Tatry z dzieckiem w wózku – najpiękniejsze szlaki

Najwyższe góry w Polsce to nie tylko wysokie szczyty, ale również piękne, widokowe trasy w nietrudnym trenie. Taka wycieczka może być świetną okazją do poznawania świata – również dla najmłodszych. Będąc w Zakopanem mamy kilka możliwości wybrania się w Tatry z dzieckiem w wózku. Oczywiście nie wszystkie trasy przystosowane są dla małych turystów. Poniżej podpowiadamy jak zaplanować łatwe trasy w Tatrach dla dzieci.

pexels photo 1157389 1024x682 - Tatry z dzieckiem w wózku - najpiękniejsze szlaki

Droga do Morskiego Oka – spacerkiem z wózkiem

Najpopularniejszy szlak w Tatrach niezmiennie dostarcza turystom wielu wrażeń. Drogę do Morskiego Oka można pokonać zarówno z wózkiem spacerowym, jak i terenowym. Mimo prostej, prawie całkowicie asfaltowej drogi należy się jednak odpowiednio przygotować. Pamiętać musimy o całym ekwipunku dla najmłodszych, a także o przekąskach, odpowiednich, lekkich ubraniach (obowiązkowo do wózka pakujemy kurteczkę przeciwdeszczową, nawet przy słonecznej pogodzie!) i ulubionych zabawkach. Do przemaszerowania mamy bowiem 9 km. Miejscami szlak podchodzi lekko pod górę, na szczęście już od pierwszych chwil trudy wynagradzają nam wspaniałe widoki. Do Palenicy Białczańskiej, gdzie zaczyna się trasa, najbliżej jest z okolic Małe Ciche czy Bukowiny Tatrzańskiej.

mountains 4359879 1920 1024x768 - Tatry z dzieckiem w wózku - najpiękniejsze szlaki

Dolina Kościeliska – czy można wjechać z dzieckiem w wózku?

Trasa oferuje piękne krajobrazy, ciekawe skalne formacje oraz liczne drewniane pomosty i ławeczki do odpoczynku. Dodatkowo doliną biegnie Kościeliski Potok, do którego możemy w łatwy sposob podejść w kilku miejscach. Dolina Kościeliska jest więc idelana na spacer z dziećmi. Trasa ma 6 km i jest niemal płaska. Wejście znajduje się w Kirach, tuż obok Kościeliska. Przy ładnej pogodzie szlak można bez problemu przejechać w całości z dzieckiem w wózku, jedynie przed samym schroniskiem Ornak na trasie pojawia się nieco więcej kamieni.

tatry 1034751 960 720 - Tatry z dzieckiem w wózku - najpiękniejsze szlaki

Z dziećmi do Doliny Chochołowskiej

Najdłuższa, bo mająca aż 7,5 km długości Dolina Chochołowska to również ciekawa opcja na wycieczkę w Tatry z dzieckiem w wózku. Od parkingu z Siwej Polany przez 3,5 km szlak wiedzie drogą asfaltową. Później, do schroniska na Polanie Chochołowskiej, kierujemy się już drogą szutrową i kamienistą, odpowiednią w szczególności dla wózków z dużymi, pompowanymi kołami. Ciekawą atrakcją dla młodszych dzieci może być przejazd kolejką „Rakoń”, która kursuje z Siwej Polany do Polany Huciska i wizyta w prawdziwej bacówce już na początku szlaku. Ze starszymi pociechami trasę możemy przebyć na rowerze – wypożyczalnie znajdują się tuż przy wejściu na szlak. Niezależnie od tego, którą opcję wybierzemy, przez cały czas towarzyszyć będą nam malownicze szczyty Tatr Zachodnich, oraz Chochołowski Potok.

tatry 3396991 960 720 1 - Tatry z dzieckiem w wózku - najpiękniejsze szlaki

Nieco bardziej wytrwali turyści mogą z dziećmi udać się również na krótką, ale wymagającą wycieczkę do herbaciarni na Polanie Strążyskiej. W Tatrach z dzieckiem w wózku pospacerować możemy też lasem, wzdłuż Drogi pod Reglami.

Opublikowano:

Autor:

Studentka dziennikarstwa UJ oraz turystyki przygodowej AWF w Krakowie. W Noclegowo łącze swoje pasje - radość z pisania i odkrywania wyjątkowych miejsc na mapie Polski. W wolnym czasie podróżuję, pochłaniam dobre reportaże, a przy sprzyjającej pogodzie wspinam się w górach i ruszam na skitury lub windsurfing.


Oceń artykuł: