Cuda Polski 2023 – odkryj unikalne skarby turystyczne
Polska to kraj o bogatej historii, dziedzictwie kulturowym i z mnóstwem malowniczych krajobrazów. Nigdy nie przestaje zadziwiać nas swoją różnorodnością. Magazyn podróżniczy National Geographic przeprowadził konkurs mający na celu wyłonienie regionów i miejsc, po jednym z każdego województwa, które zasługują na szczególną uwagę. To perełki, niekiedy mało znane, ale zdecydowanie warte odwiedzenia.
Dolnośląskie – Miasto Bardo
To urokliwe miasteczko, wzniesione na wzgórzu, jedno z najstarszych na Dolnym Śląsku. Nazywane naturalną bramą do Ziemi Kłodzkiej. Niegdyś przebiegał tędy szlak bursztynowy. Zachwyca swoją historią i architekturą. Spacerując klimatycznymi uliczkami, można poczuć ducha dawnych czasów. Wśród najważniejszych atrakcji wymienić należy barokowy kościół NMP, obryw skalny z punktem widokowym oraz tzw. Miejsce Hrabiowskie, z którego rozciąga się panorama na najbliższą okolicę. Znajduje się tu także malowniczy przełom rzeki Nysy, nazywany Cudem Sudetów.

Kujawsko-pomorskie – Wyspa Młyńska z Młynami Rothera
Historia tego miejsca sięga XIX wieku, kiedy to młyny wodne Rothera służyły jako kluczowe źródło produkcji mąki i zapewniały miastu Bydgoszcz dostęp do żywności. Obecnie, dzięki gruntownej renowacji i zaangażowaniu lokalnej społeczności, zabytkowe młyny odzyskały swoją historyczną tożsamość, przypominając o dawnych tradycjach i kluczowej roli w lokalnej gospodarce. Odbywają się tutaj liczne wydarzenia poświęcone popularyzacji nauki, lokalnemu dziedzictwu czy spotkania kreatywne. Na odwiedzających czeka wystawa stała pt.: „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką”, która w ciekawy sposób opowiada historię Bydgoszczy.

Lubelskie – Miasto Włodawa
To klimatyczne miasteczko położone nad rzeką Bug, które słynie z malowniczych jezior i zielonych zakątków. Jest idealnym miejscem dla miłośników aktywnego wypoczynku na łonie natury. Można tu spacerować po rezerwatach przyrody, wypożyczyć kajak i przepłynąć się po spokojnych jeziorach lub zanurzyć się w bogatej historii tego regionu, odwiedzając Muzeum Wsi Lubelskiej. Włodawa nazywana jest Miastem Trzech Kultur. O wielokulturowości świadczą najcenniejsze zabytki architektury: Kościół pw. św. Ludwika i klasztor oo. Paulinów, Cerkiew Prawosławna oraz Muzeum – Zespół Synagogalny.
Lubuskie – Park Książęcy Zatonie
Ten kompleks pałacowo-parkowy położony jest ok. 10 km od centrum Zielonej Góry. Założony w XIX wieku z inicjatywy Doroty de Talleyrand-Périgord. Przez wiele lat pełnił funkcję rezydencji książęcej i miejsca rozrywki dla elity. Dziś, po przeprowadzonych pracach renowacyjnych, park odzyskał swoją dawny blask, a odwiedzający mogą delektować się urokami tego pięknego miejsca. Zachwyca pięknymi alejami, stawami i zielonymi przestrzeniami, które są świetną scenerią na długie spacery. Na terenie parku działa także kawiarnia, w której można skosztować aromatycznej kawy i pysznych deserów.
Łódzkie – Monopolis
Monopolis w Łodzi to dynamiczne miejsce pełne atrakcji, które zachwycą zarówno dzieci, jak i dorosłych. To kompleks o bogatej historii, która sięga początków XX wieku, kiedy to funkcjonowały tam Zakłady Monopolu Wódczanego. Dziś miejsce został przekształcone w wielofunkcyjne centrum rozrywki, kultury i rekreacji i stanowi prawdziwą gratkę dla mieszkańców Łodzi i turystów. Zlokalizowane są tu restauracje, kawiarnie, biura, a także galeria sztuki współczesnej i teatr. Historię tego niezwykłego obiektu można zgłębić w interaktywnym muzeum. Dla dzieci przygotowano bogatą ofertę warsztatów, a na dorosłych czekają koncerty i wydarzenia kulturalne.
Małopolskie – Pustynia Błędowska
Nazywana jest “polską Saharą” i przyciąga rzesze turystów spragnionych egzotycznych krajobrazów. Położona w okolicy Olkusza, powstała w wyniku masowej wycinki lasów na opał do tutejszych kopalni. Spowodowało to niszczenie gleby i odsłonięcie warstwy lotnych piasków. Ten obszar to prawdziwy unikat nie tylko w skali Polski. Cechuje się specyficznym krajobrazem przypominającym prawdziwe pustynie z wydmami oczarowującymi swoim pięknem i różnorodnością. Na entuzjastów fotografii czekają punkty widokowe, z których podziwiać można niepowtarzalną panoramę tego terenu.

Mazowieckie – Park Nauki Torus w Ciechanowie
To centrum edukacyjne, którego celem jest popularyzacja nauki w ciekawy i przystępny sposób. Park oferuje interaktywne wystawy i eksponaty, które angażują odwiedzających w odkrywanie fascynującego świata nauki, technologii i innowacji. Dzięki temu zarówno dzieci, jak i dorośli mają okazję zgłębiać tajniki fizyki, chemii, biologii czy astronomii w praktyce. Organizowane są tu warsztaty, wykłady i prelekcje, które dostarczają dodatkowej wiedzy i inspiracji. Obiekt położony jest przy jednej z najbardziej charakterystycznych polskich budowli. To zbiornik wyrównawczy na wodę, nazywany wieżą ciśnień i jednocześnie symbol Ciechanowa.
Opolskie – Twierdza Nysa
To jeden z najlepiej zachowanych na Śląsku systemów fortyfikacji. Obszar nazywany jest także “Śląskim Rzymem”. W przeszłości był jednym z najważniejszych punktów obronnych na granicy Śląska. Kompleks składa się z imponujących fortów, fos i wałów ziemnych, które do dzisiaj wzbudzają podziw. Znajdują się tu także koszary, magazyny oraz ciekawe eksponaty i wystawy, które przedstawiają historię twierdzy oraz życie żołnierzy i mieszkańców w czasach obrony. Dla zwiedzających udostępniono również podziemne lochy, które do dziś skrywają wiele tajemnic.
Podkarpackie – Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. I. Łukasiewicza
To fascynujące miejsce, które pozwala na głębsze zrozumienie historii polskiego przemysłu naftowego i gazowniczego oraz wkładu Ignacego Łukasiewicza w rozwój tej dziedziny. Zlokalizowane w mieście Bóbrka, przyciąga zarówno miłośników historii, jak i osób zainteresowanych rozwojem energetyki. W muzeum znajdują się liczne wystawy, prezentujące historię wydobycia, przetwarzania oraz wykorzystania ropy naftowej i gazu ziemnego. Odwiedzający mogą zobaczyć oryginalne maszyny i urządzenia używane w przemyśle naftowym i gazowniczym, co pozwala na wnikliwe zrozumienie procesów produkcyjnych i technologii używanych w przeszłości. W 2018 teren kopalni został uznany za Pomnik Historii.
Podlaskie – Odkrywkowa Kopalnia Kredy w Mielniku
Jest to obecnie jedyna na terenie Polski wciąż czynna odkrywkowa kopalnia tego typu. Początki eksploatacji tego surowca sięgają XVI wieku. Wówczas był własnością miejscowej cerkwi, a sprzedażą zajmowali się miejscowi Żydzi. Niemal do połowy XX w. kredę wydobywano tutaj ręcznie, w małych biedaszybach. Kopalnię można podziwiać ze specjalnego tarasu widokowego.

Pomorskie – Zagroda Inicjatyw Twórczych Swołowo
To doskonałe miejsce dla rodzin i osób ciekawych wiejskiego życia, które chcą oderwać się od miejskiego zgiełku i zanurzyć się w spokojnej atmosferze wsi. To autentyczna przygoda i możliwość poznania wiejskich tradycji, kultury i rzemiosła. Na odwiedzających czekają liczne warsztaty czy wydarzenia kulturalno-rozrywkowe. Sama wieś jest stolicą unikatowej na skalę Polski Krainy w Kratę. Jej nazwa pochodzi od szachulcowej techniki budowy tradycyjnych domostw. W Swołowie znajduje się ich najwięcej – około 70.
Śląskie – Żelazny Szlak Rowerowy
To malownicza trasa rowerowa, która przebiega przez pogranicze polsko- czeskie. Położona jest na terenie gminy Godów Jastrzębie-Zdrój, Zebrzydowice oraz czeskich miejscowości – Karwiny i Piotrowic. Nazwa szlaku nawiązuje do tego, iż trasa poprowadzona jest dawną linią kolejową, a do jej budowy wykorzystano pozostałości infrastruktury. Całość liczy sobie 54 kilometry i w większości prowadzi przez płaskie tereny. W dużej mierze wyłączony jest z ruchu samochodowego lub wiedzie przez mało uczęszczane drogi. Dzięki temu na przejażdżkę mogą pozwolić sobie początkujący, a także rodziny z dziećmi.
Świętokrzyskie – Geopark Świętokrzyski
Jest to szczególny obszar geologiczny na kontynencie europejskim. Położony na terenie 5 gmin: Kielce, Chęciny, Morawica, Nowiny i Piekoszów. Cechuje go różnorodność form skalnych w sąsiedztwie unikatowej przyrody. Na terenie kompleksu znajdują się rezerwaty, takie jak Jaskinia Raj, Kadzielnia, Wietrznia czy Góra Miedzianka. W 2021 został Światowym Geoparkiem UNESCO. To idealne miejsce dla miłośników geologii i geografii, którzy chcą zanurzyć się w tajemnicach geologicznej historii Polski i Europy.

Warmińsko-mazurskie – Miasto Gołdap
To jedyne uzdrowisko na Warmiii i Mazurach oraz miasto o najczystszym powietrzu w Polsce. Na odwiedzających czeka sanatorium, pijalnia wód mineralnych i tężnie solankowe, a także Promenada Zdrojowa. Bogate złoża borowinowe są szeroko wykorzystywane w leczeniu różnych schorzeń i rehabilitacji. Gołdap jest prawdziwym rajem dla miłośników aktywnego wypoczynku. W okolicy znajduje się ponad 260 km szlaków rowerowych oraz 140 pieszych. To także świetna baza wypadowa na zwiedzanie Puszczy Rominckiej czy wycieczkę do najgłębszego polskiego jeziora – Hańczy. Do ciekawych atrakcji tego regionu zaliczyć można „Bezkrwawe Safari”, czyli kilkusethektarowe gospodarstwo ekologiczne z zagrodową hodowlą dzikich zwierząt.
Wielkopolskie – Antidotum Airshow Leszno
Jest to jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń lotniczych zarówno w Polsce, jak i w Europie. Impreza na stałe wpisała się do kalendarza najciekawszych pokazów lotniczych, przyciągając zarówno entuzjastów lotnictwa, jak i rodziny szukające niezapomnianych wrażeń. Tegoroczna, 4. edycja, zgromadziła tysiące osób zainteresowanych niezwykłym widowiskiem. Widzowie mają okazję podziwiać umiejętności pilotów w wykonaniu efektownych manewrów, które wzbudzają podziw i zachwyt. Podczas wydarzenia można również zobaczyć różnorodne maszyny lotnicze, w tym odrzutowce i śmigłowce, zarówno polskich, jak i zagranicznych sił powietrznych.

Zachodniopomorskie – Ogrody Hortulus w Dobrzycy
To kompleks około 30 różnych, oddzielnych ogrodów tematycznych. Rozciągają się na obszarze ponad 4 hektarów. Zachwycają pięknem, harmonią i różnorodnością. Podziwiać można tu nie tylko unikatowe kompozycje roślinne, lecz także elementy architektoniczne, takie jak stawy, fontanny, mostki i rzeźby, które wkomponowują się w pejzaż w niezwykły sposób. Twórcy kompleksu zadbali, aby każdy z ogrodów posiadał swą własną indywidualność. Wyróżnić można ogród skalny, leśny, oraz japoński, francuski czy śródziemnomorski.
Zobacz również
Oceń artykuł: