Jak zmienić pedały w rowerze? Poradnik dla każdego

Podobnie jak większości z nas, z pewnością nie satysfakcjonuje cie kilkudniowa naprawa roweru w serwisie, gdy tylko coś się popsuje. Szczególnie jeśli codziennie masz do przebycia około 30 minut drogi do pracy, bądź też szkoły. Niezależnie od tego jaki jest powód twoich rozterek i chęci uniknięcia pozostawiania roweru w serwisie, pokażemy ci jak szybko i bezboleśnie dokonać wymiany pedałów w rowerze.

Wystarczy odpowiedni klucz, nowy komplet pedałów oraz odrobina siły w dłoniach. Podobnie jak w przypadku pozostałych naszych porad rowerowych, liczyć się będą przede wszystkim chęci, a nie zdolności do wykonywania danej czynności. Odrobinę samo zapału jeszcze nikomu nie zaszkodziła, tak więc do dzieła…

Zdejmowanie pedałów

1. Weź swój rower w przestronne i dobrze oświetlone miejsce. Oprzyj go wygodnie o ścianę lub zrób prowizoryczny stojak, abyś bez problemu mógł pracować. W razie problemów z odpowiednim ustawieniem roweru, połóż kawałek ścierki na podłodze i obróć rower do góry nogami. Pamiętaj o usunięciu wszystkich gadżetów z kierownika jak np. licznik, nawigacja, czy też przednie światło.

odkręcanie pedałów - Jak zmienić pedały w rowerze? Poradnik dla każdego

2. Przerzuć przerzutkę na najwyższą kasetę. Pomoże to uchronić twoje nadgarstki przed obrażeniami w przypadku ześlizgnięcia się klucza z gwintu.

3. Przygotuj płaski klucz 15 mm lub klucz imbusowy (w zależności od rodzaju pedałów). W 99% przypadków , potrzebny ci będzie ten pierwszy.

4. Postaraj się odkręcić stare pedały. Jeśli zauważysz, że mimo twojego ogromnego wysiłku gwint stawia mocny opór, dobrze będzie użyć sprey’u WD-40 lub jakiegoś oleju. Możliwe, że nakrętka „zapiekła się” z powodu brudu, który się pod nią dostał.

5. Podczas odkręcania pedałów musisz pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy. Prawy pedał odkręcamy w lewo, zaś lewy w prawo. Czyli kręcimy zawsze w stronę tyłu roweru.

smarowanie korby 300x225 1 - Jak zmienić pedały w rowerze? Poradnik dla każdego

6. Po zdjęciu pedałów należy przeczyścić ramiona korby i nasmarować jest smarem. Możesz użyć smaru do łańcucha.

Zakładanie pedałów

1. Przyłóż nowy pedał do ramiona korby i delikatnie wkręcaj go palcami. Pamiętaj, że pedał oznaczony literą R wkręca się w prawo, a z L w lewo. A więc odwrotnie niż przy odkręcaniu, kręcimy w stronę przodu roweru.

pedalsbasics2 - Jak zmienić pedały w rowerze? Poradnik dla każdego

2. Przy pomocy klucza dokręć oba pedały uważając, by nie robić tego zbyt mocno, ze względu na możliwość uszkodzenia korby.

3. Zrób jazdę testową i sprawdź, czy oba pedały są wystarczająco dokręcone.

Opublikowano:

Autor:


Oceń artykuł:

1 Comment

Masa z Trasymasy.pl

Ostatnio zmieniałem swoje wysłużone pedały. Jeden poszedł w miarę sprawnie, drugi niestety był źle przykręcony w serwisie. Nie wiem jakim cudem go odkręciłem. WD na pewno przyda się przy tej robocie :)

Comments are closed.