Gdzie na żagle w Polsce – jeziora na Mazurach

Nie bez powodu Mazury są najczęściej wybieranym kierunkiem przez miłośników żeglarstwa. Nasza Kraina Wielkich Jezior posiada nie tylko bogatą infrastrukturę turystyczną, ale co ważniejsze, wspaniałe warunki naturalne. W nadchodzącym sezonie, polecamy sprawdzić te jeziora na Mazurach!


Jezioro Niegocin

Niegocin jest trzecim co do wielkości jeziorem na Mazurach i jednym z najchętniej wybieranych przez żeglarzy. To nad tym jeziorem leży Giżycko, stolica polskiego żeglarstwa. Nowoczesny port i liczne tawerny sprawiają, że w sezonie miasto tętni życiem. Duża powierzchnia jeziora (ponad 2 tys. h) i południowe wiatry sprzyjają organizowaniu regat. To tutaj odbywają się m.in. Mistrzostwa Polski Jachtów Kabinowych. Przez Niegocin biegnie też szlak żeglarski, którym dopłyniemy do Węgorzewa, Mikołajek i Rucianego-Nidy. Znanym miejscem odpoczynku jest Gajewska Kępa, wyspa nazywana również Wyspą Miłości.

niegocin - Gdzie na żagle w Polsce - jeziora na Mazurach

Jezioro Niegocin


Jezioro Mamry

Mamry, jeden z najpiękniejszych mazurskich akwenów, to raj nie tylko dla żeglarzy, ale i dla nurków. Wody jeziora zalicza się do najczystszych jezior na Mazurach. Jest to tak naprawdę zespół kilku zbiorników i należą do nich m.in. Święcajty, Kirsajty i Dargin. Żeglowanie tym szlakiem stanowi nie lada wyzwanie. Co prawda, urozmaicona i zalesiona linia brzegowa tworzy sielankowy krajobraz, ale występujące na dnie płycizny mogą utrudniać nawigację. Na zachodnim brzegu występują liczne wysepki, na których utworzono rezerwaty przyrody. Zacumować można w Węgorzewie, ale poszukujący wytchnienia od tłumów odnajdą się w niewielkim porcie Mamerki.

port węgorzewo - Gdzie na żagle w Polsce - jeziora na Mazurach

Port w Węgorzewie, autor: Michał Górski


Jezioro Ryńskie

Tworzące niemal jedną całość z Jeziorem Tałty, jest rzadziej wybierane przez żeglarzy. Popularny szlak prowadzi bowiem z Mikołajek przez Tałty, Jagodne i Niegocin do Giżycka i zgrabnie omija Jezioro Ryńskie. Na wszystkich, którzy skuszą się jednak na rejs na północ, czeka niezwykle malowniczy akwen. Liczne półwyspy, zatoczki i wyspy sprawiają, że Jezioro Ryńskie to idealne miejsca na odpoczynek w pięknych okolicznościach przyrody. Ciekawostką jest zatoka Rominek, ponieważ kształtem przypomina norweski fiord. Żeglowanie warto przypieczętować wizytą w Rynie, który jest największym portem na jeziorze. W miasteczku znajduje się okazały zamek krzyżacki i jest jego główną atrakcją turystyczną. Nową marinę w Rynie wybudowano w 2013 roku. Jest nowoczesną przystanią ekologiczną i zadowoli nawet najbardziej wymagających żeglarzy.

Piękne miejsca do pływania znajdziemy nie tylko wśród jezior na Mazurach. Najczystsze jeziora w Polsce rozsiane są po całym kraju!

Chcesz więcej inspiracji?

Opublikowano:

Autor:

Pierwsze kroki na swojej ścieżce zawodowej stawiała w hotelarstwie. Nieustannie poszerza wiedzę w zakresie marketingu internetowego i copywritingu. W wolnych chwilach pakuje plecak i szuka natchnienia na górskich szlakach.


Oceń artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *