Jak być bardziej widocznym na drodze?

Zarówno wiosna jak i lato są okresami aktywnego spędzania czasu. Długie, a przede wszystkim ciepłe wieczory zachęcają do wypraw rowerowych z rodziną, czy też przyjaciółmi. Wyruszając z domu na pewno nie zapominacie o odpowiedniej ilości prowiantu i napojów. Ale czy nie masz czasem wrażenia jakbyś coś przeoczył? Być może (a w wielu przypadkach nawet na pewno)  tym czymś jest właśnie bezpieczeństwo. To ciekawe, że posiadając wiedzę na temat tego jak poruszać się po drodze i przestrzegając za każdym razem znajomych przed jadącymi pojazdami, nie wspominamy o równie ważnej rzeczy jaką jest widoczność na drodze.

Czy dostateczna czujność może zrównoważyć fakt, że inni uczestnicy ruchu nas nie widzą? Albo odwrotnie. Czy dobra widoczność zwalnia nas z niezachowywania czujności? Łatwo zauważyć, że obie te rzeczy są tak samo ważne. Jeśli przed wyprawą robisz zestawienie tego co musisz zabrać, to pamiętaj, żeby w pierwszym punkcie wpisać sobie zdrowy rozsądek! Nawet jeśli czegoś zapomnisz z pozostałych rzeczy, to właśnie on może sprawić, że tę wycieczkę zaliczysz do udanych.

Wielu zapewne zgodzi się ze stwierdzeniem, że jazda w nocy jest równie przyjemna jak jazda w ciągu dnia. Trzeba mieć jedynie więcej świadomości o realnych zagrożeniach i wiedzieć, jak się przed nimi chronić. Wydaję się, że temat ten jest już oklepany i wszystkim doskonale znany. Uwierz proszę, że tak nie jest! Wystarczy wyjechać wieczorem na drogę i dobrze się rozejrzeć. Wówczas przekonasz się, jak wiele osób – nie bójmy się tego powiedzieć w prost – igra ze śmiercią, lub naraża się na utratę zdrowia.

Prawda jest taka, że za nasze bezpieczeństwo na drodze w 90% odpowiadamy my sami. Od nas zależy, czy przygotujemy się na tyle dobrze, by być widocznymi i słyszalnymi uczestnikami ruchu. To od nas zależy, czy będziemy zachowywać dostateczną czujność i ostrożność. To nie przepisy powinny nam mówić jak mamy się zachowywać na drodze. Robić to powinien przede wszystkim wspomniany wcześniej zdrowy rozsądek!

Jak przygotować się do podróży nocą?

Odblaski rowerowe

Są one obowiązkowe dla wszystkich rowerów. Zgodnie z prawem, nasz pojazd powinien być zaopatrzony w czerwony odblask tylni o średnicy nie mniejszej niż 38mm, a także pomarańczowe na obu kołach i pedałach. Ponad to warto także posiadać biały odblask z przodu roweru.

Odblaski rowerowe 1 - Jak być bardziej widocznym na drodze?

Lampy na rower

Jeśli jedziesz w nocy, musisz używać świateł! Twój rower powinien posiadać światło ciągłe białe z przodu, a także czerwone z tyłu.

wiat3a rowerowe - Jak być bardziej widocznym na drodze?

To brzmi prosto, ale rodzaje i ceny świateł się różnią. Pamiętaj, że przednie światło migające, może być używane tylko ze światłem ciągłym. W przypadku tylnego nie ma to większego znaczenia, jednak zwracaj uwagę, by nie naciąć się na oświetlenie dające mizerny efekt. W sklepach znajdziemy różne rodzaje oświetlenia rowerowego. Możemy nabyć lampki tradycyjne, lampki z diodami LED, halogeny lub światła ksenonowe.

Odzież odblaskowa na rower

Jeśli chodzi o odzież, to najbardziej skuteczna w tej kwestii wydaję się specjalna kamizelka odblaskowa. Niestety, jak nie trudno zauważyć na polskich drogach, mało kto ją posiada.

Kamizelka odblaskowa - Jak być bardziej widocznym na drodze?

Jeśli faktycznie nie posiadamy takiego wyposażenia, bądź co gorsza, uważamy, że jest nam ono zbędne, dla własnego bezpieczeństwa warto ubierać się na jasno. Biały strój, czy buty posiadające często jakieś elementy odblaskowe z pewnością sprawią, że będziemy dla kierowców znacznie bardziej widoczni. Polecamy także wszelkiego rodzaju opaski, naklejki, czy też taśmy odblaskowe. Są one zazwyczaj tanie i można je przymocować w dowolnym miejscu.

Dzwonek rowerowy

Co ciekawe dzwonek to jeden z tych elementów, którego nie posiada wielu rowerzystów. Najczęściej osoby idące chodnikiem, po którym się poruszamy, nie wiedzą, że ktoś za chwilę będziemy obok nich przejeżdżał. Zazwyczaj orientują się dopiero wtedy, gdy słyszą hamowanie rowerzysty.

Dzwonek rowerowy - Jak być bardziej widocznym na drodze?

W czasach, gdy bardzo modne są mp3, ipody i telefony komórkowe z których możemy puszczać muzykę, ciężko nawet kogoś poprosić o ustąpienie drogi. Przy zakładaniu dzwonka pamiętajmy jednak, aby jego dźwięk nie straszył innych ;)

Podczas jazdy w nocy, samochody z włączonymi światłami mijania mogą nas oślepiać, dlatego bądźmy czujni i gotowi na reakcje. Zwracaj uwagę na swój cień! Jeśli w miarę zbliżania się samochodu nie zacznie się on przesuwać w prawo, zjedź rowerem w lewo.

Opublikowano:

Autor:

9 komentarzy

krzych

W nocy gdy inny pojazd wyprzedza nas cień przesuwa się w prawo, gdy cień przesuwałby się w lewo to znaczy ,że ktoś chce nas wyprzedzić z prawej strony. Co do zjeżdżania w lewo, jak widzę ,że auto za mną ma zamiar ominąć mnie o włos wolę zjechać w prawo. A teraz z innej beczki w terenie zabudowanym na wąskiej drodze bez pobocza i chodnika wyprzedzają się dwa auta ja jadę z przeciwka gdybym nie zjechał ma trawę po prawej to już by mnie nie było, gość z starego Golfa rozsmarowałby mnie na drodze, na manewr miałem jakieś 20 metrów przy mojej prędkości 25 km/h. (Łódź ul. Kolumny).

krzych

Co do oświetlenia zainwestowałem w dynamo w piaście udało mi się poskładać całość za 130 pln z nowych części. Reflektor przedni z żarówką halogenową 2,4W 6V do tego szeregowo podłączone trzy diody czerwone super jasne zdławione rezystorem w tylnej lampie. Dzięki rezystorowi reflektor przedni efektywnie oświetla nawet 100 metrów ,a tylną lampę widać z kilometra

Pedaluj.pl

@Krzych – dzięki za zauważenie błędu i Twoją historię z wyprzedzającymi się autami. To tylko powinno utwierdzić pozostałych w przekonaniu jak ważne jest bycie widocznym na drodze i czujnym, by zawsze móc zareagować na to co się dzieje na drodze.

Rowerzyści zawsze będą słabsi w stosunku do aut, a kierowcy zawsze będą to wykorzystywać. Przepisy się zmieniają, ale nie przyzwyczajenia ludzi. Ograniczona ufność w stosunku do pozostałych uczestników ruchu, to kolejny ważny element poruszania się po drogach.

Kaczy

Bardzo fajnie opisane zestawienie niezbędnych akcesoriów. Ze swojej strony mogę napomknąć jedynie o sprayach refleksyknych, które póki co nie są do u nas modne. To szwedzki wynalazek, wystarczy spryskać nim kask albo rower i w ten sposób jesteśmy całkowicie widoczni nocą, bo spray odbija światło. Więcej informacji dla zainteresowanych tematem:http://albedo100-polska.pl/

Pozdrawiam autora wpisu i resztę Czytelników

Comments are closed.

Prowadzisz wynajem na doby?

Ten ebook jest dla Ciebie!