Kopalnia w Wieliczce. Jaka jest jej historia?

Kopalnia Soli w Wieliczce to jedno z największych bogactw Małopolski. Czy wiecie, jaka legenda wiąże się z jej powstaniem? Z artykułu dowiecie się także ile czasu potrzeba na zwiedzanie obiektu oraz jak się do niego przygotować.

Legenda o Kopalni Soli w Wieliczce

Legenda o Kopalni Soli w Wieliczce łączy się z postacią św. Kingi. Rodzice królewny – Bela IV i Maria Laskarina – przyrzekli oddać jej rękę księciu krakowskiemu i sandomierskiemu Bolesławowi Wstydliwemu. Na decyzję o małżeństwie wpłynęły oczywiście względy polityczne. Wedle podania, narzeczony podarował wybrance piękny pierścień, ojciec natomiast zapytał Kingi, co ta chciałaby otrzymać w swoim posagu. Dla przyszłej świętej złoto i klejnoty były jedynie zbytkiem doczesnym. Poprosiła więc o dar, który mogłaby przekazać swoim nowym poddanym, w postaci złoża soli. W odpowiedzi, władca podarował córce kopalnię w Marmarosz. Kinga pragnęła jednak przenieść źródło białego złota do Polski. Ponoć pewnego razu, odwiedzając ziemie kopalni, która została jej wianem, stanęła nad szybem i wrzuciła doń swój zaręczynowy pierścionek. Następnie wyruszyła w podróż do nowej ojczyzny.

crystal 955935 1280 1024x768 - Kopalnia w Wieliczce. Jaka jest jej historia?

Po długiej drodze, Kingę ogarnęła senność. Nakazała postój orszaku, a poddani rozłożyli dla niej specjalny namiot, by mogła odpocząć. Gdy spała, na krańcu polany, która została wybrana na miejsce jej wypoczynku, nastąpiły wstrząsy ziemi. Przebudzona księżna od razu nakazała rozpoczęcie wykopalisk. Górnicy szybko natrafili na ogromną bryłę soli, w niej zaś – na wrzucony do szybu w Marmarosz pierścień zaręczynowy Kingi. W legendę możecie uwierzyć lub nie. Faktem jest jednak niesamowity rozwój przemysłu solnego za czasów panowania Bolesława V i jego wyniesionej na ołtarze żony.

building 92848  480 - Kopalnia w Wieliczce. Jaka jest jej historia?

Kopalnia Soli w Wieliczce – ile trwa zwiedzanie?

Z dziewięciu pięter kopalni, zwiedzić można tylko trzy. Liczba korytarzy, która udostępniona jest podróżującym, stanowi zaledwie 2% jej powierzchni. W Kopalni Soli Wieliczka dostępne są dwie trasy zwiedzania. Na Trasie Turystycznej zobaczycie najpiękniejsze komnaty, jeziora i pomniki wydrążone w skałach. Od przewodnika dowiecie się wiele nie tylko o działaniu samego zakładu górniczego, ale także na temat historii miasta i regionu. Trasę możecie odwiedzić między 9:00 a 17:00, jednak pamiętajcie o dodatkowym czasie oczekiwania na zebranie grupy turystów. Czas zwiedzania, wliczając oglądanie zbiorów Muzeum Żup Solnych to około 2 godziny. Trasa Górnicza to natomiast bezpośrednie zetknięcie ze specyfiką pracy w kopalni. Niestety, na czas epidemii, została ona wyłączona z użytku.

wieliczka mine 1182298  480 - Kopalnia w Wieliczce. Jaka jest jej historia?

Informacje o Kopalni Soli w Wieliczce

Wieliczka jest oddalona od Krakowa zaledwie o 15 kilometrów. Warto więc wziąć pod uwagę wycieczkę do kopalni, gdy planujecie wyjazd do stolicy Małopolski. Przy obiekcie znajdują się parkingi, jednak postój związany jest z dodatkową opłatą – dobrze jest mieć przy sobie nieco pieniędzy w gotówce. Bilety, których ceny wahają się od 48 do 66 złotych, możecie zakupić także online. Jeśli podróżujecie z dziećmi, koniecznie sprawdźcie ofertę rodzinną. Pociechy do lat 4 nie ponoszą opłaty za wejście. Poza przemierzaniem korytarzy kopalni, możecie skorzystać także z innych atrakcji – tężni solankowej czy pobytu w tutejszym uzdrowisku. Pamiętajcie, że pod ziemią panuje temperatura około 18ºC. Przyda się Wam więc bluza lub cienka kurtka. :)

wieliczka 959441  480 - Kopalnia w Wieliczce. Jaka jest jej historia?

Mamy nadzieję, że artykuł zachęcił Was do odwiedzenia kopalni. Jeśli nie jesteście jeszcze przekonani, koniecznie poszukajcie wiadomości na temat leczniczych właściwości soli. :)

Opublikowano:

Autor:

Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w klasie skrzypiec oraz kierunku Muzyka w mediach w łódzkiej Akademii Muzycznej. W trakcie studiów odbywała także szkolenia w zakresie: event managementu, konsultacji muzycznych w reklamie czy prawa własności intelektualnej. W Noclegowo.pl robi to, co kocha najbardziej - dużo pisze! Prywatnie pasjonatka wspinaczki górskiej, urbexu i dobrego jedzenia.


Oceń artykuł: