Gdzie spędzić sielskie Święta Wielkanocne?

Marzysz o rodzinnym wyjeździe, odpoczynku od życia w mieście i spędzeniu czasu w otoczeniu zachwycającej przyrody? Odpowiedzią dla Ciebie są Kaszuby. Tętniące zielenią łąki i lasy z pewnością przyniosą Twojej rodzinie dozę relaksu. Sprawdź, co oferują Kaszuby.

Gdzie leżą Kaszuby?

Naszą propozycją na rodzinne święta Wielkanocy w sielskiej atmosferze są rajskie Kaszuby, gdzie spacerom nie będzie końca. Wszystko za sprawą fantastycznego usytuowania regionu wśród łąk, lasów i jezior, który zdecydowanie współgra z klimatem wiosny. Jeśli nie chcesz tracić czasu na sprzątanie mieszkania, robienie zakupów i szeroko pojęte świąteczne przygotowywania, łap chwilę na Kaszubach.

Ciężko precyzyjnie scharakteryzować, jakie granice posiada ten region geograficzny. Kaszuby to część północnej Polski, stanowiąca fragment Pomorza Gdańskiego. Zapewne wiesz, że dominuje tu dialekt kaszubski, który dzięki niezmąconemu i wytrwałemu pielęgnowaniu przez Kaszubów w 2005 roku został uznany za język regionalny. Co ciekawe, na znakach drogowych spotkasz dwie wersje zapisów – polską i kaszubską. Jeśli znużyło Cię życie w betonowym mieście, odwiedź pełne regionalnych smaków Kaszuby.

Powody, dla których musisz odwiedzić Kaszuby

Odwiedzeniu tej destynacji podczas Wielkanocy szczególnie sprzyjają:

  • rozkwitająca przyroda,
  • świetne regionalne dania ze składników z lokalnych gospodarstw, które zagoszczą na Twoim stole wielkanocnym,
  • kaszubskie zwyczaje i tradycje związane z Wielkanocą.

Sielska przyroda

To zdecydowanie kaszubska perła i jeden z silniejszych punktów tego regionu. Łąki, lasy, jeziora i góry – w ten sposób można podsumować te olśniewające tereny. Kaszuby mogą pochwalić się bardzo dużym zalesieniem, dominują tu sosny, a w części nadmorskiej bory oraz buki. Na Kaszubach oprócz lasów spotkasz także torfowiska na terenach podmokłych w dolinach rzecznych. Przez regiony Kaszub przepływa kilka rzek, którymi możesz odbyć malowniczy spływ podziwiając tę piękną przyrodę. To również miejsce kilkunastu tysięcy jezior, w co trudno uwierzyć, ale warto się przekonać, przykładowo jeżdżąc na nartach wodnych! Największe jeziora Kaszub to Łebsko, Gardno, Wdzydze czy Żarnowieckie – wybierz idealne dla Ciebie i ciesz się rejsem łodzią, motorówką lub wybierz się na rodzinne wędkowanie.

photo 1453032037654 1f17dd472a6c - Gdzie spędzić sielskie Święta Wielkanocne?

Wniesienia szczytujące nad urokliwymi miejscowościami dopełniają ten krajobraz. Wybierz się na Wzgórza Szymbarskie i eksploruj Drogę Kaszubską. Ta droga dla zmotoryzowanych zdecydowanie wywoła zachwyt u niejednego podróżującego. Teoretycznie można pokonać ją w około 25 minut, ale w praktyce to niemożliwe ze względu na skondensowanie najpiękniejszych kaszubskich widoków na jednej trasie. Ten fakt sprawia, że nieustannie możesz się zatrzymywać, aby zrobić zdjęcie, więc miej to na uwadze. Jeśli szukasz tych zjawiskowych widoków, swą przygodę zaczniesz w Garczu, gdzie bierze początek Droga Kaszubska, a zakończysz w sąsiedztwie Wieżycy, czyli najwyższej góry Pojezierza Kaszubskiego.

kaszuby 346712 - Gdzie spędzić sielskie Święta Wielkanocne?

Kuchnia kaszubska

Jeśli zdecydujesz się na Wielkanoc w jednej z kaszubskich agroturystyk, z pewnością możesz liczyć na poznanie regionalnych smaków. Tutejsza kuchnia obfituje w wykorzystywane darów ziemi, ponieważ Kaszuby nie posiadały zbyt urodzajnych pól. Kluczowe składniki to ryby słodko i słonowodne oraz ziemniaki. Połączenie tych dwóch składników to pulki, czyli śledzie w śmietanie podawane z ziemniakami. Inne kulinarne specjały, jakich skosztujesz na Kaszubach to między innymi pierogi z jagodami, pierogi z gęsiną, potrawy z drobiu czy dziczyzna. Dawniej mięso często serwowano w postaci tak zwanej „zupy z wkładką”, czyli z mięsnymi dodatkami. Wypoczywając na Kaszubach, nie zapomnij spróbować także klasycznego chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym. Na pewno nie zabraknie tu również smacznych jaj na stole wielkanocnym, a nawet jajecznicy na słodko, którą także jadano na Kaszubach!

y 1 1024x683 - Gdzie spędzić sielskie Święta Wielkanocne?
Potato pancakes on dark background, top view

Kaszubskie zwyczaje

Twoją Wielkanoc na Kaszubach niewątpliwie urozmaicą liczne zwyczaje i tradycje związane z obchodami tego święta. Wśród kultowych kaszubskich definicji Wielkanocy możemy wymienić Śmigus-Dyngus, który wcale nie jest mokry, jak w innych rejonach Polski. Ten zwyczaj obchodzi się na Kaszubach stosując się w zasadzie do pierwszego członu tego święta, czyli „Śmigus”. Na Kaszubach smaga się wówczas nogi gałązkami jałowca, bez wody. Woda pojawia się natomiast w innym wielkanocnym zwyczaju, który polega na wykąpaniu się w jeziorze lub rzece w jeden ze świątecznych dni. Ten zabieg ma zapewnić zdrowie i gładką skórę przez kolejny rok. Dodatkowo, idąc na miejsce kąpieli oraz wracając nie należy się oglądać za siebie ani z nikim rozmawiać. Jeden z charakterystycznych elementów tego regionu to także ozdabianie domostw wierzbowymi witkami, ponieważ od wieków wierzono w ich moc. W kluczowym dniu Triduum Paschalnego – podczas Wielkiego Piątku sadzi się natomiast drzewa i krzewy.

photo 1493937688190 e7106ef0921b 1024x683 - Gdzie spędzić sielskie Święta Wielkanocne?

Święcenie koszyczka, czyli jeden z najbardziej powszechnych wielkanocnych zwyczajów zagościł na Kaszubach dopiero po II wojnie światowej.

Dodatkowo, możesz tu podziwiać kultowy haft kaszubski. Posiada on kilka odmian, a w zależności od regionu stosowane są różne kolory nici i wzory przewodnie. Przykładowo, szkoła wejherowska w swoim hafcie stosuje duże motywy, a szkoła pucka znana jest z motywów mikołajka, fal i sieci. Oczywiście nie zabraknie tu także strojów ludowych, a mieszkańcy ubrani w nie na tle drewnianych chat zdecydowanie tworzą odświętny, tradycyjny i uderzający prerią barw folklorystyczny krajobraz. Na Kaszubach znajdziesz nawet motywy rodem z „Pana Tadeusza”, ponieważ praktykowany jest tu zwyczaj zażywania tabaki, czyli sproszkowanego tytoniu. Kaszubi hodują tabakę w przydomowych ogródkach i korzystają z niej przy użyciu tabakiery. Należy wciągnąć sproszkowaną tabakę nosem. Przy okazji tego zwyczaju rozwijało się tu także rogarstwo, czyli wytwarzanie tabakier z rogów bydlęcych.

pk 1024x679 - Gdzie spędzić sielskie Święta Wielkanocne?

Zainspirowany? Kaszuby pozostają wciąż nieco nieodgadnionym regionem Polski i nawet podczas słonecznych weekendów można tu znaleźć miejsce dla siebie, bez tłumu podróżujących. Wiosna i Wielkanoc to chyba moment największego rozkwitu na Kaszubach. Wykorzystaj tę chwilę i spędź sielską Wielkanoc pełną regionalnych zwyczajów, pysznych dań i krajobrazów.

Opublikowano:

Autor:

Studentka Psychologii na Uniwersytecie Łódzkim, rozwijająca kompetencje w sferze psychologii biznesu. Interesuje się psychologią marketingu i reklamy. W Noclegowo wykorzystuje swe kompetencje zajmując się content marketingiem. Unikatowe artykuły podróżnicze i niebanalne wyjazdowe propozycje to jej priorytety.


Oceń artykuł: