Diabetyk na wakacjach: podróżowanie z cukrzycą

Cukrzyca nie może być przeszkodą w udanym wypoczynku. Kluczem jest odpowiednie przygotowanie. Dobre zaplanowanie wyjazdu pozwoli cieszyć wakacjami wolnymi od zmartwień. Co trzeba zabrać ze sobą w podróż, gdy choruje się na cukrzycę? Przygotowaliśmy, krótką listę dla „diabetyka na wakacjach”.

Wybierając się w podróż samochodem należy zmierzyć poziom cukru przed rozpoczęciem jazdy, a następnie sprawdzać go w regularnych odstępach czasu. W podróży bezwzględnie należy unikać nagłego spadku cukru we krwi. Pamiętajmy, aby mieć pod ręką środki szybko podnoszące poziom glukozy: szybkowchłanialne węglowodany, np. sok owocowy. Przez dużą ilość tłuszczu nie do końca wskazane są czekolada czy batoniki. Jeśli wybieramy się w podróż samolotem, całe wyposażenie do leczenia cukrzycy, koniecznie musi znaleźć się w bagażu podręcznym. Warto też poprosić lekarza, aby wystawił nam zaświadczenie lekarskie. W ten sposób unikniemy zbędnych problemów przy odprawie na lotnisku.

vladyslav tobolenko 2gONdtG V0g unsplash 1024x576 - Diabetyk na wakacjach: podróżowanie z cukrzycą

Co diabetyk powinien mieć przy sobie?

Krótki wypad na weekend czy długa wyprawa? Podróżowanie jest tak samo możliwe dla osób zdrowych, jak i dla chorych na cukrzycę. Bagaż musimy dostosować w zależności od tego, na jak długo oraz gdzie wybieramy się na wakacje. Co diabetyk powinien zabrać na każdą podróż? Glukometr i zapas pasków czy zapasowy sensor do pomiaru glikemii to oczywiści podstawa. Do tego nakłuwacz, lancety, gaziki do dezynfekcji rąk, pojemnik na zużyte paski, glukagon, insulinę oraz peny i igły. Osoby, które korzystają z terapii osobistą pompą insulinową powinny mieć ze sobą zapasowo: baterię do pompy, insulinę stosowaną w pompie, zestawy infuzyjne czy w pióro insulinowe. „Na czarną godzinę” musimy mieć w bagażu także glukozę w tabletkach lub żelu i małe zapasy szybko przyswajalnych węglowodanów. Do tego leki doustne obniżające glikemię i wszystkie leki przyjmowane na stałe.

Spokojny wyjazd czy podróżnicze szaleństwa? Aktywność w czasie wakacji dla diabetyka również ma znaczenie. O tym, jak duży zapas jest nam potrzebny, musimy zdecydować sami. Jeśli wybieramy się w strefę gorącego klimatu lub podróżujemy w temperaturze powyżej 25 °C, insulinę powinniśmy przetrzymywać w torbie termicznej i lodówce. Zapobiegnie to jej przegrzaniu. Jeśli będziemy aktywnie uprawiać sport to z pewnością częściej będziemy musieli sprawdzać poziom cukru we krwi lub wymieniać wkucia od pompy. Jeśli na wyjeździe zmienia się intensywność i aktywność fizyczna, może to skutkować zmienionym zapotrzebowaniem organizmu na insulinę. Koniecznie trzeba to skonsultować z lekarzem!

breakfast 1663295 1920 1024x683 - Diabetyk na wakacjach: podróżowanie z cukrzycą

Dobre praktyki w podróży z cukrzycą

Warto jest przed wyjazdem zanotować sobie na kartce lub w telefonie ustawienia pompy insulinowej. W czasie wakacyjnego relaksu można też odnotować sobie codzienne dawkowanie insuliny w poszczególnych godzinach w ciągu dnia. Jeśli nasz wakacyjny tryb życia będzie bardzo różnił się od tego codziennego, warto przed wyjazdem odwiedzić lekarza i rozważyć z nim zmiany w dawkowaniu insuliny. Dotyczy to szczególnie osób których różnica czasu między początkowym a docelowym punktem podróży wynosi ponad dwie godziny. W przypadku nagłej hipoglikemii, kiedy potrzebna jest pomoc innych osób, informacja o cukrzycy może być kluczowa. Jeśli podróżujemy w grupie, poinformujmy przynajmniej jedną osobę o naszej chorobie. Jeśli wyjeżdżamy sami, może warto pomyśleć o opasce na rękę z informacją?

A co z dietą w trakcie wyjazdu? Ciężko odmówić sobie drobnych przyjemności w czasie wakacji. Warto więc pomyśleć wcześniej o produktach z niskim indeksem glikemicznym. Czy w okolicy, do której się udajemy, znajdują się restauracje, które zaserwują nam dania o jak najniższym stopniu przetworzenia? Jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do naszego codziennego jadłospisu, warto wybrać obiekty noclegowe z dostępem do kuchni lub upewnić się przed wyjazdem, jakie dania zaserwują nam ośrodki z wyżywieniem.

Opublikowano:

Autor:

Studentka dziennikarstwa UJ oraz turystyki przygodowej AWF w Krakowie. W Noclegowo łącze swoje pasje - radość z pisania i odkrywania wyjątkowych miejsc na mapie Polski. W wolnym czasie podróżuję, pochłaniam dobre reportaże, a przy sprzyjającej pogodzie wspinam się w górach i ruszam na skitury lub windsurfing.


Oceń artykuł: