Bezpieczne wakacje 2021 – nad morzem, w górach czy za granicą?

Wiele osób zmęczonych stresem i obostrzeniami związanymi z pandemią marzy o odpoczynku. W drodze na wymarzone wczasy nie zapominajmy o bezpieczeństwie, niezależnie od tego, czy jedziemy na wakacje nad morze, w góry, sami czy z dziećmi. Przedstawiamy kilka krótkich zasad, o których warto pamiętać, aby wakacje 2021 były bezpieczne. Jak bezpiecznie podróżować i odpoczywać?

Wakacje w Polsce 2021

W końcu możemy ruszyć na wakacje! Wielu z nas zastanawia się jeszcze nad wyborem destynacji na sierpniowy lub wrześniowy urlop. Ze względu na sytuację epidemiologiczną w czasie trwania tegorocznych wakacji nadal obowiązuje nas zachowanie zasad bezpieczeństwa związanych z trwającą pandemią. Sytuacja w Polsce jest w tej chwili względnie stabilna. Branże turystyczne, restauracyjne i rozrywkowe zostały w pełni otwarta i nic nie wskazuje obecnie na dodatkowe obostrzenia. Sytuacja za granicą jest jednak bardziej dynamiczna. W tym tygodniu już cztery kraje turystyczne zmieniły przepisy dotyczące wjazdu dla Polaków. W Chorwacji musimy przedstawić certyfikat szczepień lub test PCR, Hiszpania przywraca w wielu miejscach godzinę policyjną, a Francja do atrakcji turystycznych i restauracji wpuszcza tylko zaszczepionych. Planując tegoroczne wakacje, musimy szczególnie pamiętać, że obostrzenia, które mamy dzisiaj, mogą nie być aktualne za tydzień czy dwa.

xavier mouton photographie ry sD0P1ZL0 unsplash 1024x683 - Bezpieczne wakacje 2021 - nad morzem, w górach czy za granicą?

Dodatkowe problemy mają także rodziny wybierające się na wakacje. Zagraniczna podróż z dziećmi to dla rodziców zawsze wyzwanie. Obecnie w każdym z krajów panują inne zasady dotyczące wjazdu dzieci. Przed wyjazdem koniecznie należy więc sprawdzić aktualne obostrzenia i wymagane dokumenty. Zastanówmy się, czy miejsca, do których się wybieramy oferują nie tylko bezpieczne, ale i bezstresowe wakacje? Nie dziwi nas fakt, że aż 72% Polaków planujących urlop, zamierza go w tym roku spędzić w kraju. Tegoroczne wakacje są idealną okazją do odkrycia jak piękna może być Polska.

xavier mouton photographie 2D5sGnLDfYk unsplash 1024x683 - Bezpieczne wakacje 2021 - nad morzem, w górach czy za granicą?

Wakacje 2021 a koronawirus

Po ciężkim roku z pewnością wszyscy czujemy się już zmęczeni pandemiczną rzeczywistością. Planując tegoroczne wakacje musimy jednak pamiętać, że koronawirus nadal może stanowić zagrożenie. Wystarczy jednak przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa związanych z trwającą pandemią. Na wakacjach nie zawsze jest to takie łatwe. Branża turystyczna w naszym kraju jest dobrze przygotowana i stara się jak najbardziej ułatwić turystom pobyt. Obiekty noclegowe zgodnie z regulacjami muszą dokładnie dezynfekować wszelkie apartamenty i powierzchnie wspólne. Przy wejściach do wszystkich miejsc turystycznych powinniśmy znaleźć płyn do dezynfekcji i pamiętać o nakazie noszenia maseczki, najlepiej z filtrem. Większość muzeów, parków rozrywki i obiektów sportowych wprowadziła w tym roku wcześniejsze rezerwacje online i limity gości. Przed wizytą w takim mieście, koniecznie sprawdźcie stronę internetową i możliwość kupienia biletów! Najważniejszym obowiązkiem, z którego nikt nie może nas zwolnić jest jednak utrzymanie dystansu społecznego. Niezależnie od tego czy znajdujemy się na plaży, w mieście czy na szlaku, starajmy się planować nasze wycieczki tak aby unikać tłumów. Może warto więc w tym roku zamienić największe kurorty na piękne, jeszcze nie do końca odkryte, zaciszne miejsca w kraju? Z pewnością będzie później co wspominać!

Bezpieczne wakacje nad wodą

Wszystkie dzieci uwielbiają zabawę w wodzie! Morze czy jezioro to idealne miejsce na wypoczynek, pamiętajmy jednak, że jest to też żywioł, wobec którego należy zachować szczególną ostrożność. Wydaje się, że zasady bezpieczeństwa nad wodą, powtarzane co roku jak mantra, są już wszystkim znane. Niestety, Polska przoduje w smutnych statystykach wypadków do których dochodzi nad akwenami wodnymi! Dorośli nagminnie przeceniają swoje umiejętności pływackie i szczególnie pod wpływem alkoholu, zapominają o czerwonej fladze. Pamiętajmy, aby pływać na strzeżonych kąpieliskach i wchodzić do wody powoli. Pozwoli to uniknąć wstrząsu termicznego. Planując dłuższą trasę skorzystajmy z asekuracji przez łódź lub płyńmy przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Będąc z dziećmi kategorycznie nie spuszczajmy ich z oczu. Słuchajmy też „rady mamy” – po wyjściu z wody stosujmy krem z filtrem, a po posiłku odczekajmy trochę czasu. Zimna woda może bowiem doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka.

leo rivas R BLOGXpsOg unsplash 1024x680 - Bezpieczne wakacje 2021 - nad morzem, w górach czy za granicą?

Bezpiecznie w górach

Bezpieczeństwo w górach wymaga przede wszystkim przygotowania. Jeszcze przed wyjściem sprawdźmy pogodę i zaplanujmy wycieczkę dostosowaną do naszych możliwości. Pamiętajmy o zaplanowaniu miejsc na odpoczynki i o przygotowaniu posiłków. Bez względu na słoneczną pogodę, w plecaku zawsze powinien znaleźć się zarówno krem z filtrem, jak i cieplejsza, przeciwdeszczowa kurtka oraz coś suchego na zmianę. W razie pogorszenia się warunków – nadejścia chmur, mgły lub burzy kategorycznie musimy zejść niżej i kierować się w stronę schroniska lub bezpiecznego miejsca. W góry wychodźmy rano, aby zdążyć przed popołudniowymi burzami. Zawsze starajmy się przewidzieć sytuacje awaryjne. W telefonie zapiszmy numer do GOPR/TOPR – 985 lub 601 100 300, a przed wyjściem zostawmy rodzinie lub znajomym informację o trasie i planowaną godzinę powrotu.

alberto casetta REKXJ7JhwiI unsplash 1024x768 - Bezpieczne wakacje 2021 - nad morzem, w górach czy za granicą?

Opublikowano:

Autor:

Studentka dziennikarstwa UJ oraz turystyki przygodowej AWF w Krakowie. W Noclegowo łącze swoje pasje - radość z pisania i odkrywania wyjątkowych miejsc na mapie Polski. W wolnym czasie podróżuję, pochłaniam dobre reportaże, a przy sprzyjającej pogodzie wspinam się w górach i ruszam na skitury lub windsurfing.


Oceń artykuł:

2 komentarze

Comments are closed.