Starówka w Szczecinie – co warto tu zobaczyć?

Największe i najstarsze miasto w województwie zachodniopomorskim, a od 1491 roku jego stolica. Mimo że istnieje tu dzielnica o nazwie Centrum, to właśnie Stare Miasto jest głównym ośrodkiem kulturalno-rozrywkowym metropolii. Poznajcie bliżej Starówkę w Szczecinie i sprawdźcie, co warto zobaczyć w okolicy.

Co warto zobaczyć na Starówce w Szczecinie?

Starówka w Szczecinie jest częścią – liczącego 7 kilometrów – Miejskiego Szlaku Turystycznego. Położona w malowniczej przestrzeni nad Odrą, co roku przyciąga zwiedzających. Stare Miasto zachwyca ilością zabytków. Które z nich warto zobaczyć? Z pewnością ciekawostką będzie gotycko-barokowy ratusz przy ul. Księcia Mściwoja II. Niezwykły kształt, jak również zaaranżowana we wnętrzach wystawa Muzeum Historii to jego ogromne atuty. W podziemiach mieści się też stylowa restauracja. Wieczorem koniecznie trzeba wybrać się natomiast na przepięknie oświetlony Rynek Sienny. Na Starówce podziwiać można również inne perełki architektoniczne, w tym Bramę Portową, Bramę Królewską, Wieżę Gocławską, Kamienicę Loitzów, czy budynki Urzędu Morskiego oraz Urzędu Wojewódzkiego.

poland 890380 1280 1024x576 - Starówka w Szczecinie - co warto tu zobaczyć?

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem w obrębie Starego Miasta w Szczecinie jest – zlokalizowany na Wałach Chrobrego – Zamek Książąt Pomorskich. Jego historia jest ściśle związana z panującym w Księstwie Pomorskim rodem Gryfitów. Wiele lat przed powstaniem okazałej budowli, znajdowała się tu słowiańska osada, jednak to przeniesienie stolicy księstwa do Szczecina w 1235 roku zaowocowało rozkwitem tutejszej architektury. Od połowy wieku XV, aż do bezpotomnej śmierci ostatniego przedstawiciela dynastii w 1637 roku, zamek był siedzibą władców.

stettin 3570010 1280 1024x682 - Starówka w Szczecinie - co warto tu zobaczyć?

Swoją świetność utracił wraz ze zmianą właściciela. Przez kolejne stulecia pozostawał kolejno pod panowaniem Szwecji, a następnie Prus (później Niemiec). II wojna światowa przyniosła mu niemalże całkowite zniszczenie, a odbudowa trwała do 1959 r. Ostatnią modernizację zamek przeszedł na przełomie lat 2014-2015. Obecnie, w budowli mieści się muzeum, jak również Kino Zamek, gdzie często goszczą różnorodne wydarzenia kulturalne.

szczecin 1441291 1280 1024x576 - Starówka w Szczecinie - co warto tu zobaczyć?

Starówka w Szczecinie – gdzie zjeść?

Starówka w Szczecinie to nie tylko zabytki i cieszące oko budynki administracyjne. To przede wszystkim tętniące życiem place otoczone restauracjami i punktami usługowymi. Największa ilość lokali gastronomicznych skumulowana jest przy Nowym Rynku. Zjecie tutaj zarówno dania polskie, jak i inspirowane kuchnią europejską, azjatycką czy amerykańską. W wielu punktach serwowane są też zjawiskowe desery oraz smaczna kawa. Jeśli podczas jedzenia macie ochotę delektować się również widokami, wybierzcie jedną z trzech restauracji tuż nad brzegiem Odry – The Greek Ouzeri, The Kitchet Meet&Eat lub Stockholm Kitchen&Bar.

meal 918639 1280 1024x682 - Starówka w Szczecinie - co warto tu zobaczyć?

Jakie jeszcze miejsca odwiedziliście lub chcielibyście zobaczyć w stolicy Pomorza Zachodniego? Dzielcie się z nami swoimi pomysłami! :)

Opublikowano:

Autor:

Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w klasie skrzypiec oraz kierunku Muzyka w mediach w łódzkiej Akademii Muzycznej. W trakcie studiów odbywała także szkolenia w zakresie: event managementu, konsultacji muzycznych w reklamie czy prawa własności intelektualnej. W Noclegowo.pl robi to, co kocha najbardziej - dużo pisze! Prywatnie pasjonatka wspinaczki górskiej, urbexu i dobrego jedzenia.


Oceń artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *