Ojcowski Park narodowy z dzieckiem- szlaki i atrakcje

Co robić w jesienny weekend? Gdzie zaplanować łatwe szlaki dla dzieci ?Wybierzcie się do Ojcowa! To małe miasteczko, do którego możecie udać się na jednodniową wycieczkę z Krakowa, Katowic, Częstochowy czy Kielc. Jest również sercem Ojcowskiego Parku Narodowego! To najmniejszy z pośród wszystkich 23 parków. Jakie są najlepsze atrakcje w Ojcowskim Parku Narodowym?

Z czego słynie Ojcowski Park Narodowy? Atrakcje

Mówi się, że “małe jest piękne”. Przypadek Ojcowskiego Parku Narodowego zdecydowanie to potwierdza. Choć jest najmniejszym z parków narodowych w Polsce, to obfituje w niezwykłe krajobrazy Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Spotkacie tu zamki, wapienne jaskinie, malownicze skały i ostańce. Nie bez powodu okolice Ojcowa nazywane są przecież “małą Szwajcarią”. Najbardziej znanym miejscem niewątpliwie jest słynna Maczuga Herkulesa oraz Zamek w Pieskowej Skale. Niewiele osób pamięta jednak o drugim zamku w Ojcowie, który dziś stanowi świetny punkt widokowy. Zamek w Ojcowie podobnie jak Zamek Pieskowej Skale powstał w XIV wieku. Według legendy o jego nazwie zadecydował sam Władysław Łokietek, który ukrywał się w okolicznych jaskiniach. Dzisiejsza wieś Ojców jeszcze niedawno była natomiast uzdrowiskiem. W środku doliny możecie więc znaleźć dawny Par Zdrojowy oraz drewniane domy i wille z XIX i XX wieku w tzw. szwajcarskim stylu.

6263832943 0b666a3194 c - Ojcowski Park narodowy z dzieckiem- szlaki i atrakcje
rock mitt 1082731 1920 1024x550 - Ojcowski Park narodowy z dzieckiem- szlaki i atrakcje

Ojcowski park narodowy szlaki z wózkiem

Przez Ojcowski Park Narodowy biegnie kilka szlaków turystycznych o łącznej długości 46,6 km. Większość z nich wiedzie łagodnymi, szutrowymi drogami, a nawet asfaltem.  Dołem doliny Prądnika biegnie szeroki, asfaltowy trakt pieszo-rowerowy. Droga zamknięta jest dla ruchu samochodowego, korzystać z niej mogą jedynie mieszkańcy posesji. Dzięki temu jest to idealne miejsce na spacer z dzieckiem w wózku lub rodzinną przejażdżkę rowerową. Główną atrakcją po drodze dla dzieci jest oszukiwanie ciekawych form skalnych takich jak Rękawica, Brama Krakowska, Igła Deotymy. Ze starszymi dziećmi można wybrać się nieco bardziej stromym podejściem na punkty widokowe lub do jaskini. Świetnym miejscem jest owiana legendą Jaskinia króla Łokietka i dawny dom neandertalczyków – Jaskinia Ciemna.

fathers 1826345 1920 1024x447 - Ojcowski Park narodowy z dzieckiem- szlaki i atrakcje
fathers 922262 1920 1024x575 - Ojcowski Park narodowy z dzieckiem- szlaki i atrakcje

Opublikowano:

Autor:

Studentka dziennikarstwa UJ oraz turystyki przygodowej AWF w Krakowie. W Noclegowo łącze swoje pasje - radość z pisania i odkrywania wyjątkowych miejsc na mapie Polski. W wolnym czasie podróżuję, pochłaniam dobre reportaże, a przy sprzyjającej pogodzie wspinam się w górach i ruszam na skitury lub windsurfing.


Oceń artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *