Enoturystyka – poznaj polskie winnice

W Polsce enoturystyka jest stosunkowo nową, ale dynamicznie rozwijającą się gałęzią turystyki. W ostatnich latach w naszym kraju zrekonstruowano wiele winnic, ale również powstały zupełnie nowe. Turyści coraz częściej decydują się na wyprawy ich szlakiem. Chociaż najsłynniejsze z winnic znajdują się we Francji, Włoszech czy na Węgrzech, to tradycja uprawy winorośli w Polsce sięga kilkuset lat. W tym artykule poznasz najsłynniejsze polskie winnice i zyskasz inspirację do kolejnej podróży.

Czym jest enoturystyka?

Enoturystyka to forma podróżowania polegająca na odwiedzaniu miejsc uprawy winorośli, poznawaniu regionów winiarskich i ich szeroko pojętej kultury. W ramach enoturystyki turyści mogą odwiedzać winnice, uczestniczyć w degustacjach win, spacerach po winnicach, a także poznawać tradycję winiarską danego regionu. To doskonały sposób na nietypową wycieczkę, niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem wina czy po prostu szukasz pomysłu na atrakcje w podróży. Wiele z polskich winnic to niewielkie, często rodzinne przedsiębiorstwa, które prowadzone są przez naprawdę zaangażowane osoby, które posiadają naprawdę bogatą wiedzę na temat produkcji wina. Dowiesz się, jak powstaje wino, obejrzysz przyrządy do tego wykorzystywane i sprawdzisz, jak na żywo wygląda plantacja winorośli. 

pexels ion ceban ionelceban 2581022 1024x682 - Enoturystyka - poznaj polskie winnice

Gdzie znajdują się winnice w Polsce? 

Łagodny klimat sprzyja uprawie winorośli, a piękne widoki są doskonałą scenerią, aby skosztować wina w malowniczej okolicy. W Polsce wyróżnić możemy trzy największe regiony winiarskie:

  1. Województwo podkarpackie – warto zapoznać się z przebiegiem utworzonego na tych terenach Podkarpackiego Szlaku winnego. Najwięcej winnik znajduje się w okolicy Jasła, Krosna i Rzeszowa. Skosztujesz tu win z odmiany rondo, regent czy seyval blanc.
  2. Województwo lubuskie – na tych terenach znajduje się wiele odtworzonych przedwojennych winnic. W Zielonej Górze działa Lubuskie Centrum Winiarstwa i organizowane jest tutaj coroczne święto winobrania.
  3. Winnice w dolinie Wisły – podobnie jak na całym świecie, tak i w Polsce sporo winnic znajdziemy wzdłuż Wisły. W związku z tym chcąc wybrać się na wycieczkę ich śladem, warto skierować się w okolice Krakowa, Sandomierza czy Kazimierza Dolnego.
pexels fotograf jylland 2995283 1024x683 - Enoturystyka - poznaj polskie winnice

Które polskie winnice warto odwiedzić?

Aktualnie w Polsce znajduje się prawie 600 winnic. Z pewnością jest więc w czym wybierać. Jesień to także idealna pora, aby wybrać się do jednej z nich. To właśnie teraz odbywa się najwięcej wydarzeń związanych z produkcją wina, w tym również uczestnictwo w zbiorach winogron. Przedstawiamy najsłynniejsze i największe z nich: 

  • Winnica Turnau – największa w Polsce, położona w Baniewicach ok. 45 km od Szczecina,
  • Winnica Miłosz – skupiająca się ekologicznej produkcji win, leżąca we wsi Łaz, 15 km od Zielonej Góry,
  • Wino spod Ślęży – winnica położona w Sobótce, w malowniczym otoczeniu Gór Sowich,
  • Pałac Mierzęcin Wellness & Wine Resort – trzecia największa  winnica w Polsce, jest to luksusowy kompleks z folwarkiem, stadniną koni i “winnym SPA”, zlokalizowany ok. 60 km od Gorzowa Wielkopolskiego, 
  • Winnica Jaworek – położona w Miękinie, ok. 25 km od Wrocławia.
pexels jill wellington 39351 1024x683 - Enoturystyka - poznaj polskie winnice

Odwiedzając polskie winnice mamy szansę nie tylko na odkrycie niepowtarzalnego smaku polskiego wina, ale także piękna polskich krajobrazów. Enoturystyka to więcej niż degustacja wina – to podróż w świat kultury winiarskiej, która może dostarczyć niezapomnianych wrażeń i przeżyć.  

Opublikowano:

Autor:

Absolwentka Turystyki i Rekreacji UAM w Poznaniu. W Noclegowo łączy wiedzę wyniesioną ze studiów z zamiłowaniem do wyszukiwania ciekawych miejsc na mapie Polski. W wolnych chwilach dużo czyta, ogląda horrory i lubi przygodowe gry komputerowe.


Oceń artykuł: