Diabetyk na wakacjach: podróżowanie z cukrzycą
Cukrzyca nie może być przeszkodą w udanym wypoczynku. Kluczem jest odpowiednie przygotowanie. Dobre zaplanowanie wyjazdu pozwoli cieszyć wakacjami wolnymi od zmartwień. Co trzeba zabrać ze sobą w podróż, gdy choruje się na cukrzycę? Przygotowaliśmy, krótką listę dla „diabetyka na wakacjach”.
Wybierając się w podróż samochodem należy zmierzyć poziom cukru przed rozpoczęciem jazdy, a następnie sprawdzać go w regularnych odstępach czasu. W podróży bezwzględnie należy unikać nagłego spadku cukru we krwi. Pamiętajmy, aby mieć pod ręką środki szybko podnoszące poziom glukozy: szybkowchłanialne węglowodany, np. sok owocowy. Przez dużą ilość tłuszczu nie do końca wskazane są czekolada czy batoniki. Jeśli wybieramy się w podróż samolotem, całe wyposażenie do leczenia cukrzycy, koniecznie musi znaleźć się w bagażu podręcznym. Warto też poprosić lekarza, aby wystawił nam zaświadczenie lekarskie. W ten sposób unikniemy zbędnych problemów przy odprawie na lotnisku.

Co diabetyk powinien mieć przy sobie?
Krótki wypad na weekend czy długa wyprawa? Podróżowanie jest tak samo możliwe dla osób zdrowych, jak i dla chorych na cukrzycę. Bagaż musimy dostosować w zależności od tego, na jak długo oraz gdzie wybieramy się na wakacje. Co diabetyk powinien zabrać na każdą podróż? Glukometr i zapas pasków czy zapasowy sensor do pomiaru glikemii to oczywiści podstawa. Do tego nakłuwacz, lancety, gaziki do dezynfekcji rąk, pojemnik na zużyte paski, glukagon, insulinę oraz peny i igły. Osoby, które korzystają z terapii osobistą pompą insulinową powinny mieć ze sobą zapasowo: baterię do pompy, insulinę stosowaną w pompie, zestawy infuzyjne czy w pióro insulinowe. „Na czarną godzinę” musimy mieć w bagażu także glukozę w tabletkach lub żelu i małe zapasy szybko przyswajalnych węglowodanów. Do tego leki doustne obniżające glikemię i wszystkie leki przyjmowane na stałe.
Spokojny wyjazd czy podróżnicze szaleństwa? Aktywność w czasie wakacji dla diabetyka również ma znaczenie. O tym, jak duży zapas jest nam potrzebny, musimy zdecydować sami. Jeśli wybieramy się w strefę gorącego klimatu lub podróżujemy w temperaturze powyżej 25 °C, insulinę powinniśmy przetrzymywać w torbie termicznej i lodówce. Zapobiegnie to jej przegrzaniu. Jeśli będziemy aktywnie uprawiać sport to z pewnością częściej będziemy musieli sprawdzać poziom cukru we krwi lub wymieniać wkucia od pompy. Jeśli na wyjeździe zmienia się intensywność i aktywność fizyczna, może to skutkować zmienionym zapotrzebowaniem organizmu na insulinę. Koniecznie trzeba to skonsultować z lekarzem!

Dobre praktyki w podróży z cukrzycą
Warto jest przed wyjazdem zanotować sobie na kartce lub w telefonie ustawienia pompy insulinowej. W czasie wakacyjnego relaksu można też odnotować sobie codzienne dawkowanie insuliny w poszczególnych godzinach w ciągu dnia. Jeśli nasz wakacyjny tryb życia będzie bardzo różnił się od tego codziennego, warto przed wyjazdem odwiedzić lekarza i rozważyć z nim zmiany w dawkowaniu insuliny. Dotyczy to szczególnie osób których różnica czasu między początkowym a docelowym punktem podróży wynosi ponad dwie godziny. W przypadku nagłej hipoglikemii, kiedy potrzebna jest pomoc innych osób, informacja o cukrzycy może być kluczowa. Jeśli podróżujemy w grupie, poinformujmy przynajmniej jedną osobę o naszej chorobie. Jeśli wyjeżdżamy sami, może warto pomyśleć o opasce na rękę z informacją?
A co z dietą w trakcie wyjazdu? Ciężko odmówić sobie drobnych przyjemności w czasie wakacji. Warto więc pomyśleć wcześniej o produktach z niskim indeksem glikemicznym. Czy w okolicy, do której się udajemy, znajdują się restauracje, które zaserwują nam dania o jak najniższym stopniu przetworzenia? Jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do naszego codziennego jadłospisu, warto wybrać obiekty noclegowe z dostępem do kuchni lub upewnić się przed wyjazdem, jakie dania zaserwują nam ośrodki z wyżywieniem.
Zobacz również
Oceń artykuł: