Co robić jesienią w Polsce? – top3 inspiracji na jesienny wyjazd 

Złota polska jesień – tak zazwyczaj jest określana ta magiczna pora roku. To właśnie teraz przyroda tworzy niesamowite kolorowe krajobrazy. Lasy, parki i ogrody skąpane są w ciepłych barwach czerwieni, żółci i pomarańczy. To idealny czas na wyjazd i podziwianie przyrody. Przygotowaliśmy dla Was kilka pomysłów na to, jak spędzić ten czas i co robić jesienią w Polsce, aby cieszyć się jej urokami.

Wędrówka po górach

Jesień to doskonały czas na wędrówki po polskich górach. Tatry, Bieszczady, Sudety – te wszystkie regiony oferują niezwykłe widoki i niezapomniane wrażenia. Kiedy liście drzew zmieniają swój kolor, a powietrze staje się chłodniejsze, góry stają się jeszcze piękniejsze. O tej porze roku na podróżników czekają piękne pejzaże, malownicze doliny i wzniesienia, które można podziwiać spacerując jednym z licznych szlaków turystycznych. Najważniejszą zaletą wyjazdu w góry jesienią jest jednak atmosfera spokoju i ciszy, jaka tu panuje. Mniej turystów oznacza więcej przestrzeni dla nas samych i możliwość poczucia niezwykłej więzi z naturą. To także możliwość szansa, aby znaleźć nocleg w atrakcyjnej cenie, podczas gdy w sezonie letnim za pobyt trzeba zapłacić o wiele więcej.

strba tarn 4818338 1920 1024x683 - Co robić jesienią w Polsce? - top3 inspiracji na jesienny wyjazd 

Spacer ścieżką w koronach drzew

To świetna atrakcja dla każdego. Umożliwia podziwianie przyrody z zupełnie nowej perspektywy. Ścieżka prowadzi przez las, wznosząc się na wysokość kilkudziesięciu metrów nad ziemią. Dzięki temu można zobaczyć drzewa z bliska, obserwować ich korony i podziwiać piękno lasu w niezwykły sposób. Liczne punkty widokowe zlokalizowane na takiej ścieżce to świetne miejsce do zdjęć. Taki spacer to także doskonała okazja do tego, aby poszerzyć swoją wiedzę o przyrodzie i spędzić aktywnie czas na łonie natury. Na trasach często znajdują się tablice informacyjne, które przedstawiają informacje o drzewach, zwierzętach i innych elementach przyrody. Takich atrakcji w Polsce nie ma zbyt wiele, jednak warto rozważyć wycieczkę do jednej z poniższych: 

forest 1500482 1280 1024x682 - Co robić jesienią w Polsce? - top3 inspiracji na jesienny wyjazd 

Jesienna wycieczka rowerowa

Jesień to doskonały okres na wycieczki rowerowe. Spadające liście tworzą kolorowe dywany na ścieżkach, a chłodniejsze sprawiają, że jazda na rowerze staje się przyjemnością. Można zdecydować się na dłuższe trasy bez obaw o zmęczenie wywołane letnim upałem. To również wyjątkowy sposób na aktywny wypoczynek, połączony z odkrywaniem piękna polskiej jesieni. Dzięki temu można także poznać okolicę danego regionu z nieco innej perspektywy. Ponadto, na szlakach rowerowych spotkamy znacznie mniej rowerzystów, dzięki czemu podróż upłynie w atmosferze spokoju. W Polsce nie brakuje malowniczych tras rowerowych, które świetnie nadają się, by jazdę na rowerze połączyć z odkrywaniem historii i zabytków w okolicy. Do najciekawszych tego typu szlaków należą:

  • Green Velo, prowadzący przez teren pięciu województw,
  • nieco trudniejszy szlak wokół Tatr, który rozciąga się na teren Słowacji,
  • szlak na Mierzei Wiślanej, biegnący z Mikoszewa do Krynicy Morskiej,
  • Szlak Doliny Baryczy,
  • Żelazny Szlak Rowerowy na Śląsku prowadzący aż do Czech,
  • Mazurska Pętla Rowerowa, biegnąca przez malownicze tereny wzdłuż jezior na Mazurach.
cycling 7564103 1920 1024x683 - Co robić jesienią w Polsce? - top3 inspiracji na jesienny wyjazd 

A jeśli potrzebujesz jeszcze więcej inspiracji na to, gdzie wybrać się rowerem jesienią, zerknij tutaj.

Opublikowano:

Autor:

Absolwentka Turystyki i Rekreacji UAM w Poznaniu. W Noclegowo łączy wiedzę wyniesioną ze studiów z zamiłowaniem do wyszukiwania ciekawych miejsc na mapie Polski. W wolnych chwilach dużo czyta, ogląda horrory i lubi przygodowe gry komputerowe.


Oceń artykuł: