Góry Świętokrzyskie – co warto zobaczyć i zwiedzić?

Wszyscy, którzy uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu, miłośnicy natury oraz wielbiciele architektury – każdy powinien odwiedzić Góry Świętokrzyskie, które skrywają w sobie wiele niesamowitych atrakcji. Przekonajcie się sami i wybierzcie miejsca idealne dla siebie.

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe

Zamek Krzyżtopór to jedno z tych miejsc, które obowiązkowo trzeba zobaczyć podczas wizyty w tamtejszym regionie. Jego budowa została rozpoczęta w XVII wieku i nigdy jej nie ukończono. Obecnie odbywają się w nim liczne imprezy i turnieje rycerskie, a pary młode wykorzystują go jako plener do pięknych zdjęć ślubnych. Według jednej z legend projekt pałacu miał symbolizować kalendarz: okien miał tyle, ile dni w roku, pokoi tyle, ile tygodni; sal wielkich tyle, ile miesięcy, a cztery narożne jego baszty odpowiadały liczbie kwartałów. Jednak badania wskazują, że nie do końca była to prawda.

Cena biletów: normalny 10 zł, ulgowy 7 zł.

Zespół Pałacowy i Bizony w Kurozwękach

To kompleks turystycznym, w którym poza tradycyjnym zwiedzaniem pałacu i lochów uwielbianych przez najmłodszych można także odbyć safari pośród bizonów i mini zoo oraz przejść labirynt kukurydzy i konopi. Dodatkowo od kilku lat odbywa się tutaj festyn „Dziki Zachód w Kurozwękach”. W tym miejscu świetnie bawią się zarówno starsi, jak i młodsi turyści. W restauracji można też skosztować potraw z… bizona.

Cena biletów: normalny 4 zł, ulgowy 3 zł (pakiet minimalny); bilet normalny 21 zł, ulgowy 17 zł (pełny pakiet); labirynt z kukurydzy płatny dodatkowo 6 zł/4 zł.

Jaskinia Raj

Jest uznawana za najpiękniejszą jaskinię krasową w Polsce z uwagi na ciekawe gołoborza pokrywające podszczytowe partie Łysogór oraz liczne kamieniołomy i wyrobiska, w których znaleźć można ciekawe i nietypowe okazy minerałów. Od lat cieszy się dużą popularnością wśród turystów z pewnością ze względu na swój urok, jak również dostępność – by zwiedzić jaskinię nie potrzebny jest żaden dodatkowy sprzęt ani umiejętności. Nieopodal działa również Centrum Neandertalczyka, które przeniesie turystów do odległych czasów, dzięki czemu będą mogli lepiej poznać i zrozumieć historię.

Cena biletów: 14 zł (centrum neandertalczyka), 18 zł (jaskinia), 29zł (centrum + jaskinia); poza sezonem jaskinia 14 zł.

Świętokrzyski Park Narodowy

Na terenie województwa Świętokrzyskiego znaleźć można także wiele ciekawych atrakcji przyrodniczych, jak na przykład fragment Puszczy Jodłowej i Puszczy Świętokrzyskiej. Znajdują się one na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego i są pod ścisłą ochroną. Symbolem tego miejsca jest jeleń, mieszkaniec tutejszych zalesionych wzgórz. Na terenie parku znajdują się również liczne ścieżki i szlaki turystyczne umożliwiające poznanie najbardziej uroczych zakątków tej krainy. Ponad to można znaleźć tu liczne zabytki architektoniczne – stare zamczyska, pomniki, muzea i obiekty sakralne. Podczas wizyty warto również odwiedzić dwa największe szczyty Gór Świętokrzyskich – Łysicę (612 m n.p.m.) oraz Łysią Górę (595 m n.p.m.).

Cena biletów: normalny 7 zł, ulgowy 3,5 zł.

fields 1215528 1920 1024x819 - Góry Świętokrzyskie - co warto zobaczyć i zwiedzić?

widok z Łysicy

Zamek Królewski w Chęcinach

Malowniczo położony na niewielkim wzgórzu Zamek Królewski w Chęcinach to kolejne miejsce, które powinni odwiedzić wszyscy miłośnicy przyrody i architektury. Wycieczkę można połączyć z odwiedzinami Jaskini Raj. Zamek jest stosunkowo niewielki, ale niezwykle urokliwy, a z jego baszt można podziwiać cudowne widoki na okolicę. Przy dobrej widoczności można dostrzec nawet Tatry!

Cena biletów: normalny 8zł, ulgowy 6zł.

 

Rezerwat Skałki Piekło pod Niekłaniem

Główną atrakcją rezerwatu są skały powstałe w wyniku erozji, które osiągają wysokość nawet 7 metrów! Mimo tego, że jest to atrakcyjne miejsce nie znajdziemy tutaj restauracji, ani żadnych dodatkowych udogodnień. To jedno z najmniej znanych miejsc w Górach Świętokrzyskich. Jest to zatem interesująca propozycja szczególnie dla samotników, którzy cenią sobie obcowanie z naturą z dala od tłumów.

Cena biletów: bezpłatnie.

Skansen w Tokarni

W Parku Etnograficznym – Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni znajdziemy najcenniejsze zabytki budownictwa wiejskiego oraz małomiasteczkowego ziemi Kieleckiej. Poza zagrodzeniami zwiedzić można również aptekę, młyny, szkołę z wyposażeniem, a także zabytkowy, barokowy kościół p.w. Matki Bożej Pocieszenia z 1763 roku. Dodatkowo od 2006 roku cyklicznie organizowany jest tutaj Jarmark Agroturystyczny.

Cena biletów: normalny 14zł, ulgowy 8zł.

Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie

Naszą listę zamyka idealne miejsce dla młodych odkrywców. Centrum Bajki w Pacanowie to doskonała propozycja dla rodzin z dziećmi, a także dla wszystkich prawdziwych miłośników Koziołka Matołka. Można tutaj zapoznać się m.in. z klasycznymi, polskimi bajkami, wziąć udział w spektaklu Małego Teatru oraz odwiedzić Krainę Soria Moria nawiązującą do bajek i legend skandynawskich.

Cena biletów: normalny 24 zł, ulgowy 19 zł; normalny 9 zł, ulgowy 7 zł (spektakle Małego Teatru); normalny 21 zł, ulgowy 16 zł (Kraina Soria Moria).

To nie wszystkie atrakcje, jakie kryją w sobie Góry Świętokrzyskie. Warto odwiedzić tę okolicę i na własne oczy przekonać się jaki to niezwykły zakątek na mapie Polski. A może już tam byliście i chcielibyście dodać konkretne miejsca do naszej listy?

Opublikowano:

Autor:

Propagator użytecznych i nowoczesnych rozwiązań w projektowaniu stron. Jego specjalizacja to performance marketing oraz e-mail marketing. Na pierwszym miejscu stawia skuteczną komunikację i budowanie relacji z klientem. Interesuje się nowymi technologiami i postępami w badaniach kosmosu. Autor strony alekosmos.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *