Świerklaniec – co zobaczyć? Górny Śląsk na weekend

Niedawno pisaliśmy dla Was o atrakcjach w okolicach Tarnowskich Gór. Prawdziwą perłą zestawienia była oddalona zaledwie o 25 km od Katowic, pełna uroku miejscowość. Świerklaniec – co warto tu zobaczyć? Jaka jest jego historia? Chcemy nieco więcej opowiedzieć o tym miejscu i przekonać Was, że warto udać się na Górny Śląsk na weekend.

Mały Wersal w Świerklańcu – ruiny zamku

Tak jak wiele miejscowości w Polsce, również Świerklaniec na przestrzeni wieków był w posiadaniu wielu kolejnych zarządców. Czasy świetności wsi przypadają jednak na moment przekazania ziem bytomskich Henckel von Donnersmarckom. Bogaci magnaci otrzymali je jako rekompensatę od Habsburgów, za długi zaciągnięte podczas wojen. W roku 1876, hrabia Guido, obok tutejszego zamku wybudował dla swojej małżonki – inspirowany francuskim Wersalem – mniejszy pałac. Niestety, rok 1945 przyniósł zniszczenie obydwu rezydencji. Mimo sprzeciwu konserwatora zabytków, w latach 60. podjęto decyzję o wysadzeniu pozostałości budowli w Świerklańcu. Dziś można tu podziwiać odrestaurowane rzeźby i piękny ogród. Ruiny przypominają natomiast dawne dzieje tego wyjątkowego miejsca.

summer 788457 1920 1024x682 - Świerklaniec - co zobaczyć? Górny Śląsk na weekend

Świerklaniec – pałac

Jedyną zachowaną od zniszczenia konstrukcją mieszkalną w Świerklańcu jest Pałac Kawalera. Zbudowana w latach 1903-1906 willa miała niegdyś służyć gościom, zapraszanym przez Donnersmarcków. To miejsce w Polsce szczególnie upodobał sobie Wilhelm II, którego wyjątkowo cieszyły polowania w pobliskich lasach. Pałac to przejaw neobaroku i prawdziwa perełka architektoniczna. Od 1999 roku, przez 16 lat w dawnym Pałacu działały hotel i restauracja. Obecnie część, która służyła zakwaterowaniu jest nieczynna, natomiast przestrzeń kawiarni przejął inwestor prywatny.

stairs 2351348 1920 1024x683 - Świerklaniec - co zobaczyć? Górny Śląsk na weekend

Świerklaniec – park

Pałac Kawalera, jak i inne niegdyś stojące tu budynki, otacza ogromny park. To on jest dziś jedną z największych atrakcji Świerklańca. Na powierzchni niemal 160 hektarów, można spacerować i podziwiać miejscowe zabytki. Oprócz wcześniej już wspomnianych, znajdują się tu mosty, kamienne rzeźby oraz schody, prowadzące do stawu w samym sercu parku. Szerokie, asfaltowe ścieżki to raj dla dzieci, uczących się jazdy na rolkach czy rowerze. Zawsze świeże powietrze zapewnia duża ilość drzew, szczególnie w pasie leśnym, oddzielającym park od pobliskiego jeziora – Kozłowej Góry. Określenie to pochodzi od nazwy jednej z dzielnic w Piekarach Śląskich.

warsaw 100294 1920 1024x768 - Świerklaniec - co zobaczyć? Górny Śląsk na weekend

Świerklaniec – kościół w parku

Na terenie parku mieści się jeszcze jeden zabytek. Niewielki kościół pw. Dobrego Pasterza to kolejny świadek historii Świerklańca. Jedną z jego części jest mauzoleum Henckel von Donnersmarcków, gdzie spoczywa między innymi Guido – fundator Małego Wersalu. Pod koniec II wojny światowej kaplica grobowa, jak i sam kościół zostały okradzione. Kilkanaście lat później, parafianie z proboszczem ukończyli ich renowację. Gdy tylko to nastąpiło, komunistyczne władze wprowadziły zakaz odprawiania nabożeństw. Taki stan utrzymywał się aż do lat 80. XX wieku. Aktualnie, przez cały rok odbywa się tu jedna niedzielna msza.

mountain landscape 4889599 1920 1024x576 - Świerklaniec - co zobaczyć? Górny Śląsk na weekend

Świerklaniec – bociany na żywo

U zbiegu ulic Głównej i Stabińskiego, na wysokim słupie zamieszkały bociany. Do Polski wracają każdej wiosny i co roku zbierają grono obserwujących. W 2019 roku, zarząd gminy podjął decyzję o ustawieniu kamery, która na stałe transmitować będzie bocianie poczynania. :) Odwiedzając specjalną stronę, można obserwować te wyjątkowe ptaki i przypatrywać się ich zwyczajom. Jeśli jednak będziecie w Świerklańcu, warto zobaczyć je na żywo!

stork 2308235 1920 1024x690 - Świerklaniec - co zobaczyć? Górny Śląsk na weekend

Daliście się namówić na weekendowy wyjazd na Górny Śląsk? Więcej aktualności turystycznych znajdziecie na naszej stronie oraz fanpage’u.

Opublikowano:

Autor:

Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w klasie skrzypiec oraz kierunku Muzyka w mediach w łódzkiej Akademii Muzycznej. W trakcie studiów odbywała także szkolenia w zakresie: event managementu, konsultacji muzycznych w reklamie czy prawa własności intelektualnej. W Noclegowo.pl robi to, co kocha najbardziej - dużo pisze! Prywatnie pasjonatka wspinaczki górskiej, urbexu i dobrego jedzenia.


Oceń artykuł: