą. Wśród dostępnych atrakcji wymienić można Bajkowy Domek, w którym można skosztować słynnego na całą Polskę grzanego wina. Ponadto na jego szczycie znajduje się taras z panoramą widokową. Dla dzieci przygotowano Bajkowy Lasek, gdzie mogą posłuchać bajek, Świąteczny Wiatrak oraz Karuzelę. Oprócz stoisk z typowo świątecznymi przysmakami znajdą się także miejsca, w których kupić można produkty od lokalnych producentów oraz ekologiczne wyroby. Nie zabraknie także smakowitości pochodzących z różnych zakątków świata. Jarmark czynny jest codziennie od 18 listopada do 31 grudnia.

freestocks 5UWVdeEAE3E unsplash 1024x683 - Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe w Polsce

Gdańsk

Jarmarki Bożonarodzeniowe w Gdańsku są częścią akcji pt.: “Odpalamy Święta w Gdańsku”. W tym roku wydarzenie jako jedyne tego typu w Polsce zostało nominowane w konkursie o tytuł „European Best Christmas Market 2023! Świąteczne miasteczko odwiedzać będzie można codziennie od 18 listopada do 23 grudnia. Zlokalizowane jest tradycyjnie na Targu Węglowym. Znajdziecie tu klimatyczne dekoracje i liczne stoiska z szerokim wachlarzem produktów, które doskonale sprawdzą się na prezenty dla najbliższych. Oprócz tradycyjnych świątecznych przysmaków na odwiedzających czekają także potrawy z całego świata. Organizatorzy jarmarku zadbali także o muzyczną oprawę, która wprowadzi wszystkich w świąteczny nastrój. Przygotowano bogaty program artystyczny, który obejmuje koncerty kolęd i świątecznych piosenek. Teren wydarzenia podzielono na kilka stref tematycznych. Znajdzie się tutaj Mikołajowy i Artystyczny Zakątek, Jarmarkowa Karuzela oraz strefa gwiazdy jarmarku – Łosia Lucka, który zabawia odwiedzających swoimi żartami.  

christmas market 7616575 1920 1024x683 - Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe w Polsce

Poznań

Poznańskie Jarmarki Bożonarodzeniowe, zwane także Poznańskim Betlejem, uważane są za jedno z największych tego typu wydarzeń w Polsce. Tegoroczna edycja potrwa od 18 listopada do 27 grudnia. Świąteczne atrakcje rozmieszczone będą w aż  4 lokalizacjach: na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, Placu Wolności, Rynku Łazarskim i Placu Kolegiackim. Jak co roku na odwiedzających czekają liczne atrakcje. Przygotowano występy artystyczne, warsztaty dla dzieci i akcje charytatywne. Będzie można wziąć udział w świątecznym Silent Disco, grze miejskiej – “Bożonarodzeniowa Podróż”, oraz wysłać list do Gwiazdora. Nie zabraknie też możliwości przejażdżki na jednej z trzech karuzel: Weneckiej Karuzeli, Świątecznego Pociągu i Karuzeli z Mikołajem i Reniferami. Na terenie MTP działać będzie lodowisko i liczne stoiska z lokalnymi przysmakami i rzemiosłem. Pojawi się tam także olbrzymia choinka czy młyńskie koło. Odbędzie się tam również Ice Festival, gdzie będzie można podziwiać zmagania artystów biorących udział w konkursie rzeźbienia w lodzie. 

cmophoto net 43oFmnXMLSU unsplash 1024x740 - Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe w Polsce

Kraków

Krakowski Jarmark Bożonarodzeniowy znalazł się w tym roku na liście najciekawszych europejskich targów świątecznych, do których odwiedzenia zachęca portal “The Times”. Nazywane są również Krakowskimi Targami Bożonarodzeniowymi. Wzorem poprzednich lat odbywać się będzie na Rynku, od 25 listopada aż do 1 stycznia. Na odwiedzających czekają liczne atrakcje i liczne stoiska, w tym także wystawców zagranicznych. Przygotowano wiele imprez artystycznych, takich jak występy chórów, grup kolędniczych, zespołów folklorystycznych czy koncert akordeonowy. Ulicami Krakowa przejdzie Korowód Kolędniczy, składający się z autentycznych amatorskich folklorystycznych grup kolędniczych. Będzie można również podziwiać drewnianą szopkę, którą wykonał rzeźbiarz i twórca ludowy Józef Lasik pochodzący ze Stryszawy. Zaplanowano też coroczny Konkurs Szopek i związany z nim Korowód Szopek. 

bianca ackermann f6Chw35UGOQ unsplash 1 1024x683 - Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe w Polsce

Toruń

Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy odbywać się będzie od 26 listopada do 20 grudnia. Na odwiedzających czekają liczne stoiska, w których będą mogli skosztować regionalnych produktów własnego wyrobu, zakupić dekoracje, pamiątki czy rękodzieło. Najmłodszych z pewnością ucieszy przejażdżka na karuzeli weneckiej. Świąteczne potrawy i napoje serwowane będą w stylizowanych drewnianych wozach. Toruńska starówka w tych dniach zamieni się w wyjątkową bożonarodzeniową krainę. Klimatyczny charakter miasta sprawi, że każdy poczuje się tutaj jak w bajkowym świecie Świętego Mikołaja.

razvan mirel Rs FwCa2ZtQ unsplash 1 1024x576 - Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe w Polsce

Opublikowano:

Autor:

Absolwentka Turystyki i Rekreacji UAM w Poznaniu. W Noclegowo łączy wiedzę wyniesioną ze studiów z zamiłowaniem do wyszukiwania ciekawych miejsc na mapie Polski. W wolnych chwilach dużo czyta, ogląda horrory i lubi przygodowe gry komputerowe.


Oceń artykuł: