10 najpiękniejszych tras rowerowych w Polsce

Wakacje, urlop, długi weekend spędzone w siodełku? Brzmi dobrze, zwłaszcza dla zapalonych rowerzystów. Podczas takich podróży nie tylko przebywamy non-stop na świeżym powietrzu. Oprócz tego zwiedzamy, smakujemy i obcujemy z przyrodą.

Na Hel (45.53 km)

Trasa nie jest wymagająca. Prowadzi nas lasami, częściowo drogami utwardzonymi. Niemal całą trasę jedziemy tuż przy morzu, dzięki czemu możemy rozkoszować się przepięknymi widokami. Na trasę warto wybrać się wiosną lub wczesną jesienią kiedy nie ma jeszcze tłumów urlopowiczów nad morzem. Zobacz noclegi na Helu.

hel 3 - 10 najpiękniejszych tras rowerowych w Polsce

Szlakiem Orlich Gniazd (59.46 km)

Długość tej trasy to 23 kilometry. Rozpoczynamy i kończymy w Podlesicach po drodze oglądając ruiny zamku Ostrężnik, Strażnicę Łutowiec oraz zamek Mirów. Przejeżdżając przez pobliskie miejscowości (Moczydło, Niegowa, Ludwinowo) zobaczymy piękne krajobrazy i nie będziemy chcieli wracać. Trasa nie należy do wybitnie trudnych, tylko chwilami możemy mieć problem z jazdą, bo niektóre z dróg są piaszczyste.

szlakiem orlich gniaz - 10 najpiękniejszych tras rowerowych w Polsce
Zobacz trasę »

Na Skrzyczne (20,49 km)

Trasy w Beskidach przeznaczone są dla śmiałków, dla których asfaltowe drogi do zdecydowanie za mało. Najpopularniejsza trasa prowadzi na Skrzyczne, podczas której będziemy mieli okazję znaleźć się na wysokości 1257 metrów n.p.m. Po pokonaniu tej trudności będziemy mogli cieszyć się piękną trasą przez grań Malinowej Skały. Trasa ma długość około 20 kilometrów.  Zobacz noclegi w Beskidach.

skrzyczne - 10 najpiękniejszych tras rowerowych w Polsce
Zobacz trasę »

Do worka bieszczadzkiego (50.64 km)

Bieszczady dobrze jest odwiedzić na rowerze, bo będzie gdzie jeździć. Ilość i przebieg tras rowerowych jest ogromna. Ciekawą propozycją jest piękna, odludna trasa rowerowa prowadząca drogami szutrowymi ze Stuposian do Beniowej o długości 50 km. Trasa zachwyca atrakcyjnością przyrodniczą. Także Bieszczadzki Park Narodowy udostępnia część ze swoich dróg turystom rowerowym. A może już teraz zaplanujesz wyjazd i znajdziesz nocleg w Bieszczadach?

worek - 10 najpiękniejszych tras rowerowych w Polsce
Zobacz trasę »

Wokół Jeziora Pławniowice (70.5 km)

Zaczynamy w miejscowości Pławniowice, gdzie ścieżką będziemy objeżdżać jezioro Pławniowice, aż do plaży w Niewieszach. Następnie jedziemy wzdłuż Kanału Gliwickiego. Droga wychodzi z lasu i wkracza do przemysłowej dzielnicy Gliwic –  Łabędy. W dzielnicy tej ścieżka przekracza Kanał Gliwicki. Powrotną drogą omijamy jezioro Dzierżno i z powrotem kierujemy się do Pławniowic, by obejrzeć tamtejszy pałacyk.

plawniowice - 10 najpiękniejszych tras rowerowych w Polsce
Zobacz trasę »

Pojezierzem Mazurskim (46.15 km)

Mazury przyciągają nie tylko żeglarzy, ale także rowerzystów, za sprawą wielu tras rowerowych. Z całej masy na pewno można polecić Dolinę Rospudy i na własnej skórze przekonać się dlaczego warto walczyć o zachowanie tego regionu w jego naturalnym stanie. Pętla zaczyna się w Bakałarzewie. Trasa jest łatwa i raczej krótka, ale na pewno warta zobaczenia i przejechania.

mazury - 10 najpiękniejszych tras rowerowych w Polsce
Zobacz trasę »

Karpacki Szlak Rowerowy (33.43 km)

Przechodzi przez 35 gmin województwa małopolskiego. Podzielony jest na kilka mniejszych szlaków, z których rowerzyści mogą przebierać do woli. Łączna długość to prawie 800 km. Każdy szlak posiada określony poziom trudności, co warto sprawdzić przed udaniem się w trasę. Szlak główny wiedzie przez historyczny szlak handlowy z południa do Krakowa. Zaczyna się na granicy w Leluchowie i wiedzie między innymi przez Muszynę, Piwniczną-Zdrój, Rytro, Stary i Nowy Sącz, Biskupice oraz Wieliczkę.

karpacki - 10 najpiękniejszych tras rowerowych w Polsce
Zobacz trasę »

Przełomem Dunajca (32.28 km)

Wzdłuż Dunajca trasa rowerowa prowadzona jest szeroką drogą. Jazda Doliną Leśnego Potoku kończy się dość żmudnym asfaltowym podjazdem. Z Wielkiego Lipnika dojedziemy do miejscowości Červený Kláštor słynącej ze swojego klasztoru. Warto zrobić sobie przerwę i zwiedzić budowlę z 1344 roku. Później trasa wiedzie wzdłuż przełomu Dunajca. Jest to najpiękniejszy jej fragment, pełen malowniczych widoków.

dunajec - 10 najpiękniejszych tras rowerowych w Polsce
Zobacz trasę »

Szlak Stu Jezior (110 km)

Przez krainę Stu Jezior biegnie jeden z pierwszych szlaków rowerowych  w Wielkopolsce. Lekkie wzniesienia, ale droga głównie prowadzi przez szosy. Szlak Stu Jezior ma w sumie 110 km długości i jest połączony z międzynarodowym szlakiem rowerowym wiodącym z Calais we na północy Francji aż do St. Petersburga, dla wytrwałych polecamy objazd całej trasy.

stu - 10 najpiękniejszych tras rowerowych w Polsce
Zobacz trasę »

Przez Biebrzański Park Narodowy (68.78 km)

Ten park narodowy kusi swoją niezmienioną przyrodą. Charakterystyczne dla Biebrzańskiego Parku Narodowego są ekosystemy i siedliska, a w środku parku znajdziemy blisko 70 kilometrów malowniczych szlaków rowerowych. Przejazd nimi sprawi, że zapomnimy o jakiejkolwiek cywilizacji i nie będziemy chcieli wracać do normalności. Znajdź nocleg w Biebrzańskim Parku Narodowym i ciesz się spokojem.

Zobacz trasę »

Opublikowano:

Autor:

Propagator użytecznych i nowoczesnych rozwiązań w projektowaniu stron. Jego specjalizacja to performance marketing oraz e-mail marketing. Na pierwszym miejscu stawia skuteczną komunikację i budowanie relacji z klientem. Interesuje się nowymi technologiami i postępami w badaniach kosmosu.


Oceń artykuł:

10 komentarzy

Jenn

Zamierzam w przyszłym roku uderzyć w Bieszczady, ale wiem, że to dosyć wymagająca trasa. Spodziewam się jednak, że piękno przytłumi jakiekolwiek zmęczenie :)

Łukasz - Rowerowe Porady

Można się relaksacyjnie wybrać w góry Stołowe. Ja kiedyś długi weekend majowy spędziłem w Kudowie i stamtąd robiłem wypady po okolicy.
Zwłaszcza na czeską stronę, bo mają dużo lepszą infrastrukturę rowerową :)

kapi

„Charakterystyczne dla Biebrzańskiego Parku Narodowego są ekosystemy i siedliska”. Niedouczony jakiś czy coś. W każdym miejscu na tej ziemi nie porażonym działaniem ludzkim w sposób szczególny są jakieś ekosystemy i siedliska. Jeśli chodzi o działania ludzkie to chodzi mi o np: zaraz po wybuchu bomby atomowej.

Przodownik Turystyki Kolarskiej PTTK

Na trasie do Helu polecam zwiedzić Władysławowo,Jastrzębią Górę,Rozewie w Jastarni prywatne muzeum w starej kaszubskiej checzy pytać o nie miejscowych.Muzeum Obrony Wybrzeża w bunkrach nad morzem po drugiej stronie torów.Sa tablice informacyjne,Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu no i sam Hel.

Robi

A gdzie jest Kaszubska Marszruta.
Kaszubska Marszruta – to sieć ścieżek i szlaków rowerowych, która łączy gminy powiatu chojnickiego (Czersk, Chojnice, Brusy i Konarzyny) i przebiega przez atrakcyjne turystycznie tereny ze znanymi miejscowościami letniskowymi Swornegacie i Charzykowy. Składają się na nią 4 szlaki rowerowe:

Szlak zielony (41,8 km)
Szlak żółty (66,1 km)
Szlak czerwony (55,8 km)
Szlak czarny (32,6 km)

Takimi drogami rowerowymi po Polsce jeszcze nie jeździliście. Ponad 160 kilometrów szlaków rowerowych, wiodących przez piękne Bory Tucholskie po specjalnie wybudowanych traktach. Oryginalne przystanki rowerowe. Kładki i mosty, w tym efektowny pieszo-rowerowy most na Brdzie w Męcikale. Tablice z informacjami o odwiedzanych miejscach. Mapa turystyczna projektu. To wszystko to Kaszubska Marszruta – bez wątpienia najlepsze miejsce na rowerowy weekend w Polsce.

jacek z Zamoscia

jeżeli chodzi o trasę R-10 to nie jest tak pieknię jak się opisuje. Przejechaliśmy ją w czerwcu i podjąłem decyzję, że jedziemy na ścieżki rowerowe do Niemiec i Austrii.

darwkp

Jeśli ktoś lubi góry, to moja ulubiona trasa wiedzie czerwonym głównym szlakiem beskidzkim. Zaczymam nieco wcześniej w Goleszowie, przez Tuła, na Małą Czantorie, Czantorie przez Soszow, Stożek i na Kubalonke Stecowke do Wisły , wymagająca, ale widokowo przepiękna. Wrzucę ja niedługo po kolejnym przejechaniu

darekp

Jeśli ktoś lubi góry, to moja ulubiona trasa wiedzie czerwonym głównym szlakiem beskidzkim. Zaczymam nieco wcześniej w Goleszowie, przez Tuła, na Małą Czantorie, Czantorie przez Soszow, Stożek i na Kubalonke Stecowke do Wisły , wymagająca, ale widokowo przepiękna. Wrzucę ja niedługo po kolejnym przejechaniu

Comments are closed.