Dlaczego warto spędzić Wielkanoc w górach?

Wyjazd w góry przed gwarnym sezonem letnim to zawsze dobry pomysł. Zwłaszcza, gdy mamy w perspektywie święta wielkanocne, które są symbolem rozkwitającej wiosny. Wielkanoc w górach będzie więc doskonałą okazją, aby obserwować budzącą się do życia przyrodę i zachwycić się polskimi tradycjami.

Barwne zwyczaje wielkanocne

Warto zaplanować wyjazd wielkanocny na tydzień przed świętami. W całej Polsce bowiem, na tydzień przed Wielkanocą wypada Niedziela Palmowa. Tego dnia święci się ręcznie zdobione, kolorowe palmy wielkanocne. Najbarwniejsze palemki, zobaczycie w Lipnicy Murowanej, gdzie każdego roku odbywa się konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną. Wydarzenie jest dodatkowo urozmaicone folklorystycznymi koncertami oraz jarmarkiem wielkanocnym. Warto wybrać się też na Podhale, gdzie wszelkie tradycje regionalne pielęgnuje się z niezwykłą pieczołowitością. Co roku w Wielką Sobotę w podhalańskich parafiach odbywają się konkursy na najpiękniejszy wielkanocny koszyczek, w którym udział biorą najmłodsi mieszkańcy regionu. Dzieci same przygotowują małe dzieła sztuki i ubierają się w tradycyjne góralskie stroje. Jeśli natomiast wybierzecie się w okolice Beskidu Małego, to koniecznie przyjedźcie w Wielki Poniedziałek do Wilamowic. Ta niewielka śląska miejscowość słynie w regionie z własnych tradycji i odrębności kulturowej. To tam przetrwał “śmiergust”, czyli znany nam wszystkim Śmigus Dyngus. Tego dnia kawalerowie zakładają barwne stroje i hałaśliwym korowodem odwiedzają domy, w których mieszkają panny. Polewają je tradycyjnie wodą, a zabawę zwieńczają uroczystym poczęstunkiem.

palmy - Dlaczego warto spędzić Wielkanoc w górach?

Wielkanoc w górach – palmy wielkanocne

Odnowa duchowa

Wielkanoc w górach to także niezwykła okazja do modlitwy, bądź medytacji w pięknych okolicznościach przyrody. Tradycyjnie w Wielki Piątek w kościołach odbywają się drogi krzyżowe. W Beskidzie Śląskim znana jest Golgota Beskidów, czyli wzgórze Matyska, na której odbywa się uroczysta procesja. Stacje drogi krzyżowej prowadzą na sam szczyt, a po drodze można podziwiać malownicze widoki na Kotlinę Żywiecką. Znaną procesją w Bieszczadach jest natomiast droga krzyżowa na Tarnicę. Jest to najwyższy bieszczadzki szczyt. Co ciekawe, tradycja ta ma podłoże polityczne. Pierwsza droga krzyżowa została tam zorganizowana już w 1982 roku w ramach sprzeciwu wobec wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Do dzisiaj tysiące pielgrzymów wędruje na sam szczyt Tarnicy, aby pooddychać świeżym górskim powietrzem i przygotować się duchowo do świętowania Wielkanocy.

bieszczady 1002475 960 720 - Dlaczego warto spędzić Wielkanoc w górach?

Wielkanoc w górach – Bieszczady

Urokliwe miejscowości

Okres wielkanocny to także świetny pretekst, aby skorzystać z uroków górskich miasteczek jeszcze przed nadchodzącą majówką. Polecamy wynająć dom dla całej rodziny w kameralnym Gródku nad Dunajcem, bądź w Szczawnicy i spędzić Wielkanoc w górach z dala od cywilizacji. Miłośnikom architektonicznych ciekawostek, polecamy wycieczkę wzdłuż Szlaku Architektury Drewnianej. Szlak dzieli się na 4 obszary, które obejmują Małopolskę, Podkarpacie, Śląsk oraz województwo świętokrzyskie. Znajdziecie tam m.in. zachwycające drewniane kościoły, z których najcenniejsze znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Szczególnie polecamy wizytę w kościele w Binarowej, w Dębnie Podhalańskim albo w Sękowej. Jesteśmy przekonani, że uroczysta świąteczna msza odprawiona w XV-wiecznej świątyni, będzie magicznym przeżyciem.

szczawnica - Dlaczego warto spędzić Wielkanoc w górach?

Wielkanoc w górach – Szczawnica

Jak widzicie, Wielkanoc w górach może być doskonałą receptą na świąteczny rozgardiasz. Odpoczynek i brak pośpiechu są dziś na wagę złota. Sprawdźcie specjalne oferty wielkanocne na Noclegowo.pl i 
przygotujcie się na niezwykłą podróż po polskich wielkanocnych 
tradycjach.

Opublikowano:

Autor:

Pierwsze kroki na swojej ścieżce zawodowej stawiała w hotelarstwie. Nieustannie poszerza wiedzę w zakresie marketingu internetowego i copywritingu. W wolnych chwilach pakuje plecak i szuka natchnienia na górskich szlakach.


Oceń artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *