Narty biegowe w Polsce – gdzie najlepiej się wybrać?

Narty biegowe to o wiele mniej ograniczony pod względem miejsca sport niż inne aktywności zimowe. Tak naprawdę biegać można wszędzie w górach, na Mazurach, w miastach i po polach. Jakie miejsca jednak są najciekawsze? Podpowiadamy!

Jakuszyce

Tuż przy granicy polsko-czeskiej, w niedalekiej odległości od Szklarskiej Poręby na wszystkich miłośników nart biegowych czekają niezapomniane widoki oraz szczególny mikroklimat. Jakuszyce niekiedy nazywane są Polską Alaską, gdyż śnieg można znaleźć tu nawet w kwietniu. Pośród 100 km tras o różnym stopniu trudności znajdą coś dla siebie zarówno osoby początkujące, jak i zaawansowane, jednak ci pierwsi powinni pamiętać, że tutejsze trasy są nieco trudniejsze niż nizinne W Jakuszycach odbywa się także wiele imprez biegowych m.in. najstarsza i największa – Bieg Piastów czy Bieg Retro, w którym może wziąć udział każdy, kto zdecyduje się na bieg w starych, drewnianych nartach.

Wisła – Kubalonka

Nie mniej znane miejsce na biegowej mapie niż Jakuszyce – Wisła także czeka na amatorów zimowych sportów. Na Przełęczy Kubalonka w Beskidzie Śląskim, znajduje się 18 km całkowicie zmodernizowanych tras narciarskich. Są one szerokie, odpowiednio wyprofilowane oraz urozmaicone, znajdziemy na nich podbiegi oraz zjazdy. Teren znajduje się pod opieką Centralnego Ośrodka Sportu w Szczyrku, a więc jest szansa by spotkać znanych sportowców.

Lasówka

Kolejnym miejscem pewnie znanym biegaczom jest Lasówka znajdująca się w okolicy stacji narciarskiej w Zieleńcu. Nieopodal Destnej i Spalonej znajdziemy niespełna 200 km tras biegowych o zróżnicowanym stopniu trudności. Sezon rozpoczyna się tu już w listopadzie, a kończy późną wiosną. Lokalizacje tras biegowych to : Przełęcz Spalona, Velká Deštna, Šerlich, Zieleniec -“Przy kamieniu” oraz Jamrozowa Polana – Centrum Polskiego Biathlonu.

Mazury

Jak wiadomo świetnym miejscem do biegania na dwóch deskach są także urokliwe Mazury, a konkretnie Zagroda Nibork − wieś Sorkwity koło Mrągowa. Poza cudownymi krajobrazami znajdziemy tu łatwe trasy, idealne dla osób rozpoczynających przygodę z tym sportem. Prowadzą one leśnymi duktami, koło Diabelskiej Góry, leśnych uroczysk, łąkami i zamarzniętymi taflami jezior. Wszystkie pętle rozpoczynają się i kończą w Niborku. W Mrągowie można wypożyczyć sprzęt. Ponadto znajdziemy tu liczne atrakcje zimowe, jak snowpark, lodowisko, schronisko czy restauracja z kominkiem.

Wzgórza Dylewskie

Tutaj z kolei odnajdą się nawet laicy aktywności zimowych. Wzgórza Dylewskie to pofałdowany teren, na którym najwyższe wzniesienie – Góra Dylewska – liczy 312 m n.p.m. Znajduje się tu kilka łatwych pętli liczących od 4 do 10 kilometrów. Trasy są płaskie, niekiedy urozmaicone podbiegami. W koło roztaczają się majestatyczne, bukowe lasy i cudowne pola. Pięknie prezentuje się także Jezioro Francuskie.

Bieszczady – Wetlina

Z kolei dla osób, które preferują kameralny klimat idealna będzie Wetlina, gdzie każdy biegacz znajdzie coś dla siebie pośród 20 km wytyczonych tras, oznaczonych kolorami. Najpopularniejsza, a zarazem najłatwiejsza jest Trasa Zielona biegnąca wzdłuż dawnego torowiska kolejki wąskotorowej. Pozostałe trasy są bardziej zróżnicowane i należy być przygotowanym zarówno na płaszczyzny, jak i ostrzejsze podejścia. Perełką biegową Bieszczadów jest jednak Trasa Czerwona biegnąca przez Bieszczadzki Park Narodowy. Warto odwiedzić także oddaloną o około 35 km Wolę Michową, w której główna pętla trasy liczy około 3,5 km, a jej kilometrowy odcinek biegnie wzdłuż drogowej Pętli Bieszczadzkiej w centrum miejscowości i jest oświetlony. Daje to możliwość trenowania nawet późnym wieczorem.

Góry Stołowe

Najlepszym miejscem do nart biegowych w Górach Stołowych jest Karłów. Stamtąd nikt nie wyjedzie zawiedziony lub niezadowolony, bowiem czeka tu ponad 30 km profesjonalnie przygotowanych tras, biegnących przez malowniczy Park Narodowy Gór Stołowych. Podobnie jak w Bieszczadach trasy odróżniają kolory. Na szlakach znajdziemy schronisko PTTK, gdzie można coś zjeść, napić się oraz poprosić o lekcje.

Tatry

Kolejnym znanym miejscem do uprawiania tego typu sportu są tereny pod zakopiańską Krokwią. Trasy należą do Centralnego Ośrodka Sportu i zazwyczaj są świetnie przygotowane. To jednak miejsce dla zawodowców. Tutaj przygotowują się sportowcy, oraz odbywają się liczne zawody. Druga popularna w Tatrach okolica biegowa znajduje się przy stadionie biathlonowym w Kirach. Trasy stanowią system pętli, liczących łącznie 5 km długości. Są dość płaskie i szerokie, spotkać można kilka stromych podbiegów, zakrętów oraz mostek.

Chochołów – Siwa Polana

Świeża, niedawno powstałą trasa w Chochołowie u wylotu Doliny Chochołowskiej. Na Polanach Siwej i Białym Potoku, w pięknej tatrzańskiej scenerii wytyczono około 10 kilometrową trasę. Podzielono ją na dwa odcinki – pierwszy liczący około 3 km, oznaczony kolorem zielonym oraz drugi 7 kilometrowy oznaczony na niebiesko. Pierwszy dedykowany jest początkujący, na co wskazuje sama nazwa – Pierwszy Krok Narciarski, drugi z kolei powstał z myślą o średniozaawansowanych i zaawansowanych biegaczach.
Miejsc zapewniających idealne warunki do narciarstwa biegowego w Polsce nie brakuje. Tak naprawdę niemalże w każdej części naszego kraju kryje się zakątek wprost stworzony do tego typu rekreacji zimowej. Jeżeli jesteś miłośnikiem nart biegowych – w drogę, jeżeli jeszcze nie próbowałeś tego sportu – czas najwyższy!

Zapisz

Opublikowano:

Autor:

Propagator użytecznych i nowoczesnych rozwiązań w projektowaniu stron. Jego specjalizacja to performance marketing oraz e-mail marketing. Na pierwszym miejscu stawia skuteczną komunikację i budowanie relacji z klientem. Interesuje się nowymi technologiami i postępami w badaniach kosmosu. Autor strony alekosmos.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *