Kolejki linowe w Polsce – gdzie warto się przejechać?

W Polsce istnieją liczne kolejki linowe, które nie tylko pomogą miłośnikom sportów zimowych dostać się na szczyt, ale też stanowią nie lada atrakcję dla przyjezdnych turystów. Poniżej prezentujemy najciekawsze atrakcje tego typu w naszym kraju!

Kasprowy Wierch

Droga na Kasprowy Wierch jest najstarszą i najczęściej odwiedzaną kolejką w Polsce. Pierwszy kurs odbył się 26 lutego, 78 lat temu! Całą trasa liczy około 4 kilometrów i trwa 20 minut. Podróż rozpoczynamy w Kuźnicach, następnie zatrzymujemy się w Myślenickich Turniach, po czym docieramy na szczyt, skąd możemy podziwiać przepiękną panoramę Tatr. Nieopodal znajduje się bar, w którym można odpocząć przed wyruszeniem w dalszą podróż lub przed sprawdzeniem swoich sił na stoku.

Czynny cały rok, cena: 35-55 zł.

Gubałówka

Gubałówka, jedna z najnowocześniejszych kolejek w kraju, powinna być obowiązkowym punktem na liście wszystkich, którzy odwiedzają Zakopane. Startujemy z wysokości 823 m n.p.m. i na szczyt dojeżdżamy w niespełna 4 minuty. Stąd można zobaczyć całe Zakopane oraz Tatry siedząc w okolicznej restauracji. Warto również skorzystać ze zjeżdżalni grawitacyjno-wózkowej o długości 750 metrów. Dla najmłodszych stworzono ślizgawki i place zabaw.

Czynna cały rok, cena: 11-19 zł.

Chorzów

Od 2013 roku ponownie istnieje możliwość przejechania się kultową kolejką – ELKA. Zarówno mieszkańcy, jak i turyści ochoczo zareagowali na powrót ELKI, dlatego też jest ona atrakcją sama w sobie. Podróż rozpoczynamy przy Stadionie Śląskim w Parku Śląskim. Po drodze mijamy m.in. Halę Wystaw „Kapelusz”, promenadę generała Jerzego Ziętka i wspomniany wcześniej park. Cała trasa liczy około 2 km i zajmuje 15 minut.

Czynna cały rok, cena: 10-15 zł.

Szyndzielnia

Beskidy i Bielsko-Białą z kolei najlepiej oglądać ze Szyndzielni – największej atrakcji okolicy. Kolejka pierwszy kurs miała w 1953 roku i od tamtej pory nieprzerwanie urzeka turystów. Droga na szczyt (1026 m n.p.m.) trwa kilka minut i przebiega przez wniesienia Dębowca oraz Cubernioka. Istnieje również możliwość wynajęcia „Salonki”, czyli wagonu, w którym każdy turysta poczuje się jak prawdziwa gwiazda.

Czynna cały rok, cena: 7-20 zł.

Jaworzyna Krynicka

Trasa Jaworzyną Krynicką liczy około 2 km i trwa 7 minut. Podróż zaczynamy w Dolinie Czarnego Potoku (ok. 90 m n.p.m.), po drodze można podziwiać widok na Popradzki Park Narodowy, do którego należy dolina oraz na pasma Jaworzyny Krynickiej. Kiedy już dojedziemy na szczyt warto wybrać się na trasy widokowe skąd idealnie widać Beskidy, a przy dobrej pogodzi można dostrzec nawet Tatry Słowackie.

Czynne cały rok.

Świeradów-Zdrój

Trasa niedawno wyremontowana, rozpoczyna się w dolnej stacji na wysokości 617 m n.p.m.  i w ciągu 8 minut zabiera turystów na szczyt na wysokość 1060 m n.p.m. Przejażdżka koleją gondolową zapewni nie tylko niesamowite widoki i wspaniałe wspomnienia, ale też mnóstwo radości i przyjemne chwile w górskim otoczeniu.

Czynna cały rok, cena: 16-29 zł.

Śnieżka

Na naszej liście nie mogło zabraknąć także kolei prowadzącej na Śnieżkę. Po długiej przerwie uruchomiono wyciąg z czeskiego Pecu (829 m n.pm.) przez Ruzohorky na Śnieżkę (1588 m n.p.m). Czas przejazdu to w przybliżeniu 15 minut.

Czynna cały rok, cena: 32-60 zł.

Najlepsze kolejki w naszym kraju są Wam już znane, teraz należy tylko zarezerwować termin wyjazdu i obrać właściwy kierunek.

Opublikowano:

Autor:


Oceń artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *