Jakie obostrzenia w strefie żółtej? Nowe wytyczne w Polsce
8 października, szef rządu wraz z ministrem zdrowia ogłosili decyzję o objęciu całej Polski ograniczeniami z tzw. strefy żółtej. Te jednak, od 10 października, ulegną redefinicji. Jakie obostrzenia będą więc obowiązywać w strefie żółtej? Sprawdźcie w artykule.
W naszej poprzedniej publikacji na temat podziału Polski na strefy (zieloną, żółtą, czerwoną i niebieską) na bieżąco informowaliśmy Was o zmianach w obrębie przydzielania powiatów do konkretnych list. Zmiany, które mają obowiązywać od 10 października dotyczą jednak nie tylko samego objęcia regionu daną strefą, ale również zmianą samych wytycznych, które w nich obowiązują. Jakie będą to korekty?

Nowe obostrzenia w strefie żółtej
Wcześniej, w strefie żółtej nakaz noszenia maski dotyczył wyłącznie obszarów, gdzie niemożliwe było zachowanie odpowiedniego dystansu społecznego, a więc podczas zakupów, czy jazdy komunikacją miejską. Od soboty natomiast obowiązek ten dotyczy wszystkich miejsc publicznych, także parków oraz ulic. Zwolnione są z niego jedynie osoby, które okażą dokument orzekający niepełnosprawność.
Nowe zasady determinują również zmniejszenie liczby gości podczas imprez okolicznościowych. Do tej pory, w strefie żółtej na weselu lub urodzinach mogło bawić się razem do 100 gości. Od 10 października liczba ta zmniejszy się do 75 osób. W wydarzeniach kulturalnych pozostaje jednak ustalony wcześniej limit procentowy, a więc 25% obłożenia w przestrzeni zamkniętej. Podczas imprez w plenerze, minimalna ilość miejsca, przypadającego na jedną osobę to 5 m², przy maksymalnej liczbie 100 uczestników.

Jakie obostrzenia w strefie czerwonej?
Zmiany dotknęły też stref czerwonych. Tutaj, nowe obostrzenia skupiają się w dużej mierze na działalności lokali gastronomicznych. Zgodnie z nowym rozporządzeniem, nie będą mogły one funkcjonować w godzinach od 22:00 do 6:00. Zastosowano również całkowity zakaz organizacji wydarzeń kulturalnych, na tym samym poziomie pozostał za to limit gości uczestniczących w imprezach rodzinnych.
Obecnie w całym kraju obowiązują obostrzenia dotyczące strefy żółtej. Dodatkowo, w strefie czerwonej znalazły się powiaty:
- aleksandrowski (kujawsko-pomorskie),
- Grudziądz (kujawsko-pomorskie),
- janowski (lubelskie),
- łęczyński (lubelskie),
- włodawski (lubelskie),
- bełchatowski (łódzkie),
- wieluński (łódzkie),
- Piotrków Trybunalski (łódzkie),
- limanowski (małopolskie),
- myślenicki (małopolskie),
- nowotarski (małopolskie),
- suski (małopolskie),
- tatrzański (małopolskie),
- otwocki (mazowieckie)
- szydłowiecki (mazowieckie),
- oleski (opolskie),
- dębicki (podkarpackie)
- mielecki (podkarpackie),
- białostocki (podlaskie),
- zambrowski (podlaskie),
- Suwałki (podlaskie),
- kartuski (pomorskie),
- kościerski (pomorskie),
- pucki (pomorskie),
- słupski (pomorskie),
- Sopot (pomorskie),
- kłobucki (śląskie),
- kielecki (świętokrzyskie)
- Kielce (świętokrzyskie),
- bartoszycki (warmińsko-mazurskie),
- działdowski (warmińsko-mazurskie),
- iławski (warmińsko-mazurskie),
- ostródzki (warmińsko-mazurskie),
- krotoszyński (wielkopolskie),
- międzychodzki (wielkopolskie),
- rawicki (wielkopolskie),
- wolsztyński (wielkopolskie),
- Koszalin (zachodniopomorskie).

10 października mają zostać ogłoszone również zmiany w funkcjonowaniu szkolnictwa. Przypominamy, że – tak jak wcześniej – w żadnej mierze nie jest ograniczona działalność hotelarska. Każdy gospodarz i gość powinien jednak, według zaleceń, stosować się do ogólnych zarządzeń w tej sprawie oraz dbać o dostęp do środków dezynfekujących.
Zobacz również
Oceń artykuł: