Najciekawsze interaktywne muzea w Polsce

Interaktywne muzea to miejsca, w których zwiedzający nie tylko oglądają eksponaty, ale również angażują się w interakcję z nimi. W Polsce takie muzea stają się coraz popularniejsze, a ich liczba wciąż rośnie. Pozwalają lepiej zrozumieć historię, kulturę i dziedzictwo naszego kraju. Dzięki takim instytucjom każdy ma okazję nauczyć się czegoś nowego w przystępny i ciekawy sposób. W tym artykule przybliżymy Wam interaktywne muzea, które koniecznie warto odwiedzić.

Muzeum Narodowe w Warszawie

To jedno z najstarszych muzeów sztuki w Polsce. Jest instytucją, która oferuje zwiedzającym wiele interaktywnych ekspozycji, w tym projekcje wideo, audioprzewodniki oraz możliwość zerknięcia na dzieła sztuki poprzez mikroskop. Dostępne są również interaktywne stacje multimedialne, które pozwalają na samodzielne eksplorowanie różnych dziedzin sztuki. Liczne eksponaty obejmują malarstwo, rzeźbę, rysunki, przedmioty sztuki użytkowej i wiele więcej. Oprócz wystaw stałych można zwiedzać tematyczne wystawy czasowe, które są doskonałym uzupełnieniem głównego zbioru dzieł.  W kolekcji znajdują się dzieła takich artystów jak Jan Matejko, Józef Brandt, Jacek Malczewski, Zdzisław Beksiński czy Wojciech Fangor.

warsaw 1017468 1920 1024x631 - Najciekawsze interaktywne muzea w Polsce

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku

Centrum zostało otwarte w 2014 roku, które powstało w celu upamiętnienia i przybliżenia historii ruchu Solidarności oraz wydarzenia związane z walką o wolność i demokrację w Polsce. Mieści się w pobliżu Stoczni Gdańskiej, gdzie w 1980 wybuchł strajk, który stał się początkiem budowania nowej historii kraju. W tym niezwykłym miejscu każdy ma możliwość przyjrzenia się rzeczywistości panującej w czasach komunizmu i uświadomienia sobie, jak ważna jest wolność słowa. Liczne wystawy, multimedialne prezentacje, filmy dokumentalne czy archiwalne nagrania prezentują chronologię wydarzeń z tamtego okresu.

gdansk 7505686 1280 1024x682 - Najciekawsze interaktywne muzea w Polsce

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

To muzeum zainteresuje z pewnością miłośników lotnictwa i historii z nim związanej. Zlokalizowane jest na terenie dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny. Posiada jedną z największych kolekcji samolotów i śmigłowców w Europie, które przedstawiają historię lotnictwa polskiego od jego początków aż do dzisiejszych czasów. Na terenie muzeum można zobaczyć zarówno polskie konstrukcje lotnicze, jak i samoloty i śmigłowce z innych krajów. Wśród cennych eksponatów znajdują się między innymi samoloty i śmigłowce używane podczas I i II WŚ. Instytucja organizuje również liczne wydarzenia i imprezy dla miłośników lotnictwa, takie jak np. pokazy lotnicze, imprezy plenerowe czy warsztaty dla dzieci i młodzieży.

main market 4981934 1920 1024x681 - Najciekawsze interaktywne muzea w Polsce

Muzeum Etnograficzne w Toruniu

Muzeum powstało z inicjatywy prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej. Zbiory związane są z kulturą ludową i obrzędami religijnymi, zwyczajami, strojami i narzędziami codziennego użytku regionu toruńskiego i Kujaw. Nowoczesna forma prezentacji obejmuje nagrania audio, zapisy filmowe czy multimedialne prezentacje. Muzeum znajduje się w sercu Torunia, w zabytkowym budynku XIX-wiecznego arsenału artyleryjskiego z 1824 roku, będącego elementem twierdzy toruńskiej. Wśród najciekawszych eksponatów wymienić można  stroje ludowe z regionu Kujaw, narzędzia rolnicze i rzemieślnicze, ceramikę ludową oraz instrumenty muzyczne.  Do obiektu należy także Park Etnograficzny z urządzoną i wyposażoną w pełni zabudową wiejską. 

torun 2652806 1920 1024x576 - Najciekawsze interaktywne muzea w Polsce

Muzeum Emigracji w Gdyni

Muzeum działa od 2015 roku i poświęcone jest historii emigracji Polaków. W przystępny sposób łączy przeszłość z teraźniejszością, gdyż emigracja obecna jest zawsze. W zbiorach muzealnych znajdują się m.in. dokumenty, fotografie, listy oraz pamiątki pochodzące od Polaków, którzy emigrowali z kraju w różnych okresach historycznych. Można tutaj poznać również historię emigracji zarobkowej, politycznej i artystycznej. Przedstawiono także historię Polaków na emigracji, którzy przyczynili się do rozwoju nauki, kultury i gospodarki na całym świecie. Na zwiedzających czekają liczne warsztaty, spotkania z emigrantami i wykłady.

gdynia 3466797 1920 1024x680 - Najciekawsze interaktywne muzea w Polsce

Interaktywne muzea to doskonałe miejsca, aby poznać historię Polski w łatwy i przystępny sposób. To również dobry pomysł na rodzinną wycieczkę. Wiele instytucji prowadzi warsztaty czy przygotowuje ekspozycje specjalnie dla najmłodszych. Dzięki różnorodnym interaktywnym doświadczeniom, które oferują, można poznać wiele nowych rzeczy i po prostu dobrze się bawić.

Opublikowano:

Autor:

Absolwentka Turystyki i Rekreacji UAM w Poznaniu. W Noclegowo łączy wiedzę wyniesioną ze studiów z zamiłowaniem do wyszukiwania ciekawych miejsc na mapie Polski. W wolnych chwilach dużo czyta, ogląda horrory i lubi przygodowe gry komputerowe.


Oceń artykuł: