Jak bezpiecznie jeździć rowerem?

Zachowania bezpieczeństwa jak i kultury jazdy wymaga się od wszystkich uczestników ruchu drogowego. Rowerzyści bardzo często poruszają się nie tylko po drodze, ale także i po chodnikach. Dlatego też należy pamiętać, że piesi powinny być traktowani priorytetowo. W typowo miejskich warunkach, w momencie ograniczonej przestrzeni do przejazdu, rowerzyści powinni odpowiednio wcześniej ostrzec idących przed nimi ludzi. W tym celu wykorzystuje się dzwonek.

Drugą rzeczą, o której rowerzyści powinni pamiętać, a o co najwięcej pretensji mają osoby jadące samochodem, to spowalnianie ruchu. Dlatego też, gdy tylko to możliwe powinno się wykorzystywać drogi rowerowe.

Rowerzysta powinien

  • Nosić ubrania odblaskowe i fluorescencyjne odpowiednie do pogody i pory dnia.
  • Starać się zawsze zakładać kask. W niektórych wypadkach pomagają one uniknąć urazu głowy.
  • Jeśli ma się zamontowane lusterko, zawsze sprawdzać czy nie za plecami nie pojawił się jakiś samochód lub czy nie szykuje się do zmiany kierunku jazdy
  • Zawsze odpowiednio wcześniej informować pozostałych użytkowników drogi o ewentualnej chęci skrętu w którąś ze stron. Nie robić nagłych, gwałtownych ruchów.
  • Zachować stałą czujność i ostrożność. Starać się myśleć z wyprzedzeniem przed ewentualną reakcją.

Rowerzysta nie powinien

  • Przyśpieszać i próbować wyprzedzać samochody ciężarowe na rogach skrzyżowań czy też łukach. Kierowcy mogą nie zauważyć rowerzysty.
  • Unikać częstego zbaczania na jedną bądź drugą stronę. Starać się jechać w linii prostej i korzystać ze ścieżek rowerowych
  • Unikać nadmiernej prędkości podczas jazdy za pojazdem. W momencie nagłego hamowania, łatwo o kolizje.
  • Starać się nie nakładać na rower obciążeń, które mogą wpływać na równowagę i środek ciężkości.
cross - Jak bezpiecznie jeździć rowerem?At bends and corners of junctions, do not try to speed past a lorry or long vehicle when turning left, the driver may not have seen the cyclist approaching at the nearside. It can be very dangerous.
cross - Jak bezpiecznie jeździć rowerem?Avoid swerving left and right on the road, ride in a straight line and use the cycle lanes.
cross - Jak bezpiecznie jeździć rowerem?Avoid speeding behind a moving vehicle, if it brakes sharply there could be a collision.
cross - Jak bezpiecznie jeździć rowerem?Avoid carrying any load that will affect your balance and centre of gravity.

Opublikowano:

Autor:


Oceń artykuł:

4 komentarze

Rowereo

Bezpieczna jazda wymaga zaangażowania dwóch stron, a nawet trzech stron: użytkownika roweru, użytkownika samochodu i pieszego. W Polsce te 3 postaci nienawidzą się nawzajem. I co lepsze: jeśli jesteś rowerzystą nie lubisz samochodziarzy. Jak jesteś pieszym nie znosisz rowerzystów i fanów motoryzacji. A jak jesteś zmotoryzowany to nienawidzisz wszystkich trzech nacji :)

tepe

Dlaczego nikt nie pisze żeby zakładać do roweru lusterko wsteczne? Sam go używam i czuję się o wiele bezpieczniej, bo mam oczy na około głowy, nie bywam zaskakiwany przez tych, co z tyłu. Nie odwracam głowy żeby zobaczyć co za mną i tym samym nie wyjeżdzam w kierunku osi jezdni, nie narazając się na kolizję z wyprzedzającym mnie pojazdem.Lusterko to koszt ok. 15 zł, naprawdę warto. !!!

Comments are closed.