Zakup fotelika rowerowego dla dzieci – jak odpowiednio go dobrać?

Wiele rodziców z małymi dziećmi zastanawia się nad wyborem odpowiedniego fotelika rowerowego dla swoich pociech, aby wspólnie z nimi w rodzinnym gronie wybierać się na rowerowe wycieczki. Ogromny wybór sprzętu dostępnego w sklepach rowerowych, w tym fotelików dla najmłodszych, może przyprawić o ból głowy. Nie każdy wie bowiem w jakim wieku można posadzić dziecko w foteliku, jakie zabezpieczenia powinien posiadać fotelik, aby nasze maluchy mogły bezpiecznie podróżować. Dylematem pozostaje również czy wybrać fotelik przedni czy tylny.

Tylne foteliki

Tylne foteliki są zdecydowanie najbardziej popularne i oferują największy wybór. Istnieje wiele różnych dostępnych typów i każdy z nich ma swój własny zestaw funkcji. Podstawowe siedzenia na ogół wytrzymują obciążenie rzędu 18 kg. W ujęciu realnym oznacza to, że jest ono przeznaczone dla dzieci od 4.5 do 5 lat.

Najlepszej jakość siedzeniami wydają się być te stworzone z tworzyw sztucznych ABS (ten sam rodzaj stosuje się do zderzaków samochodowych). Ten czynnik jak i odpowiednio mocne mocowanie sprawia, że ciężar jaki można na nim przenosić wzrasta do 22 kg.

Przednie foteliki

Mocowanie fotelika z przodu jest zdecydowanie mniej powszechne. Niektóre sklepy mogą nawet odmówić ich sprzedaży, jeśli czują, że niesie to ze sobą jakieś niebezpieczeństwo, za które potem mogą odpowiadać.

Ciekawostką jest fakt, że przednie siedzenia mają mniejszą siłę nośną – 15kg. Oznacza to, że są one przeznaczone dla dzieci dla 3 bądź 3 i pół letnich. Tylko niektóre foteliki oferują zwiększenia tej masy do 18kg.

Co powinien posiadać fotelik

 • Nierdzewne lub chromowane mocowania
 • 5pkt miejsc zapięcia (2 pasy na ramiona, jeden między nogami i jeden obejmujący biodra
 • Części zamienne: zapasowe mocowanie i bagażnik
 • Regulacja oparcia stóp w momencie wzrostu dziecka

Plusy fotelików

 • pozwala na transport dziecka w wieku już 6 miesięcy
 • lepsze foteliki oferują szereg dodatkowych funkcji tj. szybki demontaż
 • jest wykonane z materiałów bardzo solidnych, a w dodatku lekkich
 • jest to najszybszy i najprostszy sposób przewozu dziecka
 • Zamienny zestawy montażowe umożliwiają używać go na więcej niż tylko jednym rowerze

Minusy fotelików

 • dziecko znajduje się w dość dużej odległości od ziemi, a środek ciężkości może wpłynąć na sposób jazdy
 • podekscytowane dziecko lub jego szczególna aktywność znacznie utrudnia jazdę
 • siedzenie zamocowane bezpośrednio nad kierownicą, również może utrudnić jazdę
 • dziecko dość ciężko jest wyciągnąć z fotelika, ze względu na jego wysokość względem podłoża.

Fotelik dla dziecka można kupić już od 15 zł, ale zaleca się by spoglądać w kierunku ich wyższej jakości. Przede wszystkim jeśli chodzi o wykonanie, bezpieczeństwo czy też komfort.

Zapisz

Opublikowano:

Autor:


Oceń artykuł:

5 komentarzy

Rafał

Ja bym się na pewno nie zdecydował przewozić dziecka w foteliku tylnym do ukończenia przynajmniej dwóch lat. Do tego czasu mimo mniejszej wygody chyba lepszy jest fotelik przedni, żeby mieć dziecko bardziej na oku. A po tym czasie i jak dziecko przywyknie do takiego transportu można zrobić przeprowadzkę na fotelik tylny.

Arek

Wszystko zależy od wagi i wielkości dziecka. W pewnym momencie (nawet przed ukończeniem drugiego roku życia) dziecko nie może być już z przodu. Dlatego lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem jest fotelik na tył.

Comments are closed.