Wakacje nad jeziorem – na Mazurach, Pomorzu Zachodnim czy w górach?

Wakacje nad jeziorem to świetny pomysł dla tych, którzy uwielbiają sporty wodne, ale również każdego, kto po prostu ceni sobie różnorodność. Wiele jezior na terenie naszego kraju leży w okolicy pięknych, zabytkowych miast, co stwarza ciekawe możliwości również wtedy, gdy podczas urlopu nie dopisuje pogoda. W chłodniejsze czy też deszczowe dni – zamiast wypoczynku nad wodą – można zaplanować wycieczkę szlakiem najpiękniejszych okolicznych zabytków lub skorzystać z oferty pobliskich centrów rozrywki. Przedstawiamy Wam zestawienie miejsc, które warto odwiedzić, jeśli w 2021 roku planujecie urlop nad jeziorem!

Gdzie na wakacje nad jeziorem? 

Rozległe lasy, gdzie można odetchnąć czystym powietrzem, słynąca z długiej, ciekawej historii Puszcza Borecka oraz dzika Puszcza Piska, będąca domem ogromnej ilości gatunków ptactwa – to tylko kilka pierwszych skojarzeń z urlopem na Mazurach. Kraina ta wciąż jest jednym z najpopularniejszych kierunków podróży Polaków, którzy chcą spędzić wakacje nad jeziorem. Urokliwe miasteczka co roku przyciąga w te rejony wielu turystów, jednak mimo sporej ilości odwiedzających, wciąż można znaleźć tu tereny odległe od zgiełku. Wiele obiektów noclegowych zlokalizowanych na Pojezierzu Mazurskim, oferuje dostęp do własnej linii brzegowej. To niewątpliwie ogromny atut dla szukających ciszy i spokoju. Wśród miast bogatych w zabytki warto wyróżnić Giżycko, położone nad Jeziorem Niegocin. XIX-wieczna Twierdza Boyen, Zamek Krzyżacki czy Wieża Ciśnień zrobią wrażenie na każdym miłośniku historii.

landscape 1155506 1280 1024x681 - Wakacje nad jeziorem - na Mazurach, Pomorzu Zachodnim czy w górach?

Urlop na Pomorzu Zachodnim – Jezioro Drawsko, Jezioro Dąbie

Ciekawym kierunkiem podróży są także okolice Szczecina, choć miasto w pierwszej chwili kojarzy się raczej z rzeką. Zachodnia Odra łączy się tu jednak kilkoma kanałami z Jeziorem Dąbie, które jest czwartym co do wielkości akwenem w Polsce. To prawdziwy raj dla wielbicieli żeglarstwa – nie tylko przez swoją wielkość, ale i dużą liczbę przystani jachtowych. Zbiornik polubią też wędkarze. Jego wody obfitują w okonie, płocie, sandacze, leszcze czy węgorze. Ze względu na niewielką ilość miejsc do połowu wyznaczonych nad brzegiem, jezioro warto odwiedzić z własną łodzią lub przygotować się na wynajem.

Przez jedną z odrzańskich odnóg, Dąbie łączy się z Zalewem Szczecińskim. W tej części kraju koniecznie trzeba zwiedzić – położone nad jego brzegami – Świnoujście. Sprawdźcie też, jak piękna fauna i flora kryją się w Wolińskim Parku Narodowym! Jeśli Szczecin lub Świnoujście są Wam już bardzo dobrze znane z wyjazdów w poprzednich latach, alternatywą – również w województwie zachodniopomorskim – mogą stać się okolice Drawskiego Parku Krajobrazowego.

stork 5152924 1280 1024x682 - Wakacje nad jeziorem - na Mazurach, Pomorzu Zachodnim czy w górach?

Gdzie nad jezioro z dzieckiem?

Pojezierze Drawskie to region pełen rezerwatów i pomników przyrody. Jezior jest tu aż 587! Wśród najsłynniejszych należy wymienić chociażby Komorze. To fantastyczna propozycja dla tych, którzy stronią od tłumów. Mimo nagromadzenia rozmaitych atrakcji to wciąż mało uczęszczana okolica. Odnajdą się tutaj zarówno początkujący, jak i nieco bardziej zaawansowani kajakarze, a także poszukiwacze historycznych ciekawostek. Znajdziemy tu bowiem pozostałości po wczesnośredniowiecznym grodzie, datowane na VIII wiek. Największym jeziorem na pojezierzu jest natomiast Drawsko. To częściej wybierany przez urlopowiczów obszar. W pobliskim Czaplinku warto zwiedzić Muzeum Sławogród oraz zabytkowy kościół pw. Świętej Trójcy. Spragnieni wspaniałych widoków powinni udać się w okolice Alei Żeglarzy. Wokół jeziora Drawsko znajdziecie też niezliczoną ilość szlaków pieszych, rowerowych czy konnych. Dzięki różnorodności atrakcji to idealne miejsce na wakacje z dziećmi.

bike 4043782 1280 1024x682 - Wakacje nad jeziorem - na Mazurach, Pomorzu Zachodnim czy w górach?

Wakacje nad jeziorem w górach – Jezioro Żywieckie

Jeden z najpiękniejszych widoków na Jezioro Żywieckie rozpościera się z góry Żar. Na odwiedzających czekają tu jednak nie tylko wspaniałe panoramy, ale także mnóstwo atrakcji. Warta zobaczenia jest z pewnością – powstała w 1979 roku – Elektrownia Porąbka-Żar, wraz z górnym zbiornikiem wodnym. Aktywnych ucieszy wizyta w parku linowym lub Bike Parku Żar. Dzięki trasom o różnorodnym poziomie trudności, każdy rowerzysta znajdzie tutaj coś dla siebie. Ci z Was, którzy lubią emocje, jakie towarzyszą uprawianiu sportów ekstremalnych, powinni koniecznie spróbować lotu paralotnią. Podziwianie Międzybrodzia Żywieckiego z przestworzy gwarantuje naprawdę niezapomniane doznania! Szczyt góry Żar, położony na wysokości 761 m n.p.m., zdobędziemy wchodząc jednym z wielu dostępnych szlaków lub wjeżdżając kolejką linową – co stanowi fantastyczną atrakcje również dla dzieci. Miejscowości, które warto odwiedzić, spędzając wakacje w okolicy to Szczyrk, Żywiec czy Brenna. Jezioro Żywieckie można też odwiedzić w drodze do Korbielowa, Wisły, a nawet Ustronia.

lake 2263858 1280 1024x682 - Wakacje nad jeziorem - na Mazurach, Pomorzu Zachodnim czy w górach?

Opublikowano:

Autor:

Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w klasie skrzypiec oraz kierunku Muzyka w mediach w łódzkiej Akademii Muzycznej. W trakcie studiów odbywała także szkolenia w zakresie: event managementu, konsultacji muzycznych w reklamie czy prawa własności intelektualnej. W Noclegowo.pl robi to, co kocha najbardziej - dużo pisze! Prywatnie pasjonatka wspinaczki górskiej, urbexu i dobrego jedzenia.


Oceń artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *