Śnieżnobiała kraina Polski. Co warto zobaczyć w Zieleńcu?

Rozważałeś wyjazd do Zieleńca? Ta część Dusznik Zdroju granicząca z Czechami zdobywa coraz większą popularność. Jeśli zastanawiasz się, co warto zobaczyć w Zieleńcu i okolicach, zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Co warto zobaczyć w Zieleńcu?

Zieleniec Ski Arena

Zieleniec to miejsce posiadające niebanalną lokalizację. Stanowi on południową część Dusznik Zdroju, położoną w Górach Orlickich na wysokości około 900 m n.p.m. Ta część miasta graniczy z Czechami. Jeśli poszukiwałeś miejsca na narty z rodziną, ta lokalizacja z pewnością obiła Ci się o uszy. Zieleniec Ski Arena to bowiem jeden z największych i najnowocześniejszych ośrodków narciarskich w Polsce. Jego znakiem rozpoznawczym jest specyficzny mikroklimat zbliżony do alpejskiego, który pozwala na utrzymywanie się pokrywy śnieżnej nawet do kwietnia. Dodatkowo, unikalny układ ciśnieniowy mas powietrza sprawia, że organizm produkuje zwiększoną liczbę czerwonych krwinek. To poprawia nasze samopoczucie, pozwala szybciej się regenerować i efektywniej odpoczywać. Brzmi jak idealne połączenie aktywnego zimowego wypoczynku z dozą uzdrowiska.

Kluczowym aspektem Zieleniec Ski Arena jest perfekcyjnie zorganizowana infrastruktura, świetnie przystosowana zarówno do nauki jazdy na nartach, jak i bardziej zaawansowanego szusowania. Szerokie i łagodne stoki oraz wyciągi taśmowe pozwalają na sukcesywne szlifowanie narciarskich umiejętności. Jest to szczególnie istotne w perspektywie zimowych ferii, w trakcie których Zieleniec licznie odwiedzają goście z całej Polski, ale przede wszystkim, rozpoczynające przygodę z narciarstwem dzieci. Czterdzieści tras, prawie trzydzieści wyciągów, a w tym wyciągi talerzykowe, orczykowe, a nawet 6-osobowy wyciąg krzesełkowy. Takie wyposażenie i bajeczne widoki niewątpliwie zachęcają do odwiedzin podczas ferii.

photo 1482594254723 cc424817c99a 1024x691 - Śnieżnobiała kraina Polski. Co warto zobaczyć w Zieleńcu?

Zieleniec z dziećmi

Najmłodsi mogą szlifować swoje narciarskie umiejętności na stokach Bartuś w Zieleńcu. To ośle łączki połączone z wjazdem za pośrednictwem taśmy, które idealnie sprawdzą się na pierwsze kroki na stoku. Następnie, po opanowaniu narciarskich podstaw, warto udać się na stok Winterpol. Oczywiście warto zapisać dzieci do jednej ze szkół narciarskich, które funkcjonują przy wyciągach. W przypadku gdy łagodne, szerokie ośle łączki nie będą już satysfakcjonowały Twojego podopiecznego, warto postawić na wyciągi Mieszka. Zjazd jest ostrzejszy, ale dość krótki, ponieważ zawiera około 250 m. Trasa przebiega obok kościoła św. Anny, który jest najważniejszym zabytkiem w Zieleńcu. Dla amatorów akrobacji przygotowano snowpark z rynną halfpipe. Organizowane są także zimowiska, a pobliskie wzniesienia doskonale nadają się do zjeżdżania na sankach. Jeśli Twoje dziecko pragnie sprawdzić swoje umiejętności, na stokach Zieleńca odbywają się także zawody Dziecięcego Pucharu Orlicy. Nie zapominaj także o zorganizowaniu rodzinnej bitwy śnieżnej czy kuligu z końmi i pochodniami.

photo 1485101015172 b439ab658bb7 1024x594 - Śnieżnobiała kraina Polski. Co warto zobaczyć w Zieleńcu?

Zieleniec z psem

Jeśli planujesz rodzinny pobyt w Zieleńcu i nie wyobrażasz sobie wyjazdu bez obecności Twojego pupila, sprawdź noclegi przyjazne zwierzętom w Zieleńcu i okolicy. Możesz skorzystać z wielu tras turystycznych, by podziwiać uroki Gór Orlickich i Bystrzyckich i zapewnić odpowiednią dawkę ruchu Twojemu psu. Niezależnie od pory wyjazdu, możesz eksplorować górskie szlaki przez cały rok zachowując odpowiednią ostrożność. Możesz wyruszyć na podbój Orlicy, Szczelińca czy Jagodnej. Niewysokie obszary Sudetów Środkowych sprzyjają spacerom z psami. Startując z Zieleńca, najbliższe szlaki turystyki pieszej to także Kamień Rubascha – Velka Destna czy Kamień Rubascha – Orlica – Masarykowa Chata.

photo 1490377189872 b42f1c7eeecb 1024x683 - Śnieżnobiała kraina Polski. Co warto zobaczyć w Zieleńcu?

Zieleniec bez nart

Pewnie zastanawiasz się, co robić w tej zimowej stolicy, jeśli nie jeździsz na nartach? A może planujesz odwiedzić góry latem? Nic straconego, Zieleniec to nie tylko kolebka narciarstwa, ale także szereg malowniczych tras turystycznych, szczytów i szlaków dostępnych cały rok. Oprócz olśniewającej natury, w Zieleńcu i okolicach możesz także liczyć na atrakcje takie jak:

  • Eksplorowanie Torfowiska pod Zieleńcem 
    Torfowiska to rzadko spotykane formy przyrody, a w górach są podwójnie unikatowe. Torfowisko i charakterystyczna dla niego roślinność zawieszona na ok 900 m n.p.m. robi wrażenie. Warto wybrać się na taki spacer, by zobaczyć mięsożerne rosiczki, białe wełnianki czy inne rośliny torfowisk. Ta destynacja sprawdzi się także jako miejsce na rodzinny spacer, ponieważ trasa nie jest długa, posiada łagodne podejście. Znajdziesz na niej ciekawe tablice edukacyjne, wieżę widokową na bagnach czy malowniczą kładkę wprowadzającą w głąb torfowisk. 
photo 1564780433170 c43768d8fb98?ixlib=rb 1.2 - Śnieżnobiała kraina Polski. Co warto zobaczyć w Zieleńcu?
  • Poznanie dozy historii w Górach Orlickich za sprawą Fortyfikacji Anenský Vrch
    Tajemnicza linia bunkrów tuż za czeską granicą to Fortyfikacja Anenský Vrch, której celem była ochrona ówczesnej Czechosłowacji przed nadejściem niemieckich wojsk. To kolejny punkt pozwalający na zaaranżowanie intrygującego spaceru szlakami Gór Orlickich. Po dotarciu do tajemniczych przejść, schronów i fortyfikacji, zobaczymy punkt widokowy ze świetną panoramą na Góry Orlickie i Bystrzyckie oraz na Masyw Śnieżnika.
  • Odkrywanie jaskini Solna Jama w Górach Bystrzyckich
    To kolejna propozycja na aktywne spędzanie czasu w pięknym otoczeniu z ciekawostkami na szlaku. Jaskinia Solna Jama znajdująca się na wysokości prawie 600 m n.p.m. idealnie nada się na rodzinny spacer. Możliwość samodzielnego zwiedzania tej niewielkiej jaskini to dodatkowy atut, ponieważ każde dziecko z pewnością poczuje się niczym odkrywca. Dodatkowo, znajdujące się przy trasie ruiny zamku Szczerbca zdecydowanie urozmaicą tę przygodę.
photo 1569527187472 a319b8999d0f?ixlib=rb 1.2 - Śnieżnobiała kraina Polski. Co warto zobaczyć w Zieleńcu?
  • Czerpanie papieru w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju
    Jeśli szukasz niebanalnego sposobu na spędzenie czasu w Zieleńcu, musisz odwiedzić to muzeum. Sama lokalizacja jest wyjątkowa, ponieważ mieści się ono w zabytkowym młynie z 1605 roku. Wewnątrz, oprócz zapoznania się z historią papiernictwa czy banknotów, możesz wziąć udział w warsztatach czerpania papieru. Właśnie z tej niebanalnej atrakcji słynie muzeum. Wyrabianie własnych kartek ze znakiem wodnym to nie lada frajda dla najmłodszych.

Opublikowano:

Autor:

Studentka Psychologii na Uniwersytecie Łódzkim, rozwijająca kompetencje w sferze psychologii biznesu. Interesuje się psychologią marketingu i reklamy. W Noclegowo wykorzystuje swe kompetencje zajmując się content marketingiem. Unikatowe artykuły podróżnicze i niebanalne wyjazdowe propozycje to jej priorytety.


Oceń artykuł: