Rok pod znakiem pandemii – co zmieniło się w Noclegowo w 2020

Rok 2020 był dla wszystkich rokiem zmian. Musieliśmy przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości, która była następstwem globalnej pandemii koronawirusa. Dla naszego zespołu to był również wymagający rok. Pracę w biurze zamieniliśmy na zdalną pracę z naszych domów. Na szczęście szybko odnaleźliśmy się w nowym dla nas trybie pracy, a nasze zaangażowanie w dostarczanie najlepszych rozwiązań nie straciło na efektywności. W 2020 roku wdrożyliśmy wiele funkcji ułatwiających szukanie noclegu, ale również narzędzia pozwalające poprawić skuteczność wynajmu. Oto nasze podsumowanie minionego roku.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Rok 2020 rozpoczął się spokojnie. Przygotowywaliśmy się do sezonu jak zwykle. Niestety drugi kwartał okazał się dla wszystkich nie lada zaskoczeniem. Mierzyliśmy się z nową sytuacją na rynku noclegowym spowodowaną wybuchem epidemii koronawirusa. Kolejne wprowadzane przez rząd obostrzenia sprawiły, że musieliśmy sprawnie się do nich dostosowywać. W następstwie tego wprowadziliśmy rozwiązania ułatwiające wyszukiwanie bezpiecznych noclegów. Umożliwiliśmy gospodarzom obiektów oznaczanie, jakie środki podejmują w celu ochrony gości w związku z COVID-19. Tym samym w serwisie pojawiły się oznaczenia “Dezynfekcja pomieszczeń” i “Środki sanitarne do dyspozycji”.

srodki sanitarne 1 - Rok pod znakiem pandemii - co zmieniło się w Noclegowo w 2020

Z dala od tego wszystkiego

Odnotowaliśmy również zdecydowany wzrost zainteresowania obiektami na uboczu, z dala od tłumu. Domek okazał się w 2020 roku najbardziej poszukiwanym miejscem na wypoczynek. Błyskawicznie podjęliśmy decyzję, aby ułatwić szukanie w serwisie właśnie tego typu obiektów. Dodane zostały nowe filtry na listach noclegów, dzięki którym odnalezienie domku na wyłączność sprowadza się obecnie do maksymalnie dwóch kliknięć.

wyszukiwanie na mapie - Rok pod znakiem pandemii - co zmieniło się w Noclegowo w 2020

Udoskonaliliśmy również wyszukiwanie noclegów na mapie. To doskonałe narzędzie do odkrywania noclegów położonych z dala od cywilizacji. Jeśli szukasz klimatycznej chaty w Bieszczadach w ustronnym miejscu, nasza wyszukiwarka noclegów na mapie jest do tego stworzona. Nie zawahaj się jej użyć. Gwarantujemy, że tym sposobem znajdziesz noclegową “perełkę” na swój wyjazd.

Bon turystyczny

W wakacje pojawił się rządowy Bon Turystyczny. Został on przygotowany jako wsparcie dla polskich rodzin i turystyki krajowej w trudnym okresie osłabienia przez pandemię koronawirusa. Wyszliśmy w tym czasie naprzeciw wszystkim szukającym obiektów noclegowych realizujących bony i uruchomiliśmy specjalne oznaczenie “Bon turystyczny 500+”. Dodaliśmy również nowy sposób filtrowania, aby możliwe było szybkie i wygodne znalezienie obiektów, które dołączyły do programu.

filtr bon500plus - Rok pod znakiem pandemii - co zmieniło się w Noclegowo w 2020

Rezerwacja bez ryzyka

Uwzględniając bieżące potrzeby rynku zdecydowaliśmy się na wprowadzenie możliwości rezerwacji noclegu online bez ryzyka. Dzięki temu obiekty noclegowe zyskały dedykowane oznaczenie “Rezerwacja bez ryzyka”. Gość rezerwując nocleg w obiekcie, który przystąpił do programu miał zagwarantowaną możliwość bezpłatnego przełożenia rezerwacji na inny termin, w przypadku sytuacji niezależnych od siebie.

Monitorując potrzeby użytkowników zdaliśmy sobie sprawę, jak istotna w dobie pandemii stała się możliwość anulowania rezerwacji. W następstwie naszych obserwacji, opcję rezerwacji bez ryzyka zamieniliśmy w pełnoprawną funkcjonalność – politykę anulowania. Od teraz gospodarz każdego obiektu może decydować, czy zadatek wpłacony przez gościa w trakcie rezerwacji ma być zwrotny czy bezzwrotny. Gość w przypadku anulowania rezerwacji, otrzymuje w całości zwrot wpłaconego wcześniej zadatku. Wiemy jak duże znaczenie ma obecnie dla szukających noclegów możliwość elastycznego anulowania rezerwacji bez konsekwencji. Z tego powodu chętnie promujemy obiekty, które się na to decydują, przyznając im oznaczenie “Bezpłatne anulowanie”.

Rok, w którym liczą się szczegóły

2020 to rok wielu nowych zakładek w panelu zarządzania obiektem noclegowym. Gospodarze mogą teraz uzupełniać informacje o rozkładzie pomieszczeń w wynajmowanych obiektach noclegowych, liczbie sypialni i łóżek oraz ich rodzaju, dostępności kuchni, a także tego czy łazienka jest na wyłączność czy współdzielona. Pojawiły się również dedykowane zakładki w menu, gdzie właściciele noclegów mogą zadeklarować m.in.:

  • czy na miejscu dostępne jest wyżywienie i jakiego jest rodzaju
  • czy dostępny jest parking, czy jest on darmowy, czy znajduje się na terenie obiektu itd.
  • co znajduje się w pobliżu i jak daleko jest do istotnych miejsc takich jak sklep, restauracja czy dworzec
  • czy obiekt przyjmuje dzieci i ile kosztuje ich pobyt
  • czy pobierane są dodatkowe opłaty np. za sprzątanie czy opłata miejscowa
pomieszczenie szczegoly - Rok pod znakiem pandemii - co zmieniło się w Noclegowo w 2020

Wszystkie te dane i wiele więcej podawane od teraz przez gospodarzy obiektów noclegowych, mają niezwykle duże znaczenie. Chcemy, żeby oferty prezentowane w Noclegowo były jak najbardziej atrakcyjne dla poszukujących noclegów. Rezerwujący powinni uzyskać pełną informację o miejscu już na etapie przeglądania oferty. Dlatego też zdecydowaliśmy się na wdrożenie oceny jakości oferty. Nasz wskaźnik obliczany jest na podstawie jakości i ilości dodanych przez gospodarza treści i pokazuje jak atrakcyjna jest jego oferta dla osób szukających noclegu. Zachęcamy w ten sposób wynajmujących do uzupełniania swojej oferty, o treści, które są niesłychanie ważne dla szukających noclegów.

wskaznik jakosci oferty - Rok pod znakiem pandemii - co zmieniło się w Noclegowo w 2020

Zniżki i pobyty

Ubiegły rok to również rok startu dwóch nowych funkcjonalności – zniżek i pakietów pobytowych. Dzięki tej pierwszej opcji gospodarze mogą ustawiać atrakcyjne rabaty zależne od długości pobytu lub czasu dokonania rezerwacji. Zniżki można przypisać do wybranych wynajmowanych pomieszczeń, co daje gospodarzom pełną swobodę kształtowania polityki rabatowej. Pakiety pobytowe umożliwiają z kolei zaproponowanie gościom atrakcyjnych kilkudniowych pobytów. Dzięki temu rozwiązaniu prezentujemy w serwisie interesujące pakiety pobytów na różne okazje takie jak walentynki, Wielkanoc czy majówkę.

pakiety pobytowe - Rok pod znakiem pandemii - co zmieniło się w Noclegowo w 2020
znizki listing 1024x151 - Rok pod znakiem pandemii - co zmieniło się w Noclegowo w 2020

Nowe formularze

Po licznych testach, obserwacjach użytkowników i analizie użyteczności przebudowaliśmy również formularze składania zapytania i rezerwacji. Przejrzysty, intuicyjny układ oraz proste komunikaty zdecydowanie podniosły efektywność strony oraz satysfakcję z korzystania z niej. Zadbaliśmy również o wygodę i poprawę użyteczności formularzy na urządzeniach mobilnych, zwiększając pozytywne wrażenia osób szukających noclegów.

formularz rezerwacji - Rok pod znakiem pandemii - co zmieniło się w Noclegowo w 2020

Jasne ceny

Cena to jeden z najważniejszych czynników branych pod uwagę przy wyborze noclegu. Z tego względu w 2020 skupiliśmy naszą uwagę na jak najdokładniejszym informowaniu użytkowników o cenie. Wprowadziliśmy bardziej przejrzyste podsumowanie kosztów rezerwowanego noclegu. W klarowny sposób podajemy teraz również ewentualne, zadeklarowane przez gospodarzy opłaty dodatkowe.

szczegolowe ceny formularz - Rok pod znakiem pandemii - co zmieniło się w Noclegowo w 2020

Dodatkowo, na listach ofert po podaniu terminu pobytu, zamiast ceny ogólnej, znajdziemy również informację, co w tej cenie możemy zarezerwować. Szukający już na liście noclegów widzi zatem czy w danej cenie zarezerwuje pokój, domek czy może apartament, co znacznie zwiększa wygodę przeglądania ofert.

cena pomieszczenia - Rok pod znakiem pandemii - co zmieniło się w Noclegowo w 2020

Wymienione rozwiązania to tylko część pracy, jaką wykonaliśmy w ubiegłym roku. Właściwie każdego dnia w serwisie pojawiają się mniejsze, bądź większe zmiany, które wpływają na jego użyteczność, a w rezultacie na wygodę planowania wypoczynku. Tworzymy Noclegowo.pl już od 15 lat dostarczając najlepsze możliwe narzędzia dla wynajmujących noclegi i szukających noclegów. W ubiegłym roku zaufało nam ponad 4,5 miliona osób. To dla nas jasny sygnał, że to co robimy ma sens. Mamy nadzieję, że 2021 rok okaże się dla nas równie pracowity co ubiegły, a my będziemy mogli pochwalić się kolejnymi usprawnieniami ułatwiającymi znajdowanie wymarzonego noclegu.

Opublikowano:

Autor:

Propagator użytecznych i nowoczesnych rozwiązań w projektowaniu stron. Jego specjalizacja to performance marketing oraz e-mail marketing. Na pierwszym miejscu stawia skuteczną komunikację i budowanie relacji z klientem. Interesuje się nowymi technologiami i postępami w badaniach kosmosu.


Oceń artykuł: