Najpiękniejsze miejsca w Warszawie – Gmach Główny Politechniki Warszawskiej

Wiele wydziałów polskich uczelni wyższych swoje siedziby ma w naprawdę wyjątkowych wnętrzach. Niektóre – jak Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego – mieści się w zabytkowych, XV-wiecznych budowlach. Inne to jedne z najnowocześniejszych budynków na terenie miasta, na co świetnym przykładem jest Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego (przez swój wyjątkowy kształt szerzej znany jako „Paragraf”). Niesamowitą perłą architektoniczną jest również Główny Gmach Politechniki Warszawskiej. Najpiękniejsze miejsca w Warszawie? To na pewno jedno z nich. Sprawdźcie, co kryje jego historia.

Historia Politechniki Warszawskiej

Politechnikę Warszawską utworzono w 1915 roku, dzięki wybitnym staraniom TNW, czyli Towarzystwa Naukowego Warszawskiego. Historia Gmachu Głównego rozpoczęła się jednak jeszcze wcześniej. Po wydaniu przez cara Mikołaja II zarządzenia o utworzeniu szkoły wyższej jego imienia, rozpoczęto poszukiwania odpowiednich lokalizacji. Bezpłatną dzierżawę swojej nieruchomości na ten cel, jeszcze w tym samym roku zaproponował Jan Gottlieb. Szybko jednak zebrano fundusze, a także pozyskano plac na budowę nowego, wyjątkowego gmachu dla przyszłych pokoleń studentów. Ukończono ją już w drugiej połowie roku 1900, a uroczyste otwarcie miało miejsce dwa lata później. Dziś Politechnika Warszawska jest jedną z najlepszych uczelni o profilu technicznym, nie tylko w naszym kraju, ale także biorąc pod uwagę rankingi całej Europy Środkowo-Wschodniej. Można też śmiało stwierdzić, że to jeden z najpiękniejszych w Polsce budynków akademickich.

polytechnic institute 2898492 1280 1024x768 - Najpiękniejsze miejsca w Warszawie - Gmach Główny Politechniki Warszawskiej

Politechnika Warszawska – architektura

Projekt przepięknego kompleksu budowli inspirowany jest podróżą dwóch twórców – Bronisława Rogóyskiego i Stanisława Szyllera. Ponoć aby wykonać szkice, w ciągu zaledwie trzech tygodni zwiedzili aż sześć krajów, gdzie mieli okazję obserwować architekturę innych europejskich akademii. Nie było czasu do stracenia, więc pierwsze wizje przelewali na papier od razu po zakończeniu wizyt, nawet podczas podróży pociągiem! Rok po publikacji carskiego dekretu zatwierdzono ostateczny koncept architektów. Trzeba przyznać, że w stworzonym przez Szyllera Gmachu Głównym w oczy rzuca się przede wszystkim niesamowita symetria. Ogromne wrażenie robi dziedziniec z dwupiętrową klatką schodową. Całość wieńczy szklana, mozaikowa konstrukcja dachu. To jeden z warszawskich zabytków, który koniecznie trzeba zobaczyć.

polytechnic institute 2898493 1280 1 1024x768 - Najpiękniejsze miejsca w Warszawie - Gmach Główny Politechniki Warszawskiej

Politechnika Warszawska – jak się dostać do Gmachu Głównego?

Jak dostać się do Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej? Budowla, wraz z częścią innych wydziałów, znajduje nieopodal placu Politechnicznego, czyli w Centrum stolicy. Dopiero przyjechaliście do Warszawy pociągiem i macie ochotę na spacer? To idealny moment. Od Dworca Centralnego do akademickiego kompleksu dojdziemy w niespełna 18 minut, po drodze podziwiając fasady innych, ciekawych zabytków. Jeśli jednak znajdujecie się po drugiej stronie Wisły, w okolicach Pragi lub Grochowa, najlepiej będzie udać się do Śródmieścia tramwajem (22 lub 26), a drugi odcinek trasy również poświęcić na krótką, pieszą wycieczkę. Być może zainteresuje Was też coś po drodze? :)

polytechnic institute 2898662 1280 1 1024x768 - Najpiękniejsze miejsca w Warszawie - Gmach Główny Politechniki Warszawskiej

Znacie inne, najpiękniejsze miejsca w Warszawie? Podzielcie się koniecznie ciekawostkami o nich w komentarzach lub na naszym fanpage’u. :)

Opublikowano:

Autor:

Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w klasie skrzypiec oraz kierunku Muzyka w mediach w łódzkiej Akademii Muzycznej. W trakcie studiów odbywała także szkolenia w zakresie: event managementu, konsultacji muzycznych w reklamie czy prawa własności intelektualnej. W Noclegowo.pl robi to, co kocha najbardziej - dużo pisze! Prywatnie pasjonatka wspinaczki górskiej, urbexu i dobrego jedzenia.


Oceń artykuł: