Zabezpiecz dom przed wyjazdem. O czym pamiętać?

Wakacje czy szybki dwudniowy wyjazd weekendowy to wspaniała przygoda. Poznajemy nowe miejsca, atrakcji nie brakuje i oczywiście najważniejsze: upragniony relaks. Lecz nim wreszcie będziemy mogli się odprężyć i w pełni korzystać z wypoczynku, należy zadbać o to, co już mamy. Wyjeżdżając z domu na kilka dni trzeba właściwie zabezpieczyć swe mieszkanie, aby móc spokojnie do niego wrócić i nie zastać w nim nieprzyjemnej niespodzianki.

Na początek najbardziej nieprzyjemna sprawa, jaką są włamania i kradzieże. Należy przede wszystkim pamiętać o kilku sprawach, a nasze rady mogą się przydać nie tylko w trakcie wakacji, ale i na co dzień.

Dłuższe wyjazdy narażają nasz dom czy mieszkanie na akty wandalizmu, kradzieży lub włamania. Najłatwiej zaufać zabezpieczeniom technicznym: system alarmowy, antywłamaniowy to dobry pomysł, nawet jeśli nie dysponujemy dużym budżetem. Kolejną ważną sprawą o której warto pamiętać, to stosowanie tylko atestowanych drzwi i zamków o zróżnicowanej konstrukcji i zasadach działania. Stworzą one przeszkodę przed włamaniem się, a na pewno wydłużą czas na ich pokonanie, co może zaalarmować sąsiada i pomóc złapać włamywacza na gorącym uczynku. Jeśli chodzi o zamki do drzwi, na rynku znajdziemy bogatą ofertę tego typu urządzeń, ale proponuję szukać na nich Świadectwa Badań Kwalifikowanych. Tylko nieliczne z nich je posiadają. Takie atesty gwarantują wysoką jakość produktu. Należy tez pamiętać o okratowaniu okienek piwnicznych oraz balkonów, zwłaszcza tych znajdujących się tylnej części domu. Ważne jest także zabezpieczenie garażu z którego można łatwo dostać się do domu. Jeżeli pozostajemy w przyjaznych stosunkach z naszymi sąsiadami, warto poprosić ich, żeby mieli nasz dom/mieszkanie na uwadze przez czas wyjazdu. Możemy również poprosić ktoś z rodziny lub przyjaciół, aby odwiedzali nasze gniazdko, jeżeli planujemy wyprawę dłuższą niż 3 dni. Pomoże to nie tylko zabezpieczyć nasz dobytek przed zagrożeniem z zewnątrz, ale także i wewnątrz.

Jeśli chodzi o zabezpieczenie domu należy pamiętać o kilku sprawach. Zawsze upewnijmy się, że zamknęliśmy główny dopływ wody i gazu. Wyłączmy niepotrzebne urządzenia elektryczne. Co do lodówki należy zabrać ze sobą część żywności, która ma krótki termin przydatności- starajmy się nie marnować żywności. Poza tym warto opróżnić mieszkanie z owoców i warzyw. Pamiętajmy też, by podlać rośliny – bądź poprośmy o to kogoś zaufanego. Zwierzęta takie jak kot, czy pies można powierzyć znajomym lub oddać pod opiekę odpowiednim instytucją które zadbają o naszych czworonogów na czas wyjazdu. Ceny tego typu placówek są przystępne. Bardzo ważne jest, aby przed ostatecznym wyjściem z mieszkania, sprawdzić czy nie zostawiliśmy zapalonego światła w łazience, zwłaszcza jeśli mieszkamy w bloku. Według statystyk bardzo często Polakom często zdarza się zapomnieć o tym – szczególnie o oświetleniu w łazienkach.

Musimy pamiętać, aby nie trzymać w czasie naszej nieobecności domu większych oszczędności. Drogą biżuterie najlepiej jest oddać na przechowanie rodzinie, znajomym lub pozostawić w skrytce przechowalni. Jeśli posiadamy sprzęt elektroniczny o znacznej wartości, pamiętajmy by spisać numery seryjne tych urządzeń i trwale je oznaczyć. Wówczas łatwiej jest je odzyskać, kiedy zostaną skradzione.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *