Góry Sowie i Góry Stołowe – skarby Polski, które musisz zobaczyć

Polskie Sudety słyną przede wszystkim z pięknych widoków. Bliskość natury, pocztówkowe krajobrazy i dodatkowe atrakcje co roku przyciągają turystów nie tylko z Polski. Gdzie najlepiej się udać, żeby zobaczyć to co najpiękniejsze? Dzisiaj przybliżamy Wam piękno Gór Sowich i Stołowych!

Góry Sowie to jedno z pasm górskich w Sudetach Środkowych. Co przyciąga odwiedzających? Na pewno oprócz pięknych górskich widoków jest to Jezioro Bielawskie, nad którym można wypocząć na piaszczystej plaży. Na jeziorze znajduje się wyspa – dostaniemy się na nią przez molo. Wyspa porośnięta jest trawą, można na niej wypocząć w domku, zorganizować ognisko lub grilla z widokiem na piękne góry. Wypoczynek nad jeziorem urozmaici wypożyczenie kajaków czy rowerów wodnych.

Będąc w Górach Sowich koniecznie trzeba udać się na Koci Grzbiet – jest to platforma widokowa na panoramę Kotliny Dzierżoniowskiej. Nie tylko z punktu obserwacyjnego rozciąga się piękny widok, ale również po drodze możemy podziwiać niesamowite krajobrazy.

Dla miłośników zwiedzania – w Górach Sowich znajdziemy ruiny najwyżej położonego w Polsce zamku rycerskiego, na wysokości 870 m n. p. m. Został on ufundowany przez piastowskiego księcia Bolka w XIII wieku. Kolejną atrakcją w rycerskim klimacie są ruiny zamku na Piekielnej Drodze – jedne z najstarszych w tym regionie. Pierwsze ruiny należą do zamku Quingenburg, była to mała warownia jak większość zamków w tym okresie. Drugi zamek Hanninburg o nieznanych dziejach, podobno został zniszczony podczas wojen husyckich.

Kolejną dosyć ciekawą atrakcją jest tak zwana Muchołapka – dziwny dziesięciobok wybudowany przez hitlerowców. Nikt nie wie jaka była jego funkcja. Istnieją różne teorie na ten temat – prawdopodobnie była to podstawa niedokończonej wieży chłodzącej wodę lub pole startowe dla latających spodków. Muchołapka znana jest jako „Hitlerowskie Stonehenge”.

sowie - Góry Sowie i Góry Stołowe - skarby Polski, które musisz zobaczyć

Góry Stołowe to jedno z najpiękniejszych pasm górskich w Polsce, jedyne w Europie o budowie płytowej. Góry zachwycają nietypową budową – spłaszczonymi wierzchołkami i stromymi stokami. Stąd wywodzi się nazwa Stołowe – najzwyczajniej przypominają z wyglądu stół.

W Górach Stołowych znajdziemy bardzo dużo punktów widokowych. Jest to raj dla miłośników wędrówek pieszych, wycieczek rowerowych (znajdziemy tutaj sporo tras międzynarodowych) oraz miłośników nart! Zimą można tutaj poszusować po Parku Narodowym Gór Stołowych – aż 91% powierzchni Parku to lasy.

Najwyższy szczyt Gór Stołowych to Szczeliniec Wielki o wysokości 919 m n.p.m. Szczyt widoczny jest z daleka jako płaskowyż, a najwyżej położony punkt znany jest jako Fotel Pradziada. Kto nie chciałby zasiąść w fotelu z takim widokiem?

Szukasz prezentu dla bliskich?

Kupon podarunkowy na rezerwację w Noclegowo®
to zawsze trafiony podarunek.

Atrakcją Gór Stołowych są na pewno skalne labirynty ze spękanych masywów, które nie są często spotykanym zjawiskiem. Popularnym jest Labirynt Błędnych Skał, w którym możemy poczuć się jak w filmie – błądzenie między kilkumetrowymi skałami z pewnością zrobi wrażenie na każdym. Przeciskanie się przez mroczne i wąskie szczeliny, mijanie skał o dziwnych kształtach.. czy to nie brzmi jak element labiryntu z bajki o krasnoludkach?

  • W sąsiedztwo Gór Stołowych znajduje się dużo obiektów wartych uwagi turystów. W pobliskiej miejscowości Wambierzyce, które zwane są „Śląską Jerozolimą” znajduje się okazała Bazylika stojąca na wzgórzu. Oprócz pokaźnego gmachu możemy podziwiać piękne widoki na góry. W Czermnej znajdziemy Kaplicę Czaszek – jest to miejsce dla osób o mocnych nerwach, ponieważ ściany i sufit zdobią czaszki i kości ludzkie.
stołowe - Góry Sowie i Góry Stołowe - skarby Polski, które musisz zobaczyć

Opublikowano:

Autor:

Absolwentka technicznego kierunku studiów a jednocześnie osobą kreatywna i pomysłowa. Świetnie odnajduje się w sferze content marketingu oraz social media. Prywatnie jest miłośniczką fotografii.


Oceń artykuł: